Bodo odgovarjali mladi ali Shark?
Z novim letom je tudi v medvoški poslovalnici študentskega servisa Shark začel poslovati e-Študentski servis. Kako bodo obravnavali mlade, ki so delali prek študentskega servisa brez koncesije?
Medvode – Z novim letom je študentski servis Shark, ki mu ministrstvo za delo lani ni podelilo koncesije za posredovanje del dijakom in študentom zaradi kršitev koncesijske pogodbe v letu 2005, nehal poslovati. Kot so še pojasnili na ministrstvu, so že v začetku leta 2006 prejeli več anonimnih prijav, da družba Once, ki je imela v lasti Sharkove poslovalnice, kljub nepodeljeni koncesiji mladim posreduje delo, zato so obvestili pristojne organe, med drugim tudi inšpektorat za delo, da opravijo inšpekcijski nadzor nad poslovanjem omenjene družbe. Kljub temu je Shark posloval vse do konca leta, ko je v vseh petih gorenjskih poslovalnicah, tudi v medvoški, začel poslovati e-Študentski servis iz Domžal. Prek slednjega je lani delalo okoli 60 tisoč mladih in ima po novem kar 16 poslovalnic po vsej Sloveniji. Kot je pojasnil Matej Lutar, direktor družbe Once, so se za to odločili, ker spremenjena zakonodaja manjšim servisom najverjetneje ne bo več omogočala rentabilnega poslovanja. »E-Študentskemu servisu smo prepustili naše lokacije, desetim zaposlenim pa kljub konkurenčnim klavzulam dovolili, da se prezaposlijo in tako ohranijo delovna mesta,« je dejal Lutar.
Še vedno pa ni znano, kako bo davčna uprava obravnavala mlade, ki so delali prek ŠS Shark. Zakon o dohodnini je namreč določal, da so študentje in dijaki oproščeni plačila dohodnine za prihodke do 1,3 milijona tolarjev, ki so jih zaslužili prek pooblaščenih posredovalcev dela. Potemtakem jim grozi celo plačilo dohodnine. Kdo bo »plačal« za to – ali zavedeni študentje ali vodstvo Sharka – zaenkrat še ni razjasnjeno, je povedala direktorica Davčnega urada Kranj Cilka Habjan. »Zaradi nastale dileme – nenazadnje je servis zavajal tako mlade kot delodajalce – smo prekinili postopek davčno-inšpekcijskega nadzora. Ko bomo dobili bolj jasne odgovore, se bomo odločili, kdo bo odgovarjal.« A Lutar zagotavlja, da je bojazen med mladimi odveč: »Ne študentje ne podjetja po nobenem zakonu niso dolžni preverjati statusa ponudnika študentskega dela, torej za ta del ne odgovarjajo sami. Kar se pa tiče našega statusa: do prejema pravnomočne odločbe s strani ministrstva nihče ne more reči, da naš servis nima koncesije.«