Prvim obiskovalcem razstave je lastne skladbe predstavila profesorica glasbe iz Radovljice Mateja Blaznik.

Muzejsko društvo praznuje

V Galeriji Ivana Groharja so v četrtek odprli razstavo ob 70-letnici Muzejskega društva v Škofji Loki.

O pomenu Muzejskega društva Škofja Loka, ki letos praznuje 70 let obstoja, govori že dober obisk četrtkove razstave v Galeriji Ivana Groharja, zagotovo pa o njegovi vlogi mnogo izvemo ob sprehodu po dokumentarni razstavi, ki so jo pripravili v Loškem muzeju, za katerega pobudo za ustanovitev je pred 2. svetovno vojno dalo prav Muzejsko društvo. Kot je v nagovoru povedala direktorica Loškega muzeja, Jana Mlakar, so v društvu vseskozi delovali marljivi, plemeniti in ugledni ljudje, ki so veliko prispevali k boljšemu poznavanju in znanstvenemu vrednotenju pretekle in polpretekle zgodovine Škofje Loke z okolico. Posebej je omenila tudi vse dosedanje predsednike društva, od prvega in dolgoletnega predsedujočega, dr. Pavla Blaznika (1937-1974), vseh, ki so sledili, med njimi Zdravko Krvina, dr. Branko Berčič, dr. France Leben, dr. France Štukl, Alojzij Pavel Florjančič, pa do aktualnega predsednika Petra Hawline. Na razstavi je poleg ključnih momentov v zgodovini društva predstavljeno tudi vseh 52 naslovnic Loških razgledov, ki redno izhajajo že od leta 1954 naprej.

K razstavi je izšla tudi manjša knjižica, v kateri so podobno kot na razstavi v sliki in besedi zabeleženi glavni mejniki Muzejskega društva, odkar to obstaja. Kot izvemo v brošuri, začetki muzejskega društvenega delovanja v Škofji Loki segajo v trideseta leta prejšnjega stoletja, loški rojaki, med njimi številni profesorji, službeno razkropljeni po vsej bivši jugoslovanski domovini, so se ob koncu šolskih počitnic zbirali v tako imenovanem profesorskem cehu na prijateljskih in družabnih sestankih. Člani tega ceha so poleti 1936 tudi aktivno sodelovali pri postavitvi loške obrtno–industrijske razstave, na kateri so bili prvič predstavljeni dokumenti in predmeti o nekdanjih obrtniških cehih in bogata tradicija mesta Škofje Loke. Ob tej razstavi je vzniknila tudi ideja o ustanovitvi mestnega muzeja v Škofji Loki. Zanimiva razstava bo na ogled mesec dni.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / nedelja, 6. maj 2007 / 07:00

Ocvirki

1. Še ena trgovina manj v starem mestnem jedru Kranja. Parfumerija Limoni zapira svoja vrata.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 13. december 2010 / 07:00

Glasov jež: Spluženi sneg na okenski polici

Vozniki so veseli spluženih cest, precej manj pa stanovalci hiše v Orehovljah pri Kranju, kjer je spluženi sneg konec prejšnjega tedna obtičal tudi na okenskih policah, kot kaže posnetek. Pri nas...

Zanimivosti / ponedeljek, 13. december 2010 / 07:00

Gorenjca na koroškem koledarju

Andreja in Viktor Jagodic s Police pri Naklem sta novembrska gosta koledarja Kmečke izobraževalne skupnosti za leto 2011.

Nasveti / ponedeljek, 13. december 2010 / 07:00

Po stopinjah škratov

Kum (1220 m) - Zasavski velikan, katerega radijski oddajnik je njegov zaščitni znak. Zasavski Triglav, s katerega je ob lepem vremenu videti prostranstvo majhne Slovenije.

Gospodarstvo / ponedeljek, 13. december 2010 / 07:00

Država odslej boljši gospodar

Nova uredba o koncesiji naj bi skladu kmetijskih zemljišč in gozdov omogočila učinkovitejše gospodarjenje z državnimi gozdovi.

Gospodarstvo / ponedeljek, 13. december 2010 / 07:00

Rast števila brezposelnih tudi zadnji mesec

Kranj - Konec novembra je bilo na Gorenjskem registriranih 7595 brezposelnih ali za 0,8 odstotka več kot mesec prej in 12,1 odstotka več kot novembra lani. V enajstih mesecih let...