Še eno težko leto za LTH

V prvem letu sanacije pod novim vodstvom se izguba v LTH ni zmanjšala, letošnje poslovanje pa kaže, da jo bodo odpravili.

Škofja Loka – Družba LTH - Loške tovarne hladilnikov, je po poslovnih rezultatih za leto 2005 zasedla neugledno mesto drugega največjega izgubarja na Gorenjskem in zanimalo nas je, ali jim je lani uspelo poslovne rezultate popraviti. O tem smo se pogovarjali z generalnim direktorjem Antonom V. Dovšakom, ki je ob nastopu dela v LTH v začetku lanskega leta obljubil sanacijo družbe v dveh letih.

 

Smo v dneh, ko se zaključujejo bilance poslovanja za preteklo leto. Kako se kaže pri LTH?

»Za nami je zelo težko leto. Da bo izguba, smo vedeli že od začetka leta, marsikaj pa se je odkrilo še med letom. Zaradi nelikvidnosti smo imeli težave pri preskrbi z materiali, bilo je veliko izpada na delovnih mestih. Izgube bo približno toliko, kot je je bilo leto poprej, torej okoli milijarde in pol.«

 

V maju ste dobili finančno pomoč. Ta ni omogočila normalizacije poslovanja?

»Svež denar, ki smo ga s posojilom dobili v maju, je zamujal za skoraj dva meseca, poleg tega pa ga je bilo za polovico manj, kot smo pričakovali. Namesto dveh nam je uspelo dobiti le en milijon evrov. Vse to je bilo vzrok za to, da proizvodnje lani ni bilo mogoče normalizirati, delali smo bolj iz dneva v dan. Odločili smo se prodati proizvodno halo, kar je bilo realizirano letos januarja, in šele to nam omogoča redno izpolnjevanje proizvodnega načrta. Letos naj bi ustvarili za 25 milijonov evrov prodaje, kar bi pomenilo poslovanje na pozitivni ničli. V prvih treh mesecih letos ta načrt uresničujemo.«

 

Imate urejene odnose z upniki?

»Da. To bi rad posebej poudaril. Uspelo nam je razčistiti vse dolgove in se z upniki ter dobavitelji dogovoriti za reprogramiranje naših obveznosti oziroma za obročno odplačevanje. Nedvomno bo tudi leto 2007 za LTH še težko, vendar nam je gibanja uspelo obrniti, in upam, da bomo letos sanacijo le zaključili.«

 

Katero halo pa ste prodali?

»Prodali smo novo proizvodno halo, v kateri je bila proizvodnja zamrzovalnih skrinj. Te smo preselili v prostore, kjer smo imeli prej skladišče. Proizvodna linija dela s prvotno projektirano kapaciteto. Sicer pa smo celo razmišljali o prodaji celotnega programa proizvodnje zamrzovalnih skrinj, vendar se s kupcem za nekatere rešitve nismo mogli sporazumeti.«

 

Lani ste napovedali kadrovsko reorganizacijo. Kako poteka?

»Tudi pri tem projektu je prišlo do določenega zamika, vendar se že kažejo prvi rezultati. Ocenili smo, da je treba racionalizirati vmesno raven vodenja in izboljšati razmerje med proizvodnimi ter režijskimi delavci. Nadaljuje se tudi zmanjševanje števila delavcev, saj nas je trenutno 450, do konca leta pa pričakujem, da se bo znižalo na 420. Vse v okvirih naravne fluktuacije.«

 

Kako je z naročili?

»Naročil imamo dovolj in prav sedaj je sezona. Konec lanskega leta smo dobili eno večje in za nas pomembno naročilo. Ker je Slovenija majhna, 76 odstotkov proizvodnje izvažamo, polovico prodamo v jugovzhodno Evropo, preostalo pa v EU. Prizadevamo si za nove trge, pri čemer se kaže zanimiv zlasti vzhod – Rusija in države nekdanje Sovjetske zveze ter Bližnji vzhod. Pripravljamo pa tudi nove izdelke.«

 

Katere, kako je z razvojem v LTH?

»LTH potrebuje nov izdelke in nove cene, čeprav je bil program v preteklih letih delno prenovljen. Pripravljamo novo hladilno omaro. Pri razvoju se opiramo na ideje mladih, ki jih skušamo podpreti in potrditi z izkušnjami starejših strokovnjakov. Sicer pa spoznavamo, da ni pomembno, kaj znamo izdelati, pač pa kaj trg potrebuje. Zato imajo pri razvoju vse pomembnejšo besedo tržniki.«

 

V LTH ste dobro leto. Kako se počutite, ste si že ustvarili potreben krog sodelavcev?

»Moram reči, da se v LTH počutim vse bolje. Občutek imamo, da je vzdušje vse boljše, ljudje spoznavajo, da je treba trdo delati, da se rešimo. Mislim, da se oblikuje krog sodelavcev z vse več zaupanja, premagujejo se stare navade, polne tudi neutemeljenih govoranc.«

 

Lani je postal lastnik LTH tudi Jože Stanič, nekdanji generalni direktor Gorenja, nedvomno ugledno ime na področju hladilstva. Tedaj ste dejali, da bi si želeli več njegovega sodelovanja. Se je to zgodilo?

»Da. Gospod Stanič več sodeluje in postal je tudi predsednik nadzornega sveta LTH.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sreda, 11. januar 2012 / 07:00

Novi projekti za kamniški šoli

Čeprav je občinski upravi ob koncu minulega leta uspelo pridobiti gradbeno dovoljenje za obnovo obeh mestnih šol, bo pred začetkom gradnje treba spremeniti neustrezen ureditveni načrt in zato gradbeno...

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 6. januar 2014 / 23:56

Prevc drugi v Bischofshofnu

Peter Prevc je na zadnji tekmi novoletne turneje smučarjev skakalcev osvojil drugo mesto, četrti pa je v skupnem točkovanju.

Kronika / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:28

Zagorelo v Delavskem domu

V noči na nedeljo je zagorel zapuščeni Delavski dom na Jesenicah. Hiter odziv gasilcev je preprečil večjo škodo na spomeniško zaščiteni zgradbi. Znakov kaznivega dejanja policisti niso odkrili.

Slovenija / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:27

Danes začetek razprodaj

Sezonske razprodaje tekstila in obutve so kljub številnim akcijam in popustom skozi vse leto in decembrski nakupovalni mrzlici še vedno dobro obiskane.

Gorenjska / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:04

Gorenjski glas v letu 2014

V letu 2014 bodo izšle 104 številke Gorenjskega glasa, prav toliko jih bo torej kot lani. Časopis ima kar 26 različnih prilog, vse bodo izhajale naprej, dodali bomo še kakšen časopisni sveženj, prilag...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. januar 2014 / 13:55

Delitev na trgovino in nepremičnine

V prvi polovici leta bo Merkur po treh letih sanacije povsem drugačen, predvsem pa likvidnostno bolj trden. Mu dobavitelji še zaupajo? Kaj bo z zaposlenimi?