Vidiva se pred rojstvom
Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj ima nov sodoben ultrazvočni aparat za ultrazvok dojk, odkrivanje ginekoloških obolenj, za spremljanje nosečnic in njihovega otroka.
Kranj - Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj je z lastnimi sredstvi in s pomočjo donatorjev kupila najsodobnejši Voluson E8 tri- oziroma štiridimenzionalni ultrazvočni aparat v vrednosti 195 tisoč evrov. »Ultrazvok je namenjen spremljanju nosečnic, spremljanju razvoja njihovega otroka, za zgodnje odkrivanje razvojnih nepravilnosti, za nadzor otroka po porodu, za ultrazvok dojk in za odkrivanje ter spremljanje ginekoloških obolenj pri ženskah,« je povedala direktorica BGP Kranj Andreja Cerkvenik Škafar, dr. med.
Nov tehnični pripomoček bo na voljo tudi bolnicam Centra za bolezni dojk, ki deluje pod okriljem BGP Kranj, in v katerem na leto pregledajo približno 5700 žensk. Pregled se sestoji iz kliničnega pregleda, mamografije ter ultrazvoka dojk. S pomočjo ultrazvoka (doslej so morale naše bolnice na ultrazvok na Jesenice) lahko v večini primerov razločimo, ali gre za benigno ali maligno spremembo v dojkah. Če iščemo netipljivega raka dojk le z mamografijo, bomo našli 85 odstotkov netipnih rakov dojk. Če iščemo rak dojke izključno z ultrazvokom, bomo našli samo 35 odstotkov netipljivih rakov dojk. Če pa bomo uporabili klinični pregled, mamografijo in ultrazvok, se poveča uspešno odkrivanje na 95 odstotkov netipljivih rakov dojk,« je povedala Breda Poljanec, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.
Z novim ultrazvočnim aparatom odkrijejo anomalije maternice, kot so na primer pregrade maternice. Ker je to aparat z veliko ločljivostjo slike, bolj jasno pokaže patologijo, kot so miomi ali polipi, zelo zgodaj odkrije spremembe na jajčnikih. Omogoča diagnostiko že v zgodnji nosečnosti. »Že v 14. tednu vidimo anatomijo srca pri plodu. Tridimenzionalni pogled omogoča pregled površine ploda, zlasti obraza (vidimo anomalijo razcepljene ustnice, nuhalno svetlino, nosno kost, obliko uhlja), v štiridimenzionalni tehniki pa vidimo »živo« sliko otroka, torej sliko v realnem času, vključno z mimiko obraza. Na podlagi tega pregleda lahko sklepamo tudi o nevroloških spremembah pri plodu,« je povedal Tihomir Rizner, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, in dodal: »Vsi ti novi pristopi in tehnologija pa zahtevajo tudi od zdravnikov drugačno razmišljanje in predvsem veliko dodatnega usposabljanja.« V BGP Kranj so nazadnje kupili ultrazvok leta 1992, skupaj imajo danes štiri aparate.