Nočejo v osrednjo pokrajino
Župani občin tako imenovane Podjetne regije ne želijo pripadati prihodnji Osrednji slovenski pokrajini. Zavzemajo se za ustanovite lastne posebne pokrajine, kamor bi bile vključene občine severno in vzhodno od Ljubljane.
Kranj - Pred kratkim so se v občini Trzin srečali župani (ali podžupani) občin Domžale, Kamnik, Komenda, Mengeš, Moravče in Trzin ter poslanci, izvoljeni na tem območju, Cveta Zalokar Oražem, Tomaž Štebe in Rudi Veršnik. Pobudnika sta bila poslanka Cveta Zalokar Oražem in trzinski župan Tone Peršak, obravnavali pa so teme, povezane s predlagano pokrajinsko zakonodajo. Zlasti kritični so bili do predloga zakona o ustanovitvi pokrajin in položaja, ki ga ima v njem osrednja slovenska regija, vključno z omenjenimi občinami.
Občine tako imenovane Podjetne regije (poleg omenjenih zraven sodita še občini Vodice in Lukovica) sedaj sodijo v statistično osrednjo slovensko regijo, ki bo postala tudi prihodnja osrednja pokrajina. Župani Podjetne regije sicer menijo, da bi bilo ustrezneje, če bi v Sloveniji ustanovili bistveno manjše število pokrajin (sedaj je predlaganih 14), pri tem pa bi morali upoštevati zgodovinska območja in meje, ki so se v preteklosti že uveljavile kot smiselne in geografsko, gospodarsko in celo jezikovno in kulturno utemeljene.
»Zavračamo misel, da bi sodili v osrednjo slovensko pokrajino. Ta naj bi vključevala tudi mesto Ljubljana, ki bi po naši presoji in po zgledu številnih tujih prestolnic morala dobiti status samostojne pokrajine. Gre tudi za neustrezno sestavo te pokrajine, v kateri bi vse druge občine bile hočeš nočeš politično, gospodarsko in tudi v drugih pogledih v podrejenem položaju,« menijo župani občin, ki ležijo severno in vzhodno od Ljubljane. Takšna rešitev bi po mnenju županov Podjetne regije slabo vplivala na razvoj območja okrog Ljubljane, zlasti na področju delovanja gospodarskih javnih služb, družbenih dejavnosti in najbrž tudi na področju poselitve in gospodarstva.
»Na sestanku zbrani predstavniki občin zahtevamo v primeru, da pokrajin ne bo bistveno manj, ustanovitev lastne posebne pokrajine, v katero bodo vključene občine, ki ležijo severno in vzhodno od Ljubljane. To utemeljujemo tudi z dejstvom, da bo pokrajine, ki naj bi vključevala zlasti širše porečje Kamniške Bistrice oziroma osrednji del severnega porečja Save, torej del, ki je povezan z mnogimi skupnimi problemi in interesi, še vedno veliko večja od nekaterih že predlaganih pokrajin, predvsem pa razvojno sposobna in v vseh pogledih konkurenčna,« so prepričani župani omenjenih občin. Dodajajo, da je v preteklosti na tem območju že obstajal tako imenovani Kamniško-litijski okraj, obnovitev tega okraja z dopolnitvami, ki jih narekuje današnji razvoj, pa bi bila precej bolj smiselna kot vztrajanje pri nenaravnem konceptu osrednje slovenske pokrajine.