Prvi meseci poslovanja novega industrijsko prodajnega centra Lip Bled potrjujejo pravilnost odločitve za to gradnjo.

V Lip Bled so prodali "srebrnino"

V Lip Bled so ocenili, da so zahtevni časi prestrukturiranja podjetja za njimi, zato so se odločili prodati delnice Gorenjske banke in to rezervo za hude čase investirati v razvoj.

Bled – Prav danes se izteče drugi razpis za prodajo večinskega lastniškega deleža največje družbe v osrednji Gorenjski, vendar o kandidatih še ni nič znanega. Zanimalo nas je, kako so lani poslovali in kaj pomeni prodaja svežnja delnic Gorenjske banke. Pogovarjali smo se s predsednikom uprave Alojzom Burjo.

 

Letošnje poslovno leto ste začeli z odprtjem industrijsko prodajnega centra tu ob tovarni. Kako ste zadovoljni s prometom?

»Promet v tej naši novi pridobitvi je nad vsemi pričakovanji, seveda pa je še prekratek čas, da bi lahko trdili, da se je center prijel. Kupci danes pridobivajo informacije že po internetu, ta trgovina, ki ima izjemno celovito ponudbo, pa že vpliva in bo vplivala na rast prodaje. Poleg svojih izdelkov ponujamo iz našega programa tudi dopolnitve drugih proizvajalcev, ponudbo pa smo sklenili razširiti tudi s polizdelki, lesenimi ploščami, furnirji in drugimi repromateriali za obrtnike in tiste, ki radi kaj sami izdelajo. Drug vidik tega novega objekta pa so prostori za inženiring, ki se prav tako izredno uspešno razvija. Pravilnost odločitve za gradnjo tega objekta se vsekakor potrjuje.«

 

Smo v času priprave letnih bilanc za preteklo leto. Kako ste zadovoljni z lanskim poslovanjem?

»Z lanskim letom smo vsekakor zadovoljni, saj smo napravili več, kot smo načrtovali. Točnih podatkov do zaključka revizije in obravnave na nadzornem svetu še ne morem povedati, poleg tega pa imamo kot družba, ki kotira na borzi, tudi zakonske obveznosti glede obveščanja. Naj pa ilustriram doseženo s tem, da se je prodaja povečala glede na prejšnje leto za 11 odstotkov in za 6 odstotkov smo presegli poslovni načrt. Dobiček 'pod črto' je za polovico večji od načrtov.«

 

Je bila proizvodnja opažnih plošč v Bohinju tudi lani najuspešnejši del vašega podjetja?

»Tako je. Zelo ugodno je, da je lani pozitivno poslovala tudi proizvodnja notranjih vrat, ki je največji del podjetja, pa čeprav smo planirali, da utegne biti zaradi bankrota največjega kupca iz Nemčije še majhna izguba. Rezultati pa so bili slabši v proizvodnji masivnega pohištva, zato smo tam število zaposlenih zmanjšali za polovico (prezaposlili v proizvodnjo opažnih plošč in notranjih vrat). O vzrokih smo že govorili – odločeni smo, da pohištva v tujino več ne prodajamo pod ceno. Za prodajno enoto inženiring pa velja, da je po dveh letih od ustanovitve že presegel dva milijona evrov prometa, kar je res velik dosežek. Oddelek bomo kadrovsko okrepili – gre za visoko usposobljene inženirje. Želimo razširiti trge in povečati prodajo objektnih poslov, zlasti v Avstrijo in v Nemčijo. Prav sedaj zaključujemo opremljanje z vrati elitnega hotela Ritz na Irskem. Dela so vredna okoli pol milijona evrov. Trenutno je v Lip Bled zaposlenih 653 delavcev, kar je za deset manj kot leto poprej, naša usmeritev pa je zaposlovanje bolj izobraženih delavcev, če se želimo utrditi kot proizvajalec kvalitetnih izdelkov v srednjem in višjem cenovnem razredu in izvajalec tudi večjih poslov.«

 

Se je uspešno poslovanje poznalo tudi pri plačah zaposlenih?

»Seveda se je. Predvsem so plače varne in vedno točno izplačane na 15. dan v mesecu. Čeprav smo nad sicer skromnimi zneski kolektivne pogodbe in nad povprečjem panoge, ocenjujemo, da bo plače za boljšo motiviranost zaposlenih treba še popraviti. Lani se je vsota za plače povečala približno za sedem odstotkov. Vsem zaposlenim vplačujemo tudi v drugi pokojninski steber.«

 

Mnoge je presenetila vest o tem, da se je Lip odločil prodati delnice Gorenjske banke. Zakaj torej taka odločitev?

»Priznati moram, da je bila finančna naložba v delnice Gorenjske banke naložba za hude čase - naša srebrnina. V zadnjih petih letih smo izvajali trdo prestrukturiranje podjetja, ne nazadnje smo v tem času zmanjšali število zaposlenih za 250, kar je izredno zahteven proces z mnogimi tveganji. Danes je naša realizacija, ki dosega nad 40 milijonov evrov, bistveno večja kot prej z 900 ljudmi. Ob tem je treba še ugotoviti, da se naše prodajne cene praktično niso povečale, nekatere, v skladu z globalnimi trendi, so se celo zmanjšale. Sedaj smo ocenili, da te rezerve več ne potrebujemo. Znano je tudi, da so naložbe v Gorenjsko banko strmo pridobivale vrednost, saj smo delnice prodali kar za desetkratno knjižno vrednost. To je torej v bistvu seštevek kapitalskih dobičkov v preteklih letih, ki bi sicer, če bi jih sproti prikazovali, pomembno vplivali na sliko našega preteklega poslovanja. Ocenili smo tudi, da se je lastništvo banke do te mere konsolidiralo in skoncentriralo na dva velika lastnika (Savo in Merkur), da je pravi čas, da izstopimo. Menimo, da smo delnice dobro prodali, kupili so jih lastniki banke, ki imajo predkupno pravico, največ Merkur. In še en razlog je za prodajo: ker se prodaja večinski delež našega podjetja, si ne želimo, da bi nas morda kdo kupil iz špekulativnih razlogov, ker imamo delnice Gorenjske banke.«

 

In v kaj nameravate ta sredstva vložiti?

