Z vstopnino do nujne obnove

Na blejskem otoku so začeli obnovitvena dela. Če bo vreme lepo, naj bi bila najnujnejša končana že do konca tega meseca.

Bled – »Čeprav smo že ob pregledih vseh streh na otoku vedeli, da je obnova nujno potrebna, pa so gradbeniki to znova potrdili te dni, ko so začeli strehe objektov na otoku odkrivati. Če bo šlo vse po načrtih in bo vreme za delo ugodno, naj bi opeko zamenjali do konca meseca, sicer se lahko dela zavlečejo za teden ali dva. Tudi v tem času bo obisk otoka mogoč, saj je gostov na Bledu vsak dan več. Ob lepih dneh od vstopnine, ki je za odrasle obiskovalce po tri evre, zberemo tudi od 500 do 600 evrov, ves denar pa je namenjen obnovi, ki bo po predračunu stala nekaj več kot sto tisoč evrov. Najdražji je prevoz materiala s helikopterjem, vendar je takšen prevoz najhitrejši in najlažji,« pravi blejski župnik Janez Ambrožič in dodaja, da so za izvajalca del izbrali Gradbeno podjetje Bohinj, ki je pripravilo najugodnejšo ponudbo. Ker so s helikopterjem morali na otok prepeljati tudi material za oder, sedaj razmišljajo, da bi hkrati očistili in prepleskali tudi fasado zvonika, prenoviti pa bo treba tudi vodovod. »V dogovoru z županom Janezom Fajfarjem bomo našo ponudbo na otoku še popestrili, saj bomo to soboto odprli razstavo oblačil naših prednikov v glini. Odprli bomo tudi razgledni stolp, letos pa je tudi izredno zanimanje za poročne slovesnosti na otoku, tako da 7. julija na primer nimamo več niti enega prostega termina,« še pravi Janez Ambrožič, ki se ne more sprijazniti z dejstvom, da postopek denacionalizacije blejskega otoka (kot je znano, ga Cerkev zahteva v naravi) še vedno ni končan, kar pomeni, da ne morejo dobiti denarja za obnovo ne iz državnega proračuna ne iz evropskih skladov. »Treba se je obnašati po evropsko. V Evropi pa ni državnih stvari, tudi spomeniki so v privatnih rokah, država ima le nadzor, da zanje skrbijo. Država je običajno pač slab skrbnik, nam pa ni vseeno, da objekti propadajo,« dodaja blejski župnik Ambrožič.

               

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 17. april 2007 / 07:00

Sejem bi radi še razširili

Agromehanika je minuli konec tedna pripravila v Hrastju šesti spomladanski kmetijski gorenjski sejem.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

V Snoviku že 350 postelj

V Termah Snovik so zaključili tretjo fazo izgradnje apartmajskega naselja. V juliju tudi blizu dva tisoč kopalcev dnevno.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prihaja Kranfest

Konec prihodnjega tedna bo na kranjskih ulicah in trgih potekala že 25. Kranjska noč. Dogajanje se začenja že v četrtek, vendar pa bosta prava zabave polna dneva petek in sobota.

Zanimivosti / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Zlata poroka Gorenjke in Prekmurca

Ko sta se Jožica in Polde Ratnik z Bobovka 13. julija 1957 poročila, sta bila na občini samo s pričama, svatbo pa so pripravili doma.

Slovenija / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Državni zbor gre na dopust

Tudi poslanci državnega zbora gredo na dopust, medtem bodo prostore parlamenta obnovili, kar bo stalo okoli 310 tisoč evrov.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prešernovci se še srečujejo

Kranj - V zaselku Zala pod Blegošem je bila 12. junija leta 1943 zaradi vedno številnejših borcev proti okupatorju ustanovljena 7. slovenska narodnoosvobodilna udarna brigada Fra...