Erika Povšnar

Promocija zdravja

Pogovor z Eriko Povšnar, vodjo Zdravstveno-vzgojnega centra v Zdravstvenem domu Kranj o delavnicah zdrave prehrane, zdravem hujšanju, gibanju, opuščanju kajenja in alkohola.

Kakšni so cilji zdravstveno vzgojnega programa za odrasle, kdaj ste ga začeli izvajati v Zdravstvenem domu Kranj?

»Cilji zdravstveno vzgojnih programov so spodbuditi ljudi, da bi z aktivnimi, pozitivnimi spremembami življenjskega sloga izboljšali svoje zdravje in tako posledično znižali obolevnost, invalidnost in prezgodnjo umrljivost v prvi vrsti zaradi bolezni srca in ožilja. Zaradi teh bolezni Slovenci najpogosteje umiramo. Program smo začeli izvajati leta 2002 v okviru nacionalnega programa preventive srčno žilnih in tudi ostalih kroničnih nenalezljivih bolezni. Na nacionalni ravni so v pripravi tudi preventivni programi za preprečevanje drugih kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so rakasta obolenja in depresije.«

 

Kdo so ciljne skupine v tem programu?

»Ciljna skupina so odrasli prebivalci, predvsem tisti, ki so več kot 20-odstotno ogroženi zaradi bolezni srca in ožilja. Zdravstveno vzgojni programi so del preventivnih zdravstvenih pregledov, kamor so vabljeni vsi odrasli, moški v starosti od 35 do 65 let in ženske v starosti od 45 do 70 let. Programi so namenjeni vsem, ki imajo povišano telesno težo ali so debeli, ljudem s povišanim krvnim sladkorjem tlakom in holesterolom, vsem kadilcem. Seveda želimo v programe pritegniti tudi mlajše.«

 

V Zdravstveno vzgojnem centru Kranj izvajate test hoje in krajši delavnici o življenjskem slogu in dejavnikih tveganja. Kako in kdaj potekajo?

»V kratkih delavnicah udeleženci spoznajo probleme bolezni srca in ožilja in dejavnike, ki negativno vplivajo na zdravje. Ponudimo jim osnovne informacije o zdravem življenjskem slogu, skupno poskušamo ugotoviti, kakšne spremembe naj posameznik v smislu izboljšanja zdravja uvede v svoj način življenja. Delavnice so kratke, to pomeni eno oz. dve srečanji po dve oziroma tri ure. Teste hoje na 2 km izvajamo samostojno ali v okviru daljših delavnic. Dvakrat letno izvedemo tako imenovani »občinski test«, ki je namenjen vsem, ki bi želeli ugotoviti, kakšna je njihova telesna pripravljenost. Letos bo to v mesecu maju in septembru na Kokrici. S testom hoje posameznik ugotovi stopnjo telesne pripravljenosti, svetujemo mu in dobi navodila o zanj primerni telesni dejavnosti (računalniški izpis). Za vključitev v delavnice, ki potekajo preko celega leta, zbiramo prijave. Posamezniki se lahko vključijo z napotnico splošnega/družinskega zdravnika ali pa sami pokličejo v zdravstveno vzgojni center. Nekatere povabimo preko raznih društev (npr. člane Društva za zdravje srca in ožilja, Rdečega križa, društev upokojencev, ...). Delavnice izvaja skupina sedmih izvajalcev - medicinskih sester in fizioterapevtov.«

 

Daljše delavnice potekajo na temo zdrave prehrane, zdravega hujšanja, telesne dejavnosti in opuščanja kajenja .

»Delavnica zdrave prehrane poteka mesec dni, na njej obravnavamo zdravo in uravnoteženo prehrano. Ne ukvarjamo se z dietami. Udeleženci spoznajo in ocenijo svoj način prehranjevanja in uvedejo eno ali dve realni spremembi. Šola hujšanja traja štiri mesece. Skupina se sreča dvakrat na teden. Enkrat v skupini in enkrat pri telesni dejavnosti, ki poteka v telovadnici Zdravstvenega doma Kranj, v bazenu (ki ga v zdravstvenem domu imamo) ali v naravi. Za šolo hujšanja je največ zanimanja; če imamo v povprečju na delavnicah po deset udeležencev, jih je tukaj tudi po petnajst. Osnovni cilj, ki ga želimo doseči, je v prvi vrsti sprememba načina življenja in znižanje telesne teže za 5 – 10 odstotkov v štirih mesecih. V vsakdanje življenje je potrebno vključiti gibanje; ne samo zaradi teže, ampak tudi zato, da je človek zadovoljen in da se »ogne« stresu. Na delavnici gibanja (telesne dejavnosti) želimo vsakemu posamezniku določiti njemu lasten stil gibanja. Ljudi želimo motivirati tudi za nordijsko hojo. Hoja s pravimi palicami je navidezno manj naporna, za telo pa je nekoliko bolj obremenjujoča (je koristna za srce in ožilje, za držo, poraba kalorij je večja,...).«

 

Kako učinkovita je šola hujšanja?

