Stane Okoliš (Foto: Tina Dokl)

Za politiko je potrebno dozoreti

Stane Okoliš je direktor Slovenskega šolskega muzeja. Na listi N.Si je bil lani prvič izvoljen v občinski svet.

Se lahko za začetek na kratko predstavite?

»Rojen sem 1964 v Postojni, na Verju pa živim od leta 1997. Po poklicu sem zgodovinar in vodim Slovenski šolski muzej v Ljubljani.«

 

Kako to, da ste se odločili za vstop v politiko?

»Nagnjenost in zanimanje za dogodke doma in po svetu ter zlasti za dogajanje v preteklosti sta me od mladih nog navajala na to, da sem se zanimal tudi za aktualno politično dogajanje. Ko se je politični prostor z demokratizacijo in uvajanjem političnega pluralizma v Sloveniji odprl, je bilo več možnosti tudi za aktivno politično delovanje. Nedvomno pa je tudi res, da mora človek za tak korak osebnostno in tudi drugače dozoreti.«

 

Ste dejavni še na katerem drugem področju v občini?

»Ker na razumevanje aktualnega dogajanja in na predvidevanje prihodnjih dogodkov pristopam z vidika dogodkov, izkušenj in dognanj iz preteklosti, sem dejavno posegel predvsem na področje zgodovinopisja, kot predsednik občinske Komisije za varovanje naravne in kulturne dediščine pa tudi na področje ohranjanja kulturne dediščine.«

 

Kakšen mora biti po vaše dober svetnik?

»Vsak svetnik bi se moral v prvi vrsti zavedati, da je izvoljen za odgovorno soodločanje o skupnih (občinskih) zadevah in da je pri tem po eni strani poklican zastopati vrednote, zaradi katerih je bil izvoljen, po drugi strani pa videti občino kot celoto odnosov, v kateri se uresničuje smoter prvega občinskega zakona iz leta 1848, ki pravi, da je »svobodna občina temelj svobodne države.« Dober svetnik v občini dejavno soustvarja prostor svobode in demokracije ter ljudem vliva zaupanje v uresničevanje skupnega dobra. Obče interese postavlja pred zasebne in si prizadeva, da bo občina v službi zadovoljnih občanov.«

 

Kaj v Medvodah najbolj pogrešate in kako bi to rešili?

»Medvode zaenkrat še niso pravo občinsko središče. V zadnjih trinajstih letih so bili v tej smeri narejeni pomembni koraki, toda tudi zaradi zgodovinskih vzrokov najbrž še ne dovolj. Območje občine in samo središče je še vedno močno razpeto med večja sosednja središča. Ker Medvode svojim občanom ne zagotavljajo vseh potreb, si morajo mnogi usluge iskati drugod. Za starejše občane je odvisnost samo od uslug v domačem kraju že velik problem. Za razvoj občine in vzpostavitev njenega središča bo zato potrebno spodbuditi več zasebne iniciative in konkurence tudi v družbenih in drugih dejavnostih. S kvalitetnimi uslugami, ki jih bo spodbudila občina, bodo Medvode postajale nedvomno bolj prepoznavno in bolj naše mesto.«

 

Vaše pozitivne in negativne lastnosti?

»Vsak človek je obdarjen s pozitivnimi in obremenjen z negativnimi lastnostmi. In kako znamo razvijati prve in krotiti druge? Mislim, da je v življenju zelo pomembno, kakšno voljo imamo, ko se odločamo za eno oz. za drugo. Zavest o prizadevanju in vztrajnost prizadevanja sta za uspeh največkrat najbolj pomembni.«

 

Kako preživljate prosti čas?

»Doživljam in ugotavljam, da ga je zaradi novih obveznosti vse manj in ga zato tudi bolj cenim. Skupaj z družino si prizadevam ravnati po načelu: zdrav duh v zdravem telesu.«

 

Na kateri dosežek v vašem življenju ste najbolj ponosni?

»Občutki veselja, zadovoljstva ali celo ponosa so večji, če je dosežek izbojevan v skupno dobro in ga cenijo tudi drugi. Ob tem je mogoče dodati tudi prepričanje, da je za takšne dosežke vredno živeti.«

 

Še nekaj o aktualnem dogajanju: podpirate sofinanciranje občine v izgradnjo privatnega vrtca v Preski?

»Za naše skupno dobro je potrebno, da ustvarjamo pogoje za raznolikost vzgoje in izobraževanja. In to ne velja samo za vrtce, ampak tudi za šole. Če bi v preteklosti imeli demokratično družbo, se nam taka vprašanja danes ne bi postavljala. Obremenjenost z nedemokratično preteklostjo pa je prav na področju, ki je bilo pod največjim pritiskom ideološkega izključevanja, še vedno tako močno zasidrana, da se mnogi danes niti ne zavedajo, da živimo v Evropski uniji, kjer se te in podobne stvari obravnavajo v poglavju o človekovih pravicah in svoboščinah.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 12. januar 2015 / 12:28

Ledeni šov

V najnovejšem ledenem šovu na pravi drsalni atrakciji v blišču svetlobnih laserskih učinkov in popolnem glasbenem doživetju v blejski ledeni dvorani nastopajo: Janez z družino, prijateljice Maja, N...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:48

Do poletja bo tudi regres

Bliža se poletje, ko zaposleni najbolj množično koristijo pravico do letnega dopusta, z njo pa je tesno povezana tudi pravica do regresa za letni dopust.

Kranjska Gora / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:47

Prenovo bo končal podizvajalec

Ljubljansko podjetje Javna razsvetljava, podizvajalec propadlega loškega gradbinca SGP Tehnik, bo dokončalo prenovo letalnice v Planici. Kljub nekajmesečni prekinitvi so pristojni prepričani, da bo pr...

GG Plus / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:45

»Vozimo po robu«

V Sloveniji štiriindvajset ur na dan vse dni v letu za paciente skrbi skoraj dvajset tisoč izvajalcev zdravstvene in babiške nege. Vsesplošna kriza pa se je dotaknila tudi njih.

Nasveti / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:44

Pomladanska klasika

Turni smuk izpod Kriške stene (okoli 1950 m) - Turni smuk, ki ga zaradi kratkega dostopa in dolgo obstoječega snega lahko označimo kar za tradicionalnega. Pomladanska smuka je lahko čisti presežek in...

Kronika / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:25

Z nožem zabodel ženo

Danes opoldne je 40-letni moški iz Preddvora na domu do smrti zabodel svojo ženo.