Pobudo združenja Zares so predstavili (od leve): Cveta Zalokar Oražem, Matej Lahovnik in Pavel Gantar (Foto: Tina Dokl)

Najprej društvo, potem stranka

Šesterica nevezanih poslank in poslancev, ki je zapustila LDS, je ustanovila društvo Zares, nova politična stranka bo šele nastala.

Ljubljana – Skupina šestih poslank in poslancev državnega zbora, ki so izstopili iz stranke LDS in njene poslanske skupine, je javnosti predstavila pobudo za ustanovitev nove politične stranke. Kot so na novinarski konferenci povedali Matej Lahovnik, Pavel Gantar in Cveta Zalokar Oražem, so najprej osnovali društvo, ki so ga poimenovali Zares. Kdaj bo iz tega nastala politična stranka, niso natančno povedali, najprej bi radi vzpostavili organizacijsko, kadrovsko in programsko infrastrukturo. »Želimo odpreti politični prostor v Sloveniji za nekaj novega in za vse tiste, ki v sedanjem ne vidijo prostora zase. Projekt nove stranke še ni izgotovljen: če smo z ustanovitvijo samostojne poslanske skupine rekli A, z društvom Zares pravimo B, z ustanovitvijo stranke bomo rekli C,« je dejal Matej Lahovnik in ustanavljanje stranke primerjal s hišo, v katero se lahko vseliš šele, ko je ta dograjena.

Pavel Gantar dodaja, da bo združenje odprlo možnost razprave o vprašanjih, ki jih sedaj politične stranke puščajo ob strani, denimo o razmerju med svobodo, varnostjo in tveganjem, o globalizaciji, enakosti, klimatskih spremembah kot civilizacijskem izzivu. Pri sedanjih političnih strankah sta v ospredju boj za oblast in politična prepoznavnost, njihov vsebinski potencial se je zmanjšal, zato želijo s pobudo za novo stranko zmanjšati politizacijo pomembnih družbenih vprašanj in k upravljanju z javnimi zadevami pritegniti čim širši krog ljudi. Pravijo, da ne snujejo stranke, ki bi bila by pass LDS, pač pa nekaj odprtega, nevtralnega, drugačnega, zato najprej ustanavljajo združenje Zares, je dodala še poslanka Cveta Zalokar Oražem. To je za začetek celo brez predsednika, vodi ga devetčlanski kolegij (za sedaj še šestčlanski), predsedujoči se bodo menjavali. Kdaj bo iz društva nastala stranka? Na to pobudniki niso dali jasnega odgovora, zagotovo pa do državnozborskih volitev, saj društvo na volitvah ne more nastopiti.

O imenih, ki bi v prihodnje utegnili okrepiti pravkar osnovanega združenja in pozneje stranke, pobudniki niso želeli govoriti, češ da so hkrati odprti vsem, nikogar pa ne bi želeli na silo vleči medse. Ko je novinarje zanimalo, ali vidijo v svojih vrstah denimo Milana Kučana, Janeza Drnovška, Zorana Jankoviča, smo slišali, da Kučan in Drnovšek ne potrebujeta projektov, kot je njihov, saj imata svoje. Cveta Zalokar Oražem pa je dodala, da so na nedavnih lokalnih volitvah ne le v Ljubljani, ampak tudi drugod, omenila je tudi Kranj in Damijana Perneta, zmagali nestrankarski župani, ki kažejo na novo paradigmo v Sloveniji in od katerih ljudje pričakujejo drugačno delovanje. Se bo morda Damijan Perne pridružil pobudi? Iz službe za stike z javnostmi Mestne občine Kranj odgovarjajo, da doslej še ni deloval v nobeni politični stranki ali bil njen član. Kot župan želi ostati nevtralen in pri projektih sodelovati z različnimi strankami. Za zdaj se tudi ni dogovarjal z nobeno politično skupino ali stranko, da bi se ji pridružil.

Matej Lahovnik pa je na novinarsko vprašanje, ali se jim bo pridružil tudi nekdanji vidni mož LDS Gregor Golobič, pritrdil, da so ga seznanili s pobudo in želijo, da se jim v prihodnje pridruži. Pričakujejo tudi, da bo tajnik društva Zares postal Bogdan Biščak.

Nastanek pobude zares, ki vodi k ustanovitvi nove stranke, je pospremilo več odzivov iz političnih krogov. Omenimo le odziv LDS, kjer menijo, da je bilo takšno dejanje neodvisnih poslancev pričakovano, da je to njihova prva pregledna poteza v zadnjih mesecih in da dejstvo, da so z iniciativo tako pohiteli, »kaže na nujo, stisko in potrebo nekaterih posameznikov po lažjem dostopu do vzvodov upravljanja države.« Žal so dogajanja zadnjih mesecev oslabila opozicijski nadzor nad vladno koalicijo, ki si je tudi zato privoščila nedopustne poteze osebne diskreditacije strokovnjakov in drugih neodvisnih posameznikov. Vladajoča koalicija si tudi danes zares še naprej podreja neodvisne institucije v Sloveniji, še dodajajo v LDS.

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 8. maj 2013 / 07:00

Spet usoden podaljšek

Nogometaši Triglava so po sredinem pokalnem remiju z Mariborom v sobotnem ligaškem srečanju z aktualnim državnim prvakom izgubili z 1 : 2, že danes pa sledi tretje medsebojno srečanje v tednu dni.

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 31. marec 2008 / 07:00

Matjaž Zupan znova na čelu skakalcev

Kranj - Nekdanji skakalec, nato pa tudi trener naše skalne reprezentance Matjaž Zupan, ki se je v zadnjih sezonah izkazal tudi kot trener mladih čeških skakalcev, je danes...

Prosti čas / ponedeljek, 31. marec 2008 / 07:00

Sproščeno z zvezdami

Pred kratkim smo bili na srečanju z ustvarjalci oddaje Zvezde pojejo ter pevci in zvezdami, uvrščenimi v drugi krog tekmovanja.

Gospodarstvo / ponedeljek, 31. marec 2008 / 07:00

Peko: vsako leto bolje

Tržiška tovarna obutve že četrto leto posluje z dobičkom in ga vlaga v razširitev trgovinske mreže. Postopki lastninjenja še niso začeti.

Gospodarstvo / ponedeljek, 31. marec 2008 / 07:00

Krokarji napadajo jagnjeta

Krokarji so lani na Zgornjem Gorenjskem pokončali 21 jagnjet. V zavodu za gozdove si ob zahtevah za izredni odstrel želijo hitrejši odziv ministrstva za okolje in prostor.

Zanimivosti / ponedeljek, 31. marec 2008 / 07:00

Stari motocikli za dušo

V Smledniku so člani kluba lastnikov in ljubiteljev klasičnih motociklov C. M. O. C pripravili tretjo razstavo. Najstarejši motor je bil izdelan leta 1931.