Ješprenj in rovtarski krapi
V okviru projekta Oživljanje dela na kmetiji in prikaz priprave na star način sta nastali dve zloženki z naslovoma Kmečka južina in Kmečki fruštek. Iz njiju povzemamo recepta za pripravo ješprenja in rovtarskih krapov.
Ješprenj
Ješprenj spada med tiste jedi, ki se kuhajo same, v enem loncu in se pojedo z žlico. Gospodinje ga pripravljajo takrat, kadar je pri hiši veliko delavcev, ki morajo jesti dobro, izdatno in zdravo hrano. Pa še dokaj preprost je način priprave ješprenja, le v štedilniku mora zgodaj zagoreti, saj se ječmenovo zrnje kuha polne tri ure.
Za pripravo ješprenja potrebujemo: ječmenovo kašo – ješprenj, posušeno svinjsko meso ali primerno nadomestilo, korenje, krompir, peteršilj, čebulo, česen, poper in sol. Vse sestavine damo v posodo in kuhamo tri ure. Ječmenova kaša mora biti mehka. K ješprenju so gospodinje ponudile krompirjevo solato ali krompirjevo solato s kumarami.
Rovtarski krapi
Zelo primerna hrana so takrat, kadar se na polju opravljajo težka dela in je za mizo veliko lačnih ust hkrati. Gospodinja jih lahko pripravi že dan pred tem. Naslednji dan na razgreto zabelo iz ocvirkov ali zaseke doda tanko narezane krape, da se počasi pogrejejo in prepečejo. Zraven pripravi belo kavo ali pa kuhano kislo zelje. Kadar so krapi pred obrokom sveže pripravljeni, so najboljši, če so narezani, položeni v skledo in politi z vročimi ocvirki ali zaseko.
Za testo za rovtarske krape potrebujemo črno in belo moko, kvas, vodo in sol. Za nadev pa skuto, kašo, čebulo, ocvirke in sol. Oblikujemo jih in skuhamo.