Hidria prevzela del Iskraemeca
Končno je uresničena prodaja proizvodnje lamel, ki Iskraemecu ni prinašala dobička, v Hidrii pa imajo velike načrte.
Kranj – Pretekli četrtek je bila končno podpisana pogodba o prodaji Iskraemecovega obrata za proizvodnjo lamel, o kateri so tekla pogajanja vse od novembra lani. Kot so poudarili na ponedeljkovi tiskovni konferenci korporacije Hidria, je bil odločilen dejavnik za ta nakup prevzem usposobljenih ljudi. Za prehod v novo družbo se je namreč prostovoljno odločilo nekaj manj kot sto ljudi (trenutno 89, za nekaj delavcev pa postopek še teče) ali kot so dejali, vsi zaposleni v tem obratu, saj jim je Hidria zagotovila najmanj tak položaj, kot so ga imeli v Iskraemecu. Za obrat – nepremičnine (štiri tisoč kvadratnih metrov) in stroje bo Hidria plačala Iskraemecu tri milijone evrov, del letos in del prihodnje leto, odkupili pa so tudi vse zaloge materiala v vrednosti pol milijona evrov, kar bodo plačali prihodnji mesec.
Na predstavitvi prevzema smo slišali, da bo na začetku obrat seveda predvsem nadaljeval proizvodnjo lamel za Iskraemeco, kar naj bi letos predstavljalo nad 90 odstotkov proizvodnje. Boštjan Bratuš, direktor enote lamele in rotorji, pa je razložil, da naj bi v desetih letih prodajo povečali za štirikrat in poleg sedanjih zaposlili še 250 novih ljudi. Z investiranjem treh milijonov evrov naj bi prodajo povečali s sedanjih šest milijonov evrov letno na 25 milijonov. Posebej so večkrat poudarili, da postajajo trajni poslovni partner Iskraemeca, sicer pa bodo proizvajali lamele za avtomobilsko industrijo, saj se je Hidria kot dobavitelj avtodelov že dodobra uveljavila. Kranjski obrat spada v enoto lamele in rotorji, ta pa je del družbe Rotomatika, ki imel proizvodnjo na štirih lokacijah: v Spodnji Idriji, Kopru, Kranju in na Jesenicah. Hidria se s programom lamel uvršča med štiri največje evropske dobavitelje delov za avtomobilsko industrijo. Z lastnim razvojem in najsodobnejšimi tehnologijami predstavlja tudi razvojnega dobavitelja velikih evropskih korporacij s področij klimatizacije, gretja in hlajenja. Lani so odprli šest tisoč kvadratnih metrov velik proizvodni obrat na Jesenicah, v katerega so vložili 12,5 milijona evrov.
»Stavimo na globalnost, odličnost in inovativnost in smo ena prvih korporacij v Sloveniji, ki gradi na inovativnih centrih. Rotomatika predstavlja polovico prodaje celotne Hidrie, enota lamele in rotorji pa polovico prodaje Rotomatike,« je pojasnil glavni direktor družbe Hidria Rotomatika Dušan Lapajne. Rotomatika spada v program Automotive, ki je eden od treh v tej korporaciji, poleg tega sta še Klima in Ročna orodja. Hidria ima že 30 firm po vsem svetu in pospešeno išče lokacije za širitev v Indijo, Mehiko in na Kitajsko.