Stoji, stoji učilna zidana
Sredi Zlatega polja v Kranju je zrasla sodobna, arhitekturno estetska nova zgradba, v njo se bo 12. februarja letos preselila iz dobra tri desetletja najetega dela stavbe Osnovne šole S. Jenko na Ulici Komenskega v Kranju na novo ustanovljena Ekonomska gimnazija. Kakor bajeslovni ptič starih Egipčanov Feniks je pomlajeno zletela iz svojega pepela visoko v nebo - v lepšo prihodnost s sodobnejšo učno tehnologijo, potrebno za vzgojo in izobraževanje mladih ljudi.
Prizadevanja za gradnjo lastne stavbe so obstajala ves čas, od bivanja Ekonomske in administrativne šole v pretesnih prostorih v Tomšičevi ulici v starem delu mesta Kranja do današnjih dni. V prvih letih začasne vselitve v desni trakt osnovne šole je bil formiran občinski gradbeni odbor za izgradnjo prepotrebne stavbe, zemljišče je bilo urbanistično določeno na Zlatem polju, izdelan je bil osnutek vzgojno-izobraževalnega procesa po takratnih pedagoških in finančnih normativih in standardih, a se gradnja, mišljena za celotni takratni Ekonomsko administrativni šolski center, žal ni uresničila zaradi zveznih investicijskih restrikcij pri gradnji družbene infrastrukture v državi. V času usmerjenega izobraževanja je bila na Zlatem polju zgrajena samo Tehnična in poklicna šola, ki jo je financirala Iskra Kranj. Ekonomsko administrativni šolski center Kranj je v tem času bil verificiran kot javno priznana šola. V novejšem času je obljubo o gradnji ekonomske šole v Kranju prejšnje vlade uresničila sedanja aktualna vlada oz. Ministrstvo za šolstvo in šport, ki ga vodi g. minister dr. Milan Zver. Veseli smo te investicije na državni ravni, saj na Gorenjskem mislimo, da smo jo premalokrat deležni; gorenjski poslanci pa so se tudi premalo brigali za takšne investicijske potrebe srednjega šolstva v naši regiji.
Na novo zgrajena stavba rešuje problem le Ekonomske gimnazije kot splošno izobraževalne ustanove, pušča pa na stran ravno tako in v tem trenutku še bolj aktualni problem strokovnih tehničnih in poklicih šol, katerih promocija je šele v začetni fazi. V izpraznjenih prostorih bivše Srednje tekstilne in obutvene šole na Primskovem v Kranju je že od nekdaj načrtovan Center poklicnih šol Kranja. Na tej lokaciji, kjer ostaja še vedno strokovni del odseljene ekonomske šole, se po vladnem programu seli Srednja trgovska šola Kranj, ki na dosedanji lokaciji na Planini I sameva in nima ne zadostnih učilnic, ne telovadnice, ne šolske kuhinje s toplimi obroki, ne ustreznih kabinetov, ne zadosti velike učiteljske zbornice, ne stabilnega vpisa novih učencev itd. Center poklicnih šol predstavlja cenejšo in vzgojno uspešnejšo varianto rešitve strokovnih šol Kranja in s tem odpade drago financiranje malih šol. Država bi z veliko manjšimi proračunskimi sredstvi pa le morala adaptirati nekoliko zanemarjene prostore bivše Srednje tekstilne in obutvene šole, kjer obstajajo realne možnosti, da bi na novo organizirani Center poklicnih šol kot enotni zavod lažje reševal zaposlitvene probleme učiteljev, pogoje dela in druge strokovne zahteve.
Marko Turuk, nekdanji ravnatelj EAŠC Kranj