»Imamo veliko investicijskih načrtov, pomembnih za nadaljnji razvoj naše družbe. Nova žaga v Bohinju, težka deset milijonov evrov, smo tik pred podpisom za novo kotlovnico v Bohinju, ki bo stala dva milijona evrov, milijon za tehnologijo v proizvodnji opažnih plošč in približno sedem milijonov evrov v tehnologijo proizvodnje vrat. Velikoserijsko proizvodnjo nadomeščamo z malimi serijami ali celo posamično proizvodnjo, vse to pa zahteva fleksibilne stroje z visoko tehnologijo. Kupujemo tudi podjetje v Bolgariji, s katerim že dalj časa uspešno sodelujemo. S tem seveda kupujemo trg. Sicer pa moramo investirati v svojo prepoznavnost, v blagovno znamko. Vse našteto pa ne pomeni, da bomo denar dali samo v investicije, saj ga moramo del nameniti tudi delničarjem. Lahko rečem, da je na nadzornem svetu kar vroča debata, saj bi nekateri lastniki (skladi) želeli, da gre ves dobiček delničarjem. Notranji delničarji seveda temu nasprotujemo, saj si želimo vlagati tudi v bodočnost.«

 

In kakšni so načrti v letošnjem letu?

»Planiramo nadaljnjo rast. Za leto 2007 načrtujemo povečanje prometa za dobrih pet odstotkov in za prve tri mesece lahko rečem, da smo dosegli celo več. Lansko realizacijo presegamo za 15 odstotkov, letošnji načrt pa za devet odstotkov. Pripomniti pa moram, da nas skrbi hitra rast nabavnih cen materialov, tako hlodovine kot vseh drugih repromaterialov in storitev. Letos smo že investirali v linijo za izdelovanje soft oblog podbojev, ki smo jih doslej uvažali iz Nemčije, in bo montirana poleti.«

 

Družba Lip Bled se v teh dneh že drugič prodaja. Imate kaj informacij o morebitnih kupcih?

»Res sta se paradržavna sklada SOD in KAD odločila za ponoven razpis za prodajo svojih deležev v Lip Bled, razlika pa je v tem, da se jima je s svojim deležem pridružila še EBS Group gospoda Bončine, ki je v preteklem letu kupila 17,4 odstotka delnic, tako da se sedaj prodaja 50,4-odstotni delež. Ker bo razpis zaključen šele 30. marca, je o tem še prezgodaj govoriti. Bo pa to zagotovo mogoče prihodnji mesec.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 11. januar 2020 / 14:01

Lani 1,8-odstotna inflacija

Kranj – V Sloveniji je bila leta 2019 rast cen 1,8-odstotna, je objavil statistični urad. Cene storitev so se v enem letu v povprečju zvišale za 2,9 odstotka, cene blaga pa za 1,3 odstotka. V enem...

Objavljeno na isti dan


Bohinj / sobota, 1. november 2014 / 14:15

Smučišče 2864 se zamika v leto 2015

Letos je po besedah idejnega vodje projekta smučišča 2864 v Bohinju Boštjana Čokla čas za ureditev smučišča potekel, kot ocenjuje predvsem po zaslugi nagajanj in politične nestabilnosti v državi.

Radovljica / sobota, 1. november 2014 / 14:09

Pripravljali so kislo zelje

Osnovnošolci iz podružnične šole Ovsiše so se pred dobrim tednom dni odpravili do svojih prvih sosedov, Fistrovih na ekološki kmetiji Porta, kjer so se v živo naučili, kako se pripravlja okusno in zdr...

Kronika / sobota, 1. november 2014 / 13:55

Oživljanje ni pomagalo

Zgornje Jezersko – V torek dopoldne so jezerski gorski reševalci prihiteli v gozd na Zgornjem Jezerskem, kjer je pri krajanu prišlo do srčnega zastoja. Reševalci so obolelega oživljali do prihoda r...

Kronika / sobota, 1. november 2014 / 13:55

Jekleni gasilci odpotovali v Phoenix

Brnik – Najboljši slovenski tekmovalci v prestižni gasilski disciplini Najtežji dve minuti v športu Domen Pavlič (PGD Begunje), Matic Zupan (PGD Moste), Anže Habjan (PGD Podnart), Gregor Stanonik (...

Slovenija / sobota, 1. november 2014 / 13:53

Pišimo lepše zgodbe za srečno prihodnost otrok

Ljubljana – Podjetje Hofer postaja stalni podpornik projekta Botrstvo in bo letos v okviru trajnostne iniciative Danes za jutri podprlo projekt Pišem lepše zgodbe, ki ga pod okriljem Botrstva v Slo...