Do gumarjev s pomočjo Unije
V podjetju Savatech, nosilcu gumarske dejavnosti v Poslovni skupini Sava, so se odločili za izvedbo dolgoročnega strateškega projekta usposabljanja.
Z ukinitvijo gumarske šole v Kranju se je Savina družba Savatech znašla v položaju, ko ne najde več usposobljenih ljudi za svojo proizvodnjo. Ni jim preostalo drugega, kot da se lotijo lastnega internega izobraževanja, pri čemer pa ugotavljajo, da dosedanje usposabljanje na delovnem mestu ni dovolj. Kot nam je dejal Iztok Mervič, samostojni organizator izobraževanja, je v Savatechu znanja dovolj, nenazadnje imajo tudi svoj razvojni laboratorij in inštitut, zato so se odločili, da pripravijo sistematično izobraževanje gumarjev, zlasti v pogledu načina prenosa znanja. Dosedanje usposabljanje na delovnem mestu torej želijo nadgraditi, mu dati dodano vrednost.
S sistematičnim delom do projektov
Znano je, da so v Savi, d. d., družbi za upravljanje in financiranje, izjemno dobro organizirani prav v pogledu pridobivanja in prenosa znanja. Oblikovan imajo tudi poseben Kompetenčni center EU projekti, v katerem neprestano tipajo in spremljajo evropske razpise, hkrati pa zbirajo projektne ideje in že pripravljene elaborate. Direktor Kompetenčnega centra EU projekti Zvonko Belič poudarja, da so prijave na razpise Evropske unije vsebinsko in rokovno izredno zahtevne, zato le sistematično delo in dobra organiziranost odpirajo možnosti za uspeh. Po izidu razpisa oblikujejo projektno skupino, ki pripravi prvo predprijavo, pripravi terminski plan in finančno konstrukcijo, pripravi delovne pakete in pridobi partnerje. In če je prva ocena pozitivna, skupina pridobi še vse potrebne dopolnitve za drugo ocenjevanje. Če je prijava projekta uspešna, sklenejo ustrezno pogodbo in določijo tudi roke za vmesna poročila.
Pridobili tudi partnerje iz tujine
Med projekti, za katere so v Savi ocenili, da bi z njimi lahko kandidirali za evropska sredstva, se je tako znašel tudi projekt »Gumarsko znanje« (Rubber Knowledge), za katerega so pridobili partnerja iz Slovenije, dva iz Nemčije, enega iz Velike Britanije, enega iz Avstrije. Gre za podjetja, ki se ukvarjajo s podobno proizvodnjo, raziskavo trga, pripravo učnih pripomočkov v elektronski obliki, in z usposabljanjem predavateljev. V podjetju so namreč ugotovili, da obstaja veliko tako imenovanega »tihega znanja« s področja gumarske tehnologije. To pomeni, da imajo veliko usposobljenih strokovnjakov, izziv pa predstavlja učinkovit prenos njihovega znanja na ostale sodelavce – tako v proizvodne enote kot tudi v službe. Ocenili so, da strokovnjaki, ki so vključeni v interne izobraževalne procese za učinkovit prenos znanja potrebujejo dodatna pedagoška in andragoška znanja in študijski priročnik z naborom potrebnih gumarskih vsebin. V Savatech, ki je nosilka projekta, so že izbrali trinajst strokovnjakov (po dva iz vsakega proizvodnega programa in iz inštituta), ki bodo na vsakotedenskih delavnicah pripravili pregled tem in znanj in jih nato podrobneje razdelali. Sledilo bo usposabljanje za učinkovite prenašalce znanj – za interne trenerje in skrbnike znanja. Spoznali in naučili se bodo naprednih tehnik in »know-howa« s področja nevrolingvističnega programiranja - sodobne metode za učenje in osebnostno rast posameznika.
Izobraževanje po evropskih potrebah
Kot nam je povedala vodja projektov EU Branka Ahčin, so se dogovorili, da pripravijo posnetek stanja izobraževalnih potreb v sodelujočih državah in razpoložljivih učnih pripomočkov ter manjkajočih učnih vsebin. Na tej osnovi naj bi pripravili priročnik, z vsemi relevantnimi vsebinami za osnovno gumarsko znanje, najprej v klasični obliki, nato pa tudi v elektronski obliki in v treh jezikih (slovenskem, angleškem in nemškem). Drugi pomembni cilj je okrepiti posredovalce znanja s potrebnimi pedagoškimi in andragoškimi znanji. Pri tem ne gre za klasični učni projekt, pač pa za pilotni projekt, ki generira učno vsebino, poskus koncentriranja znanja na mednarodni – evropski ravni, zaradi česar si je v Bruslju pridobil zelo pozitivno oceno. V prvi fazi, ki jo zajema ta projekt, gre za osnovna znanja na ravni poklicne šole. Projekt so ocenili v višini 450.000 evrov, na razpisu EU Leonardo da Vinci pa uspeli dobiti skoraj tri četrtine teh sredstev (326.000 evrov). Projekt traja dve leti in bo zaključen konec leta 2008.
Dve tretjini projektov uspešnih
Tudi sicer se lahko v Savinem Kompetenčnem centru EU projekti pohvalijo s precejšno učinkovitostjo oziroma uspešnostjo kandidiranja na evropskih razpisih. Po stanju v januarju letos so od avgusta leta 2005 prijavili 43 projektov, dobili 29 odobrenih in le 11 zavrnjenih. 15 je zaključenih trije so v postopku pridobivanja. Direktor Belič poudarja, da je to posledica sistematičnega dela in pridobljenega znanja o tem, s čim je možno in na kakšen način kandidirati za sredstva Evropske unije. Predvsem je pomembno, ali projekt pospešuje oziroma uresničuje sprejete evropske politike. Po zgledu projekta »gumarsko znanje« v kompetenčnem centru EU projekti pripravljajo podoben projekt tudi za področje turizma, pri čemer v tem primeru ne gre za pomanjkanje oziroma odsotnost šol, radi pa bi bolje izkoristili mednarodna znanja iz prakse.