Davčni obračun
Davčni zavezanci morajo do 1. marca vložiti napovedi za odmero dohodnine od dohodkov iz kapitala, iz oddajanja premoženja v najem ter od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov.
Kranj – Zdaj prihaja čas za končni davčni obračun za lani. Zavezanci morajo do 1. marca oddati napovedi za odmero dohodnine od dohodkov iz kapitala, to je od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov, od obresti na denarne depozite, od drugih obresti in dividend, poleg tega pa tudi napovedi za odmero davka od dohodkov iz oddajanja premoženja v najem ter od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov.
Če je fizična oseba oddajala svoje premoženje – hišo, stanovanje, sobo ali opremo – v najem drugi fizični osebi, mora na finančno upravo vložiti napoved za odmero dohodnine od dohodka, ki ga je dosegla z oddajanjem. Davčna osnova je dosežen dohodek, ki se zniža za normirane stroške v višini 15 odstotkov dohodka (za leto 2019 in prej deset odstotkov), zavezanec pa namesto normiranih stroškov lahko uveljavlja dejanske stroške vzdrževanja premoženja. V tem primeru mora napovedi priložiti tudi ustrezne račune. Doseženi dohodek se obdavčuje ceduralno po 27,5-odstotni davčni stopnji (za leto 2019 in prej po 25-odstotni stopnji) od davčne osnove in se ne všteva v davčno osnovo za odmero dohodnine. Napoved je možno vložiti po elektronski poti ali jo oddati (poslati) v obliki papirnatega obrazca na finančni urad.
Kar zadeva napoved obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji ali v katerikoli drugi državi Evropske unije, mora zavezanec vložiti napoved le v primeru, če je skupni znesek obresti presegel tisoč evrov, davčna stopnja je tudi v tem primeru 27,5-odstotna (za leto 2019 in prej 25-odstotna), obdavčitev pa je dokončna. Napoved mora vložiti tudi mladoleten otrok, če so obresti izplačane na njegovo ime.
Do 1. marca morajo napoved vložiti tudi zavezanci, ki so lani odsvojili vrednostne papirje, druge deleže ali investicijske kupone, pri tem pa ni pomembno, ali so jih odsvojili z dobičkom ali z izgubo. Če so prodali nekatere z dobičkom in druge z izgubo, v določenih primerih izgubo in dobiček lahko pobotajo. Za prodajo delnic, ki so jih pridobili v postopku lastninskega preoblikovanja, jim napovedi ni treba vložiti. Zavezanci, ki so opravili več kot deset transakcij, morajo napoved vložiti v elektronski obliki, ob manjšem številu transakcij pa lahko tudi v papirni obliki. Dobiček mora napovedati tudi mladoleten otrok, če je bil izplačan na njegovo ime. Stopnja davka je 27,5-odstotna (za leto 2019 in prej 25-odstotna) in se zniža za vsakih pet let imetništva kapitala, po dvajsetih letih imetništva pa zavezancem davka ni treba plačati. Davčna osnova je razlika med nabavno in prodajno vrednostjo, pri tem pa upoštevajo tudi normirane stroške.