Izbrisan greh Drinovčevega očeta
Janeza Drinovca z Okroglega so leta 1942 po krivem obdolžili izdaje partizanov v Okrogelski jami in ga leta 1943 ustrelili. Njegova družina je bila zaznamovana z izdajstvom. Konec lanskega leta sta bila Drinovčevim vrnjena čast in dobro ime.
V gozdu na Okroglem pri Naklem, blizu roba pečine, ki pada proti Savi, od leta 1955 dalje stoji spomenik dvanajstim padlim in v Dragi ustreljenim partizanom II. bataljona Kokrškega odreda. Štirinajst se jih je 18. aprila 1942 ušlo iz nemškega obroča v Udinborštu. Skrili so se v jamo na vrhu pečine nad Savo. Dva sta bila ranjena. Eden od njiju je bil Stane Žagar mlajši, sin narodnega heroja Staneta Žagarja. Bili so izdani. Nemci so jih 21. in 22. aprila napadali in prepričevali, naj se predajo. Partizani so vztrajali in se odločili, da si bodo pred prihodom Nemcev sami vzeli življenje. Ko so Nemci spustili v jamo plin, jih je osem naredilo samomor, pet pa jih je plin omamil do nezavesti. Štiri so maja ustrelili v Dragi, petemu, Janku Mlakarju pa je uspelo uiti, vendar je še istega leta padel v Udinborštu. Štirinajsti partizan Vladimir Peraič - Planin je preživel. Preden so Nemci začeli obkoljevati jamo, se je spustil k Savi po vodo. Tam se je skrival do odhoda Nemcev. Partizani so za izdajo obtožili kmeta Janeza Drinovca z Okroglega, rojenega leta 1906. Likvidirali so ga 8. marca 1943 v bližini gramoznice.
Drinovčevi so bili prepričani, da njihov oče za partizane v jami sploh ni vedel in je bil ubit po nedolžnem. Tudi nekateri na partizanski strani so vedeli, da Janez Drinovec ni bil izdajalec. Pokojni Franc Križnar je v svojih spominih na narodnoosvobodilno borbo v Naklem in okolici zapisal, da je rotil partizane, naj ne ubijejo Drinovca, ker z izdajo nima nobene zveze. Drinovčeva likvidacija je bila zaradi tega nekaj časa odložena, potem pa izvršena, čeprav naj bi bil takrat pravi izdajalec že znan in julija 1942 na Jelovici tudi likvidiran. Fante v jami je izdal Pavle Kern iz Zgornje Dobrave, ki je ranjenega Staneta Žagarja mlajšega, s katerim sta prijateljevala še iz otroških let, obiskal v jami in mu obljubil, da bo poskrbel za zdravnika, v resnici pa je njega in tovariše na Bledu naznanil Nemcem.
Drinovčeve otroke Janeza, Ano, Marjana, Marijo in Francko je po vojni marsikdo gledal postrani. Zaznamovani so bili kot otroci »narodnega izdajalca« in imeli težave s službami. Za Francko in Marijo se je pri zaposlitvi zavzel že pokojni preživeli iz jame Vladimir Peraič - Planin, ki je bil prepričan, da njun oče ni bil izdajalec. Mami so vzeli volilno pravico, nekateri obiskovalci vsakoletnih proslav pri spomeniku pa so sprva celo pljuvali v Drinovčevo hišo.
»Očeta smo hoteli oprati krivde za dejanje, ki ga ni storil. Hvaležni smo zgodovinarju Ivanu Križnarju in še nekaterim partizanom, ki so povedali resnico o izdajstvu. Kranjsko okrožno sodišče nam je lani svetovalo, naj ‘madež z očetovega imena spere borčevska organizacija',« je povedal Janez Drinovec, sin za izdajo okrivljenega očeta. Decembra lani pa je Območno združenje borcev in udeležencev NOB Kranj sporočilo, da je izvršni odbor obravnaval tragični dogodek v času vojne vihre, katere žrtev je bil tudi Drinovčev oče: »Brez kakršnegakoli pomisleka so člani odbora ugotovili, da je partizane iz Okrogelske jame izdal Pavle Kern. V primeru Vašega očeta je šlo za tragično žrtev, ki jo je glede na čas, v katerem se je zgodila, moč razumeti, vendar istočasno tudi globoko obžalovati. Člani Zveze borcev niso Vašega očeta Janeza Drinovca nikoli uvrščali med izdajalce, saj kot tak ni opredeljen v nobeni publikaciji, ki opisuje medvojne dogodke na tem področju. V Monografiji kranjskega okrožja, ki bo izšla februarja 2007, v kateri bo opisana tudi tragedija Okrogelske jame v vsej svoji razsežnosti, bo Vaš oče žrtev in ne izdajalec,« je sporočila Janezu Drinovcu kranjska borčevska organizacija.