Leto začeli z znižanjem cen
Cene življenjskih potrebščin so se januarja v primerjavi z decembrom znižale za 0,7 odstotka. Za nekatere je znižanje presenečenje, saj so uvedbo evra spremljale podražitve.
Kranj - Po podatkih državnega statističnega urada je bila januarja že tretje leto zapored negativna inflacija oz. deflacija, letos so se cene v povprečju znižale za 0,7 odstotka. Negativna rast je bila predvsem posledica v povprečju za 1,3 odstotka nižjih cen blaga, storitve pa so se že
tretji mesec zapored podražile, tokrat za 0,7 odstotka. Na januarsko gibanje cen so najbolj vplivale zimske razprodaje in pocenitve naftnih derivatov. Oblačila so bila zaradi razprodaj cenejša za 12,7 odstotka, obutev za 11,6 odstotka, drugi tekstilni izdelki in dodatki za 3,6 odstotka, športna oprema pa za 3,8 odstotka. Rabljeni osebni avtomobili so se januarja pocenili za 3,4 odstotka, letalski potniški prevoz za 11 odstotkov, tekoča goriva za 4,9 odstotka, plin za 1,6 odstotka, daljinska energija za 1,5 odstotka, električna energija za 0,8 odstotka, sadje za en odstotek ... Ob pocenitvah je bilo tudi precej podražitev. Brezalkoholne pijače so se podražile za 1,8 odstotka, hrana v povprečju za 1,7 odstotka. Od hrane so najbolj »poskočile« cene zelenjave (za 8,3 odstotka) ter kruha in izdelkov iz žit (za 2,6 odstotka). Cene prenočevanja v hotelih so se
zvišale za 2,6 odstotka in cene v gostinskih lokalih za 2 odstotka. Parkiranje se je podražilo za 10 odstotkov, storitve za šport in rekreacijo ter cvetje in izdelki za vrtnarstvo za 3,5 odstotka, zdravstvene in zobozdravstvene storitve za en odstotek …
In koliko so cene porasle v enem letu? Blago se je med lanskim in letošnjim januarjem podražilo le za 1,6 odstotka, storitve kar za 4,9 odstotka. Najbolj so se v tem času zvišale cene v skupinah gostinske in nastanitvene storitve (za 6,9 odstotka), alkoholne pijače in tobak (za 5,5 odstotka) ter stanovanjska oprema (za 5,1 odstotka), cene v skupinah prevoz in stanovanje pa so se v povprečju celo nekoliko znižale. Cene izdelkov za vzdrževanje gospodinjstva so se v enem letu zvišale za 12,4 odstotka, cene v gostinskih lokalih za 9,8 odstotka, cene tobačnih izdelkov za 7,5 odstotka, cene popravila gospodinjskih naprav pa za 7,4 odstotka.