Prof. dr. Robert Leskovar (Foto: Gorazd Kavčič)

Ustanovitev univerze v nekaj letih

"Z Univerzo na Gorenjskem prihajajo izjemni pozitivni učinki, ne le za Kranj, ampak celotno Gorenjsko," pravi Bogo Filipič.

Najprej klasifikacija programov »Po zelo optimističnih napovedih bi lahko januarja prihodnje leto nova univerza že začela delovati,« je pred skoraj natanko letom dni o ustanovitvi Univerze na Gorenjskem dejal prof. dr. Robert Leskovar, dekan Fakultete za organizacijske vede Kranj (FOV), ki danes pravi: »Optimistične napovedi se niso uresničile, vendar postopki tečejo naprej. Rektor Univerze v Mariboru naše težnje pozna, na zadnjih pogovorih nam je zatrdil, da novi univerzi ne bo nasprotoval.« Idejo o ustanovitvi Univerza na Gorenjskem je že maja lani podprl tudi akademski zbor FOV. Do ustanovitve, ki jo nekateri realno vidijo v letu 2010, bodo morali na kranjski fakulteti izpolniti še nekaj pogojev. »Trudimo se, da bi naše programe po klasifikaciji ISCED uvrstili na tri področja, to je poslovnih in upravnih ved, računalništva in drugih tehnologij. Programe dejansko že izvajamo, vendar niso uradno priznani,« o izpolnjevanju enega od pogojev pravi Leskovar, medtem ko drugega, to je pokritost vseh treh ravni izobraževanja že imajo (tudi po bolonjskih programih). Tako bo FOV sama ustanovila univerzo, ki se ji bodo kasneje lahko priključile tudi druge fakultete (Visoka strokovno zdravstvena šola Jesenice, Visoka šola za podjetništvo Radovljica). Za ustanoviteljstvo tem institucijam manjkajo vse tri stopnje izobraževanja.

Kranj – Regionalni razvojni program Gorenjska vsebuje tudi projekt Univerze na Gorenjskem. Za ustanovitev je potrebna volja in finančna injekcija vseh gorenjskih občin, operativno pa morajo projekt izpeljati Mestna občina Kranj, Fakulteta za organizacijske vede Kranj in Regionalna razvojna agencija Gorenjska (BSC Kranj). O projektu nam je več povedal direktor agencije Bogo Filipič.

Župani gorenjskih občin so projekt Univerza na Gorenjskem podprli pred skoraj natanko enim letom. Ali gre vse po načrtih?

»Ne. Zaenkrat beležimo rahel zastoj v postopkih ustanovitve, razloge pa gre iskati v jesenskih županskih volitvah in posledično novi občinski strukturi v Kranju, nekaj krivde pa gre pripisati tudi dogodkom na Fakulteti za organizacijske vede Kranj. Ko bomo imeli določene nosilce projektov iz obeh institucij, bo šel postopek ustanovitve naprej.«

 

Po optimističnih načrtih naj bi univerzo na Gorenjskem že imeli, kdaj pa bo lahko zares odprla vrata?

»Ustanovitev univerze naj bi dočakali v dveh letih, vendar moramo za to izpolniti še več pogojev. V tem času moramo imeti vsaj tri fakultete, to je vsaj tri visokošolske programe, ki bi se povezali v Univerzo na Gorenjskem. Sledi razdružitev z mariborsko univerzo, ureditev lastninsko-statutarnih razmerij med obema univerzama, oblikovati moramo politehnične izobraževalne programe. To so specializirani programi, ki ne bodo konkurenčni sedanjim klasičnim izobraževalnim programom sedanjih fakultet oziroma univerz. Ti bodo prilagojeni potrebam gorenjskega gospodarstva.«

 

Zakaj Gorenjska potrebuje lastno univerzo?

»Najboljši razlog vidimo v tem, da v regiji izšolamo mlade in njihovo znanje takoj uporabimo v gorenjskih podjetjih. Univerza bo s potencialom mladih in znanja prinesla tudi večjo kakovost življenja v okolici, spodbudila ljudi k inovativnemu razmišljanju in bo tudi vzvod za izmenjavo znanja z drugimi univerzami in strokovnjaki. To so izjemni pozitivni učinki, ne le za Kranj, ampak celotno Gorenjsko.«

 

 

 

Kaj bo univerza nudila študentom?

