Mali oder za velike zbore
Devetnajst nastopajočih zborov je v dveh večerih pustilo vtis, da bogata pevska tradicija "na Kranjskem" še drži dober glas. Le resne koncertne dvorane, da bi glas slišali, ni.
V petek in soboto je bilo v dvorani Kulturnega doma v Predosljah območno srečanje pevskih zborov s področja kranjske izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti. Solidno pripravljena pevska revija, primerno ozvočena (nastope zborov so snemali), s simpatično in duhovito povezovalko programa, kar je bilo sicer nekaterim bolj spet drugim manj všeč, je še enkrat pokazala, da pevska dejavnost v Kranju in okoliških občinah ne usiha, da se kvaliteta nekaterih zborov dviga, spet drugih ostaja v okvirih njihovih zmožnosti, da se pojavljajo nove pevske moči … Čutiti je bilo, da zagona in veselja do petja, naj bo to na visokem ali pa povprečnem ljubiteljskem nivoju, zagotovo ne manjka. Dejstvo je, da dvorana s tako majhnim odrom, na katerem so tokrat nastopali odrasli zbori, že fizično ne ustreza, kaj šele s svojo akustičnostjo. Zbori, večji od dvajset članov so imeli kar nekaj težav pri postavitvi na odru, rob tega pa je bil le kak meter za zborovodjo, ki bi ob nekaj nepozornosti kaj lahko storil tudi korak preveč. Po reviji zato ni manjkalo nezadovoljstva s strani zborovodij. Spraševali so se, zakaj se prireditev po skoraj dvajsetih letih iz kolikor toliko akustično primernega večnamenskega prostora kranjske gimnazije seli v manjšo, po njihovem mnenju povsem neprimerno dvorano (za katero upravljavci sicer zelo dobro skrbijo), na obrobje mesta. Bržkone je bilo tudi zato poslušalcev manj, kot smo bili vajeni v preteklih letih …
Sam sem se udeležil sobotnega koncerta in si zapomnil predvsem simpatičnega nastopa KPZ Mysterium in s čustvi nabite skladbe Eros tantaos, Gašperja Jereba (ki je zbor tudi spremljal s harmoniko), odlično izvedbo zahtevne skladbe Virita criosa Cerkvenega ženskega pevskega zbora Andreja Vavkna iz Cerkelj pod vodstvom Damijana Močnika, ženskega pevskega zbora Dupljanke, ki je preizkusil tudi pesem Trgatev, ki jo bodo dekleta pele aprila v Mariboru, s programom predvidenim za Našo pesem se je predstavil tudi APZ France Prešeren, zagotovo pa je izstopal KPZ De Profundis z Branko Potočnik Krajnik. Njihov Gallus je bil izjemen.
O prireditvi, ki je bila sicer simpatična in je v tem, da se zbori predstavijo na enem mestu, nekako dosegla svoj vsakoletni namen, bi z malo več volje po dogovarjanju med organizatorjem in tistimi, ki zbore vodijo, kaj lahko pisali tudi v presežnikih. Tako pa. Območna revija pevskih zborov je bila, a še vedno ne v prelepi novi koncertni dvorani.