Francu Branislju, ob njem je žena Zofija, sta za devetdesetletnico nazdravila župan Igor Draksler in podžupanja Mirjam Jan Blažič.

Devetdesetletnik med kamni

Nekdanji direktor več škofjeloških podjetij in imetnik ene največjih zasebnih zbirk mineralov daleč naokoli Franc Braniselj je ta teden praznoval 90 let.

Škofja Loka - V torek sta uglednemu občanu prišla voščit škofjeloški župan Igor Draksler in podžupanja Mirjam Jan Blažič, slednja je tudi nekdanja sodelavka Franca Branislja in na mestu direktorja LTH pozneje tudi naslednica. Čeprav je že dolga leta v pokoju, je Franc Braniselj pustil neizbrisen pečat v škofjeloškem gospodarstvu, v Škofjo Loko je pripeljal tlačno livarstvo, sta povedala sodelavca podjetja Unitech, ki sta prav tako prišla čestitat nekdanjemu direktorju za visok jubilej.

Za praznično pogrnjeno mizo pri Branisljevih pa beseda ni tekla toliko o gospodarskih temah, pač pa Francovi najljubši temi, mineralih. Zbira jih od otroštva in se je v 78 letih (med vojno so mu jo sicer požgali Nemci) namnožila na šest tisoč primerkov. Po obsegu in vrednosti je ena največjih zasebnih zbirk mineralov daleč naokoli, Franc jo je dolga leta bogatil z zamenjavami in nakupi. Minerali so razpostavljeni v treh sobah njegove hiše v Škofji Loki, veliko jih ima v kleti, v muzeju na loškem gradu pa je na ogled njegova zbirka radioaktivnih mineralov. Franc gostom pokaže kamnino, v kateri je zapaziti drobcene kroglice in razloži, da gre za najstarejši mineral v našem osončju, star več kot štiri milijarde let. O vsakem od kamnov, ki so jih polne vitrine njegovega doma, sicer pa sistematično evidentirane in podatki o njih shranjeni v računalniku, bi lahko povedal zanimivo zgodbo. Takšna pa je tudi zgodba njegovega življenja. Rojen je leta 1917 v Cerknici, z ženo Zofijo sta že praznovala 65 let skupnega življenja, imata dva sinova in štiri vnuke, med drugo svetovno vojno je bil v partizanih. V Škofji Loki živita od leta 1955, kjer je bil Franc Braniselj najprej komercialist v podjetju Motor (predhodniku poznejšega LTH). Vodil je LTH in Gorenjsko predilnico, nazadnje pa Rudnik urana Žirovski vrh, tedaj še v ustanavljanju. Kot uspešen gospodarstvenik je dobil Kraigherjevo nagrado, sedem let pa je bil tudi zvezni poslanec v skupščino takratne SFRJ za področje gospodarstva.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 3. julij 2017 / 10:50

Kam na dopust?

Z zaključkom pouka je nastopil čas poletnih dopustov. Slovenci oddih tradicionalno preživljamo na obali, v gorah ali pa drugih izletih. Poleg tega, kje bodo letos dopustovali, smo mimoidoč...

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 26. januar 2010 / 07:00

Predsednika gosta stote Glasove preje

Začetki Glasove preje sežejo v burna leta, ko se je rojevala slovenska demokracija. Prva je bila leta 1988, stota jubilejna je prejšnji teden na Brdu gostila dva slovenska predsednika.

Prosti čas / torek, 26. januar 2010 / 07:00

Slovenci se pač radi kregamo

Po novem letu se je nedeljska oddaja NLP na male ekrane vrnila v osveženi obliki, ki je prinesla nekaj novih rubrik.

Prosti čas / torek, 26. januar 2010 / 07:00

Vrisk navdušuje z mandolinami

Ansambel Vrisk ima novo uspešnico Mandolina, povej!, ki je postala mesečna zmagovalka v oddaji Najlepša viža na Radiu Slovenija.

Prosti čas / torek, 26. januar 2010 / 07:00

Kranjci s prvo zgoščenko

Ansamblu Kranjci je uspel pravi dosežek, saj so v dobrem mesecu pripravili in pri založbi Zlati zvoki izdali svojo prvo zgoščenko z naslovom Pozdrav Sloveniji.

Avtomobilizem / torek, 26. januar 2010 / 07:00

Adrenalin za vso družino

Test: Renault Laguna Grandtour GT dCi 180