»Posamezniki so v povprečju izgubili od 6,5 do 7 kilogramov. V Kranju smo imeli v delavnicah hujšanja približno 520 udeležencev v petih letih, ki so skupno shujšali okoli 3500 kilogramov.«

 

Kako poteka delavnica opuščanja kajenja?

»V petih letih se je v delavnice opuščanja kajenja vključilo 260 kadilcev. Po zaključku jih je slaba polovica opustila kajenje, po letu dni jih je brez cigaret še vedno slaba tretjina, kar je dober rezultat. Delavnica traja mesec in pol, srečanj je šest. Prvi dve srečanji sta namenjeni motivaciji za prenehanje kajenja. Tretje srečanje je »dan D«, ko posameznik opusti kajenje. Srečanja, ki sledijo, so namenjena »utrditvi in medsebojni pomoči pri vzdrževanju nekajenja (stres). Eno srečanje je posvečeno telesni teži in opuščanju kajenja. Veliko kadilcev se zredi, povprečno od 3 do 6 kilogramov. Še vedno povišana telesna teža bistveno manjši dejavnik tveganja kot pa kajenje - zaradi kajenja kar 20 odstotkov Slovencev umre!«

 

Na voljo so individualna svetovanja, tudi za zmanjšano pitje alkohola.

»Imamo individualno svetovanje za tiste kadilce, ki jim skupinska oblika srečanj ne odgovarja in individualno svetovanje za zmanjšano pitje alkohola. To je velik problem ne le v Sloveniji, ampak tudi na Gorenjskem. Pitje z nizko stopnjo tveganja naj za ženske ne bi predstavljalo več kot eno enoto alkohola na dan: (ena enota pomeni 2,5 dl piva ali 1 dl vina ali 0,3 dl žganja) za moške ne več kot dve enoti. To je količina, ko ne moremo reči, nič se mi ne bo zgodilo, je le manj tvegano.«

Kdo financira programe?

»Programe financira Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Tudi individualno svetovanje je brezplačno. Pri izvajanju občinskega testa nam finančno priskoči na pomoč tudi Mestna občina Kranj. V delavnicah bomo kmalu začeli s spomladanskimi termini, več podatkov dobite na številkah Zdravstveno vzgojnega centra Kranj (031/425 687 ali 2082 286), kjer se tudi prijavite.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 20. maj 2016 / 14:00

Osnovna šola Tržič z znanostjo čez lužo

Pod okriljem ameriškega veleposlaništva, v sodelovanju z Osnovno šolo Tržič in pod strokovnim vodstvom so mladi v okviru projekta GeoBioBlitz odkrivali naravne značilnosti Dovžanove soteske in ime teg...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 16. april 2015 / 13:26

Dobrodelna Prizma

Na odru kulturnega doma pri Svetem Duhu pri Škofji Loki so v soboto uprizorili razvedrilno radijsko oddajo Prizma optimizma, dan pred tem pa je svoja vrata odprla Kavarna Bazen s koncertom zimzelenega...

Razvedrilo / četrtek, 16. april 2015 / 13:25

Slovenska glasba živi med mladimi

Dijaki Srednje šole Jesenice so pripravili Večer slovenske popevke, na katerem so navdušili s slovenskimi popevkami in sodobnimi slovenskimi skladbami.

Kronika / četrtek, 16. april 2015 / 13:15

Pretresli ravnanje ob potresu

Na Bledu je v petek potekala velika regijska vaja Potres 2015, na kateri je sodelovalo kar dvesto petdeset članov različnih služb za zaščito in reševanje ter štirideset 'žrtev' potresa in njihovih svo...

Šport / četrtek, 16. april 2015 / 12:52

Septembra bo veslal za Rio

Kajakaš na divjih vodah Jure Meglič iz Zgornjih Dupelj, ki od lani tekmuje za Azerbajdžan, si po slabi sezoni letos želi biti precej višje, predvsem pa si želi na septembrskem svetovnem prvenstvu priv...

Žiri / četrtek, 16. april 2015 / 12:48

Velik dan za žirovski kino

Obiskovalci filmskih predstav v Žireh bodo lahko po novem filme spremljali prek nove digitalne tehnike na velikem novem platnu. Premierno so v novi tehniki film predvajali minuli petek.