»Ponudili bomo multidisciplinarna znanja, kombinacijo tehničnih strok, poleg obstoječih programov imam v mislih še programe v elektro in medicinski stroki, o izobraževanju na področju informacijsko komunikacijske tehnologije, predelave in obdelave kovin, plastike in lesa, turizma in morda še kakšnega programa. Vse študijske smeri bodo morale biti obogatene s tržnimi, menedžerskimi in marketinškimi znanji, saj so tako usposobljeni strokovnjaki najbolj iskani na trgu dela.«

 

Poleg pozitivnih plati ustanovitve prav gotovo obstajajo tudi negativne?

»Z vidika občin je manjša negativna stran sofinanciranje ustanovitve in pozneje tudi izgradnja objektov, ki bodo sestavljali univerzo, vendar tu računamo na sodelovanje gorenjskega gospodarstva. Drugih negativnih plati trenutno ne vidim.«

 

Razen ustanovitve univerze pa na travniku na Zlatem polju načrtujete ureditev dijaško študentskega campusa. Kaj se skriva za tem imenom?

»Univerza in tehnični šolski center bosta sestavljala osrednji del campusa. Na Zlatem polju želimo skoncentrirati poklicno, srednje, višje in visokošolsko izobraževalno mrežo Gorenjske, seveda pa bomo hkrati razvijali šolsko mrežo še na področju Škofje Loke, Tržiča, Radovljice in Jesenic. V campus želimo locirati še medpodjetniški izobraževalni center, ki bo podajal specialna znanja za potrebe podjetij, tu bo tudi t. i. hotel za mlade ali hostel, želja je, da bi na to področje preselili vse srednje šole iz Kranja. Sčasoma bi na tem območju zgradili tudi drugo potrebno infrastrukturo, za šport, prireditve, raziskovanje ... S celovitim projektom bi racionalizirali izobraževanje, hkrati ponudili tudi zadostne parkirne površine in zagotovili kvalitetne bivalne in študijske pogoje.«

 

Ali je vlada oziroma pristojno ministrstvo naklonjeno projektu?

»Z ministrstvom za šolstvo smo se pogovarjali o rešitvah, ki so jim naklonjeni, seveda pa pričakujejo jasno pobudo in opredelitev regije glede realizacije projekta. Zaenkrat so pogovori stekli v smeri prodaje sedanjih objektov šol, s pomočjo katerih bi investirali v campus. Znano je tudi stališče ministra dr. Jureta Zupana po univerzi v vsaki regiji. Opozarjam, da so bili do sedaj zgolj pogovori, do realizacije pa je še daleč.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 3. maj 2022 / 07:18

Ponovno vzpostaviti socialni dialog

Na Križni gori je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije – Območna organizacija Gorenjske v sodelovanju z Lovsko družino Križna gora pripravila že osemintrideseto prvomajsko slovesnost. Slavnostni govor...

Objavljeno na isti dan


Bohinj / petek, 23. oktober 2020 / 23:45

Osnovna šola v Bohinjski Bistrici je od torka zaprta

Bohinjska Bistrica – V matični Osnovni šoli dr. Janeza Mencingerja v Bohinjski Bistrici od srede ni več pouka niti za učence nižjih razredov. »Žal se je število okužb s covidom-19 v zadnjih dneh mo...

Kronika / petek, 23. oktober 2020 / 17:50

Policisti: Omejitve so tudi za nas

Kar naenkrat smo stopili v težko obdobje številnih omejitev, a te veljajo tudi za nas, sporočajo gorenjski policisti in prosijo, da naj bo ta čas obdobje solidarnosti in ne objestnega ravnanja.

GG Plus / petek, 23. oktober 2020 / 17:40

Predlogi za boljšo šolo

V svojem zadnjem prispevku podlistka Za boljšo šolo bi rada strnila in povzela predloge, na katerih področjih bi bile po mojem mnenju (ne samo mojem) potrebne spremembe za izboljšanje razmer v naši...

Zanimivosti / petek, 23. oktober 2020 / 17:38

Najdaljša noč

Med nedavno sprejetimi ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa je mnoge še najbolj vznejevoljila prepoved gibanja v nočnem času. Po deveti zvečer tako nemo kroženje urnih kazalcev cerkvenih stolp...

Slovenija / petek, 23. oktober 2020 / 17:36

Izredna uskladitev pokojnin

Kranj – Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je obravnaval polletno poročilo in na novo ocenil tudi finančno stanje. V primerjavi s finančnim načrtom ocenjuje, da bodo prihodki in o...