Odgovor na članek Nočno ogrevanje
Spoštovani H. J.!
Z velikim veseljem in razumevanjem sem prebral vaše ogorčeno pismo glede nočnega ogrevanja na Jesenicah. V večini se z vami strinjam in me sploh NE preseneča, da ni bilo nikakršnega odziva, kar jasno pokaže, da večine uporabnikov daljinskega ogrevanja preprosto ne zanima, kakšne so njihove mesečne obveznosti. Počasi pa tudi spoznavam, da nas je kljub temu nekaj občanov, ki nam ni vseeno (predvolilnih obljub nekaterih občinskih »svetnikov« tukaj ne bom našteval, niti komentiral), kaj se dogaja s stroški ogrevanja.
Želel sem vam pojasniti nekatere stvari, pa so mi v uredništvu povedali, da želite ostati anonimni, zato mi dovolite, da prek pisma bralcev spet zapišem nekaj vrstic o obračunu stroškov energije po dejanski porabi. Vsem bralcem, ki to zadevo poznajo, se opravičujem!
Kot veste se strošek za toploto v večini več stanovanjskih stavb pri nas na Jesenicah deli med posamezne uporabnike po ključu ogrevane površine (kv. meter). Ker pa tak način delitve stroškov ne spodbuja k varčevanju energije, je Vlada RS na osnovi 94. člena Energetskega zakona v Uradnem listu RS, številka 52/2006, objavila Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več odjemalci. Pravilnik je podpora in pripomoček tistim skupinam porabnikov toplote, ki želijo sami vplivati na njeno porabo in jo temu primerno tudi plačevati. Po Pravilniku se lahko preide na ugotavljanje porabniških deležev toplote, če se za to odloči večina etažnih lastnikov (več kot polovica lastnikov stanovanj). Lastniki podpišejo Sporazum o načinu delitve in obračunu stroškov. Sporazum lahko uporabniki po obračunskem obdobju dopolnijo ali spremenijo.
Odjemna mesta morajo biti opremljena z delilniki tistega tipa, za katerega se je odločila večina lastnikov. Izbrani delilniki pa morajo biti narejeni v skladu z določenim standardom in morajo biti primerni za določen ogrevalni sistem. Tistim lastnikom, ki sporazuma ne podpišejo ali ga podpišejo pa se ga ne držijo, se stroški za ogrevanje računajo po ključu ogrevane površine in povečajo za faktor 1,6.
Porabniške deleže mora spremljati upravnik in o tem voditi evidenco. Upravnik mora za vsako odjemno enoto po obračunskem obdobju pripraviti pisno poročilo o stroških za toploto. Minimalne podatke, ki jih mora vsebovati poročilo, predpisuje Pravilnik. Upravnik ali lastniki, če stavba nima zanesljivega upravnika, lahko obveznosti glede razdeljevanja in obračunavanja stroškov prenesejo na drugega za to usposobljenega izvajalca.
Prednosti merjenja porabe energije v stanovanjih so se v praksi izkazale za tako preprost in učinkovit ukrep zmanjševanja porabe energije, da so ga v svoje zakone kot obveznega za stara in nova stanovanja uvedle tako razvite države Evropske unije kot nove članice. Slovenija žal z omenjenimi ukrepi nerazumljivo zaostaja.
Stroški vgradnje delilnikov za povprečno stanovanje s štirimi ali petimi radiatorji se gibljejo med 15 in 30 tisoč tolarji oz. znašajo okrog 125 evrov. Investicija se ob upoštevanju približno 20-odstotnega prihranka pri energiji povrne v enem do dveh letih. Sektor za aktivnosti učinkovite rabe in obnovljivih virov energije pa je v tem mesecu že pripravil JAVNI RAZPIS za finančne spodbude za investicije v povečanje energetske učinkovitosti obstoječih večstanovanjskih stavb JR–ST 2007 (nepovratna sredstva pri sistemu razdeljevanja in obračunavanja stroškov za toploto …).
Predlagam vam še, da se izvedba delilnikov uvrsti v letni načrt investicijskega vzdrževanja in da se za njegovo izvedbo uporabijo sredstva iz rezervnega sklada. Samo od vas (in vaših sosedov) je odvisno, kako boste dosegli prihranke pri energiji in zmanjšali stroške ogrevanja. Obstaja zelo preprost ukrep: Omogočite vsakemu posamezniku, da je direktno odgovoren za svoje stroške!
Na koncu pozivam vse, ki jih karkoli zanima, da me pokličejo, in pogovorili se bomo, kako ta stvar deluje v praksi. Vse preostale pa vabim na brezplačno predstavitev, ki bo odgovorila na vsa vprašanja glede varčevanja z energijo in kako obračunati delitev in obračun stroškov ogrevanja glede na dejansko porabo.
Danilo Dvoršak