Zapleti na skupščini Lamete
Konkretnih odgovorov, kaj bo z njihovimi delnicami, delničarji niso dobili. Direktor Ludvik Bergles je napovedal odstop.
Na Jesenicah je 23. januarja potekala skupščina družbe pooblaščenke Lameta, d. d. Mnogi od 5500 delničarjev so od skupščine veliko pričakovali, zlasti odgovor na vprašanje, kaj se bo zgodilo z njihovimi delnicami, kdaj jih bodo lahko prodali in iz privatizacijske zgodbe Slovenske industrije jekla (SIJ) potegnili vsaj nekaj. A delničarji na skupščini niso dobili nikakršnih konkretnih odgovorov, skupščina se je iztekla v znamenju zapletov, sporov in napovedi tožb.
O dogajanju na skupščini smo najprej povprašali direktorja Lamete Ludvika Berglesa. Povedal nam je, da je celotno dogajanje spominjalo na miting, katerega glavni akterji so bili predstavniki sindikata Neodvisnost, ki so zastopali del Lametinih delničarjev. Po Berglesovih besedah je sindikat zlorabil delničarje za osebno obračunavanje z njim kot direktorjem Lamete. Zavrnil je očitke, češ da je bilo poslovanje pooblaščenke netransparentno, ter pojasnil, da letnih skupščin niso sklicevali zato, ker niso želeli po nepotrebnem trošiti denarja. Zagotovil je, da so v teh letih poslovali skrbno, med drugim so ustvarili prek 70 milijonov kapitalskih dobičkov, stroški poslovanja pa so bili bistveno nižji od poslovanja sorodne družbe pooblaščenke. Ker je na skupščini moral poslušati kopico nesramnosti in podtikanj, prišlo pa naj bi tudi do ponarejanja dokumentov, se je Bergles odločil, da bo odstopil z mesta direktorja Lamete. O odstopu naj bi nadzorni svet družbe pooblaščenke odločal na prihodnji seji.
In kako dogajanje na skupščini razlaga Milena Koselj Šmit iz sindikata Neodvisnost, ki je na skupščini Lamete zastopala štiristo delničarjev? Povedala nam je, da so direktorju Berglesu očitali predvsem, da je bil premalo dejaven v zastopanju interesov delničarjev. Bergles je bolj na strani države kot pa na strani 5500 delničarjev, premoženje katerih upravlja, je dejala Koselj Šmitova. Eden od očitkov je bil tudi, da so delničarji Lamete zelo slabo obveščeni o poslovanju družbe, saj je zadnja skupščina potekala v začetku leta 2003. Bergles po besedah Koselj Šmitove kljub sklepu nadzornega sveta ni vložil tožbe zoper državo, tako kot so storili v pooblaščenki na Ravnah. Koselj Šmitova je tudi prepričana, da bi Lameto moral voditi nekdo, ki ni povezan s Slovensko industrijo jekla (SIJ) in ki bo bolje zastopal interese malih delničarjev. Na sklepe skupščine je napovedala izpodbojne tožbe. Kot nam je še povedala, 12. februarja ob 16. uri v Turistu na Slovenskem Javorniku pripravljajo sestanek z delničarji, na katerem jim bodo skupaj z odvetniki razložili celotno dosedanje dogajanje, dogovorili pa se bodo tudi za nadaljnje korake.