Slovenci pišemo osebne zgodbe o globalnih problemih
Jutri, v soboto, se bo s slovesnim odprtjem, predstavitvijo petih nominiranih avtorjev za nagrado Slavka Gruma in premierno uprizoritvijo drame Dom, mlade slovenske avtorice Saše Rakef, začel 37. Teden slovenske drame, ki bo trajal do 1. aprila, ko bodo najboljšim podeljene nagrade.
Letošnji, že 37. Teden slovenske drame, bo jutri zvečer odprla predstava Dom, krstna uprizoritev besedila Zatočišče, mlade slovenske avtorice Saše Rakef, ki jo je režiral britanski režiser nizozemskega porekla Jan van den Bosch. Predstava je nastala v koprodukciji Prešernovega gledališča, Gledališča Glej in British Councila, in je v neki meri tudi rezultat intenzivnega spodbujanja dramske ustvarjalnosti, ki ga z različnimi oblikami izobraževanja v pisanju dramskih tekstov v zadnjih letih načrtno gojijo v okviru Tedna slovenske drame. »Uvodno predstavo vidim kot vrhunec večletnih naporov in stremljenj k promoviranju slovenske dramatike. V zadnjih štirih letih uspešno sodelujemo z Britisth Councilom, skupaj pripravljamo šolo dramskega pisanja in tokratna produkcija je prvi res konkreten rezultat naših prizadevanj,« razmišlja ravnatelj Prešernovega gledališča Borut Veselko in dodaja, da festival kot samo retrospektiva najboljših predstav še ne dosega svojega namena. »Teden slovenske drame mora vplivati na prihodnje dogodke in poskušati oblikovati javno mnenje, nekakšne trende za prihodnost slovenskega gledališča.«
Če smo še pred sedmimi leti lahko ugotavljali, da na natečaj za nagrado Slavka Gruma pride zelo malo izvirnih slovenskih dramskih tekstov, s popolno odsotnostjo mladih avtorjev, se je danes ta trend obrnil. Na natečaj je prispelo kar 51 besedil, kar je največ v zadnjih sedmih letih. »Razveseljivo je, da je ogromno mladih avtorjev, med njimi kar nekaj mladih ženskih avtoric. Bralne uprizoritve v okviru festivala in v okviru Pregleja so že prvi rezultati, predstava Dom na podlagi dramskega besedila Saše Rakef, ki jo tokrat krstno uprizarjamo v Prešernovem gledališču, pa je le še nadaljnja potrditev, da vsa ta leta razmišljamo in delujemo v pravi smeri,« meni vodja umetniškega oddelka v PG, Marinka Poštrak. Sicer pa, kot ugotavlja Poštrakova, ki je tudi članica žirije za nagrado Slavka Gruma, je tudi tokrat prispelo precej zanimivih besedil, ki jih na neki način druži podobna tematika. »Slovenska dramatika se vse bolj koncentrira na intimne zgodbe, na zelo mikro odnose med ljudmi, po drugi strani pa govori o globalnem problemu nezmožnosti človeka biti drug z drugim.«
V okviru mednarodnega programa bo letos sodelovala ena predstava in sicer Grmače Daneta Zajca, ki je nastala v mednarodni koprodukciji (Teatar &TD, ADU, EUROKAZ, Zagreb, Hrvaška), EX PONTO, Globalni teater (Ljubljana, Slovenija). V sodelovanju z revijo Sodobnost in British Councilom bodo tudi letos na festivalu organizirane dramske delavnice. Prvo bo vodila Sunčica Milosavljevič, gledališka režiserka in pedagoginja z dolgoletnimi izkušnjami v številnih mednarodnih, izobraževalnih in raziskovalnih projektih, drugo bo že drugo leto zapovrstjo vodil režiser in dramaturg Jan van den Bosch, tretja delavnica pa bo potekala v sklopu Dneva Nominirancev. Vodili jo bodo izbrani dramaturgi in dramaturginje iz slovenskih gledališč, tema pa bo dramaturški pogled na besedila, nominirana za Grumovo nagrado 2007. Posebno pozornost bodo na letošnjem festivalu namenili tudi mladim, saj bosta pod naslovom Mladi in Teden slovenske drame potekala dva dogodka, že danes dopoldan bo organizirana ustvarjalna delavnica (vodila jo bo likovna pedagoginja Barbara Bališ Markovič) in predstavitev knjige Ele Peroci Muca Copatarica z igralko Darjo Reichman. V nadaljevanju festivala se bo predstavila Neodvisna skupina Odtenki z istoimensko predstavo Jaša Kocelija – predstava je prejela nagrado Vizionar na Festivalu mladinskih gledaliških skupin Vizije 2006.
Festival bo potekal vse tja do 1. aprila, ko bodo na sklepni slovesnosti podelili Šeligovo nagrado za najboljšo predstavo iz tekmovalnega programa, nagrado Slavka Gruma za najboljše izvirno slovensko dramsko besedilo, Grün-Filipičevo priznanje za dosežke v slovenski dramaturgiji, tudi letos pa se bo v dogajanje na Tednu slovenske drame v akciji najboljša predstava po izboru občinstva, vključil časopis Gorenjski glas. V konkurenci zanjo bodo vse predstave iz tekmovalnega, mednarodnega in spremljevalnega programa, izbirali pa boste vi, naši bralci in obiskovalci predstav na Tednu slovenske drame. Obeta se nam dolg gledališki teden, ki bo buril našo dnevno domišljijo in nam pripovedoval zgodbe za naše prihodnje razmisleke.