Naši
Ko so se pri nas pred leti pojavili prvi našiji, so spodbudili ugibanje o tem, kaj sploh so; med drugim naj bi bili križanci med jabolkom in hruško. Vendar je naši samo to, kar je: za nas mlada sadna sorta, ki je v Evropo prišla šele pred dobrimi tremi desetletji iz Azije in je nekoliko v sorodu s hruško. Njegovi plodovi so podobni jabolkom, barva ploda je rjavkasta do zlato rumena, z izjemo japonskih tipov našija, ki so rumeno zeleni. Značilne so tudi pikice po plodu, meso je izredno sočno, hrustljavo in aromatično. Naši je zelo trpežna sadna vrsta za prevoz in shranjevanje in se le stežka pokvari ali prezori. Za pritisk so plodovi manj občutljivi kot jabolka, z občutljivostjo hrušk pa sploh ni primerjave. Zrel naši ima čvrsto, sladko in aromatično meso. Običajno so v prodaji čvrsti in zreli sadeži, ki so že hrustljavi, vendar preizkus ni nikoli odveč. Na hladnem se plodovi našija ohranijo dva do tri tedne in tudi dlje. Zelo ugodno delujejo na človekov organizem, saj pospešuje izločanje vode in zmanjšuje količino strupenih snovi v telesu, in kar pa je še posebej zanimivo - blaži učinek alkohola. Uživamo jih predvsem surove; najokusnejši so, ko so ohlajeni, uživamo jih lahko kot »pijačo na peclju«. So tudi izvrsten dodatek k sadnim in pikantnim solatam. Vedno so dobrodošli v sladicah, so pa tudi sestavni del predjedi ali celo glavne jedi. Poleg tega so idealna priloga k siru, svinjskemu ali puranjemu mesu in divjačini.
Našiji z mozzarelo
Za 2 osebi potrebujemo: 20 dag mozzarelle, 40 dag našijev, 3 žlice ekstra deviškega oljčnega olja, sveže stisnjen sok polovice limone, šopek svežega peteršilja.
Mozzarello narežite na tanke kolobarje, dodajte na kocke narezane oprane, olupljene in razpeščičene našije, prelijte z oljčnim oljem, sveže stisnjenim limoninim sokom in potresite s sesekljanim peteršiljem. Solato dobro pretresite in ponudite dobro ohlajeno.
Naši z medom in sezamom
Za 1 osebo potrebujemo: 2 našija, 1 žlico limoninega soka, 4 žlice medu in 2 žlici sezamovih semen.
Našija olupite, podolžno razpolovite in izdolbite peščišči. Polovice takoj pokapljajte z limoninim sokom. Našijeve polovice položite z izrezanim peščiščem navzgor na desertne krožnike ali v skodelice, jih pokapljajte z medom in potresite s sezamom ter postrezite.
Rižota z našiji, panceto in bučo
Za 4 osebe potrebujemo: 40 dag našijev, 30 dag riža, 8 dag masla, 3 žlice oljčnega olja, 6 dag parmezana, 1,5 l mesne juhe, 4 rezine pancete, 1 dl suhega belega vina, 1 strok česna, sol, sveže mlet poper.
V posodi segrejte oljčno olje, na njem prepražite na kocke narezane, oprane, olupljene in razpeščičene našije, dodajte riž ter ga med mešanjem posteklenite. Dodajte sesekljan česen, premešajte, zalijte z vinom, prevrite in zalijte z mesno juho. Zavrite in med občasnim mešanjem kuhajte, dokler riž ne vpije vse tekočine. Jed začinite s soljo in poprom, dodajte nariban parmezan, maslo in na kocke narezano panceto, premešajte, pustite stati nekaj minut in postrezite.
Jagenjčkove zarebrnice z našiji
Za 4 osebe potrebujemo: 16 jagenjčkovih zarebrnic, 3 žlice oljčnega olja, 2 žlički zeliščnega kisa, 0,5 žličke sesekljanega rožmarina, 2 dag masla, 2 našija, 1 dl suhega belega vina, sol in sveže mleti poper.
Jagenjčkove zarebrnice nasolite in popoprajte ter jih natrite z marinado iz oljčnega olja, zeliščnega kisa in rožmarina. Pustite jih v marinadi vsaj eno uro ali pa kar čez noč. V segreti ponvi zarebrnice z obeh strani zapecite in jih naložite na ogret pladenj. V ponev dajte maslo in na njem popecite olupljena in na osem krhljev narezana našija. S popečenimi krhlji našija obložite jagenjčkove zarebrnice, sok, ki je nastal med pečenjem pa zalijte z belim vinom, dobro prevrite in omako prelijte prek zarebrnic ter takoj postrezite s sočnim pire krompirjem.