Storili več, kot je velevala dolžnost
Predsednik republike odlikoval ekonomista in partizana, zdravnika in umetnika, diplomata in profesorja, znanstvenike, glasbenika in podpornika samostojnosti Slovenije.
Predsednik republike Janez Drnovšek je v sredo popoldne na Brdu izročil državna odlikovanja posameznikom, ki so se vsak na svojem področju izkazali z izjemno ustvarjalnostjo, delavnostjo in znanjem. V nagovoru je dejal, da so priznanja prejeli zato, ker so na svojih področjih naredili več, kot je običaj, in več, kot je velevala njihova dolžnost, ter tako koristili drugim ljudem, državi, družbi in človeštvu.
Zlati red za zasluge so prejeli Cvetko Kobal, partizan, ekonomist in bančnik, za zasluge pri graditvi ekonomskih temeljev za samostojno državo Slovenijo, prof. dr. Anton Dolenc za raziskovalno delo v sodni medicini in v patologiji ter za slikarsko dejavnost in prof. dr. Ernest Petrič ob 70-letnici za zasluge pri začetku demokratizacije Slovenije in pri razvoju slovenske diplomacije ter za teoretično delo na področju mednarodnih odnosov. Red za zasluge so prejeli dr. Pavle Štular za pionirsko delo na področju razvoja varjenja, dr. Mirko Cuderman za izjemen prispevek k slovenski zborovski glasbi ter mag. Darjo Felda, dr. Matjaž Željko in dr. Gregor Dolinar za izjemno uspešno delo pri organizaciji matematične olimpijade. Medaljo za zasluge pa je predsednik republike podelil Gerardu Dreseju, po rodu iz Nizozemske, ki je z ženo Jožico v svoji deželi nagovarjal javnost k podpori za samostojnost Slovenije.
Večina odlikovancev je povezana s Slovenijo. Dr. Mirko Cuderman, duhovnik, dirigent in muzikolog je doma iz Tupalič pri Preddvoru. Vodi dva pomembna zbora, Consortium musicum in Slovenski komorni zbor, od leta 2000 naprej pa je umetniški vodja Slovenskega okteta. »Nič več kot mi je bila dolžnost nisem naredil. Delal sem, kolikor sem mogel. Odlikovanje me je presenetilo, ker je kultura običajno zapostavljena, tudi pri priznanjih,« je povedal. Zakonca Gerard in Jožica Drese živita na Koritnem pri Bledu. Jožica je Romihova iz Tržiča. »Pričakovala sva, da nama bo Slovenija za pomoč pri osamosvajanju podelila odlikovanje, saj so ga pred leti že napovedovali. Zelo sem ponosen. Najzaslužnejša je moja rožica Jožica,« je dejal odlikovanec Gerard. Cvetko Kobal, doma iz Škofje Loke, je povedal: »Odlikovanje razumem kot potrditev, da je vsaka generacija na svoj način, v svojih pogojih, v svojem času prispevala k samostojni Sloveniji.« Profesor in diplomat Ernest Petrič je bil rojen v Tržiču. »Odlikovanje mi pomeni, da je bilo moje delo skozi vse življenje, od tistih časov, ko sem se aktivno ukvarjal s politiko in še v bivšem režimu verjel v demokratizacijo, do danes, opaženo in spoštovano. Opaženo je bilo moje delo na univerzi, kjer sem eni od fakultet pomagal graditi temelje. Veseli me, da je bilo opaženo tudi moje delo v slovenski diplomaciji. S ponosom lahko rečem, da sem bil prvi veleposlanik, ki ga je Slovenija imenovala, in davnega leta 1991 je takratni predsednik republike podpisal ukaz o mojem imenovanju. Človek se ob takih priložnostih vedno vpraša: ali sem odlikovanje zaslužil ali ne. Ali bi lahko storil še kaj več. Vendar to presojajo drugi. Vesel sem, da mi je predsednik Drnovšek to visoko slovensko državno odlikovanje izročil,« je strnil vtise ob odlikovanju in se spomnil pred kratkim umrlega somišljenika v »akciji 25 poslancev« Ceneta Matičiča iz Kamnika. Če bi bil še živ, bi bil med povabljenimi na sredini slovesnosti na Brdu.