Botulin toksin ne zdravi le gub

Filmska, modna, glasbena, farmacevtska, kozmetična industrija, zadnja desetletja pa celo zdravstvo, se razvijajo v smer, ko ena narekuje tempo, druga pa mu sledi z bliskovito naglico in mit o brezčasni lepoti uresničuje v praksi.

Z njim uspešno zdravimo različne spastične pareze, ki se opazijo kot zategovanje določenih mišic: škiljavost, omrtvičenje obraznega ali vratnega živca, spastične pareze pri poškodbi hrbtenice, težave pri odvajanju urina in mnoge druge.

Priznani estetski kirurg dr. Franc Planinšek je prvi pri nas začel izvajati posege z botulin toksinom. Najprej ga je preizkusil na sebi, zaradi izrednih rezultatov pa ga redno uporablja že sedem let.

Učinkovito sprošča mišice

Botulin toksin je v večjih količinah smrten, v majhnih pa učinkovito zdravilo in na zloglasno ime ga veže le še zgodovinski spomin. Pomaga pri zdravljenju različnih obolenj, zadnje desetletje pa se ga uporablja predvsem pri estetskih posegih. Stranski učinki so prehodne narave, nezaželeni zapleti redki. Ob izbiri izkušenega terapevta je poseg z botulin toksinom povsem varen. Leta 1978 so ugotovili, da gre za sredstvo, ki uspešno sprošča mišico, saj trajno blokira prenos električnega impulza na stiku med mišico in živcem tako, da se mišica kljub navodilu za krčenje ne skrči. Čeprav je ta prenos trajno blokiran, je učinek začasen, saj traja le štiri do šest, kasneje pa devet mesecev. Vzrok je v tako imenovanem brstenju živca, ko mišica »privablja« nove živčne končiče. Zato je potrebno poseg ponavljati. Zmotno je razmišljanje, da se regenerira prvotni živec. Vendar pa se učinek z večkratnim injiciranjem podaljšuje. Učinki niso vidni takoj, ampak šele štiri do šest dni po vbrizganju.

Zaupati le strokovnjaku

»Poseg je ob ustreznem medicinskem znanju in v rokah izkušenega strokovnjaka varen,« poudari dr. Planinšek. »Velikokrat opazim strah pri ljudeh, da bodo imeli omrtvičen obraz. Vendar ne gre za klasično omrtvičenje, ko se zgodi, da obraza ne čutimo. Z botulinom le usmerjamo mišične gibe do te mere, da dobimo na obrazu čimbolj harmoničen izraz. Zdravnik mora točno vedeti, kakšen bo videti pacient po posegu. Cilj posega ni, da bi bili gladki kot porcelan, ampak pomlajeni do te mere, da smo videti sveži in spočiti. Je pa res, da zaradi različnih okoliščin lahko pride do stranskih učinkov, ki so vedno le prehodni, pojavijo pa se lahko ob nestrokovni uporabi botulina in predvsem kot posledica nepoznavanja anatomije in fiziognomije izraznih mišic obraza. Zapleti so torej izrazito redki in za izkušenega terapevta praktično le teoretični: oslabitev dviga zgornje veke (v skrajnem primeru je možen kratkotrajni pojav dvojne slike), oslabljeno stiskanje ustnic po injiciranju v nagubani ustnični rob ali nekaj dni tajajoče oteženo požiranja sline po agresivnem glajenju gub na vratu (v skrajnem primeru spremenjeno oblikovanje glasu).«

Široki spekter uporabe

Botulin toksin pa se ne uporablja le za estetske namene. Po odkritju njegovih dobrih lastnosti so ga začeli uporabljati pri različnih nevroloških stanjih. Z njim uspešno zdravimo različne spastične pareze, ki se opazijo kot zategovanje določenih mišic: škiljavost, omrtvičenje obraznega ali vratnega živca, spastične pareze pri poškodbi hrbtenice, težave pri odvajanju urina in mnoge druge. Že dlje časa se botulin toksin uporablja tudi pri zdravljenju prekomernega potenja.

Idealni kandidati

»Okoli dvajsetega leta opazimo prve dinamične gube okoli ust in oči. Z leti koža postaja vse tanjša, izgublja elastičnost in postane zgubana tudi, če mimičnih obraznih mišic ne krčimo. Primerna starost za posege z botulin toksinom je od med 24 in 45 let,« pove dr. Franc Planinšek. »Meja se zaradi različnih zahtev niža, niha pa tudi od posameznika do posameznika, saj je bistvena kakovost kože, ki mora biti brez aken in vnetij. Pacient ne sme biti preobčutljiv na albumin, ki ga primešamo zdravilu. Kandidata ne sprejmemo, če trpi za mišično ohlapnostjo (živčno mišično obolenje) ali ima antibiotično terapijo. Pred posegom ne sme uživati preparatov acetilsalicilne kisline (aspirina) ali nesteroidnih antirevmatikov, saj lahko povzročijo večje krvavitve na mestu vboda. Svojim pacientkam ga ne priporočam, če zanosijo ali še dojijo.«

Brez večjih bolečin

»Večina ljudi se boji bolečine, ki jo prinašajo estetski posegi,« nadaljuje dr. Planinšek. »Vendar bolečin ob posegu z botulin toksinom – slednji traja 15 minut, kakor tudi po njem, ni, niti pri tistih, ki so zelo občutljivi, ne. Preparat se injicira s tankimi iglami, ki so nekajkrat tanjše od običajnih medicinskih igel. Vbrizgavamo izredno majhne količine botulin toksina in ko je poseg končan, se na

koži prehodno poznajo rožnate sledi vboda, podobne piku komarja, vendar veliko manjše, ki izginejo v nekaj minutah. Dobro je vedeti, da aktivno krčenje mišic običajno poteka še dve uri po vbrizganju preparata. Da bi bili rezultati taki, kot jih pacient in zdravnik pričakujeta, se je potrebno držati zdravnikovih navodil. Štiri ure po posegu pacient ne sme ležati, cel teden pa se mora vzdržati masaže obraza in obsevanja kože z UV žarki. Za posege je vedno večje povpraševanje, saj estetska kirurgija že dolgo časa ni več zgolj žensko področje. Veliko posegov naredimo okoli oči in ust, zadnje čase pa je najbolj moderno imeti popolnoma gladek vrat. Za poseg na obrazu boste odšteli okoli 360 evrov, za vrat 420 evrov, prav toliko tudi za zmanjšanje znojenja. Botulin toksin pa se uporablja tudi kot metoda za vzdrževanje rezultatov osnovnega kirurškega posega pomladitve obraza.«

Zaključek

Sodobni človek je aktiven globoko čez mejo, ki mu jo je namenila narava. V letih, ko so njegovi predniki že ugašali, počne stvari, ki od njega zahtevajo obilo psihičnih in fizičnih zmogljivosti, pa tudi to, da je njegova zunanja podoba všečna. Resda je treba gledati s srcem, če hočeš videti, toda že samo bežen pogled na arheološke spomenike preteklosti priča, kako velika in od nekdaj je naša želja, da bi se v zgodovino zapisali z lepoto.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / nedelja, 3. julij 2022 / 09:26

Glasbeni večeri pod grajsko lipo

Kranj – Vsako sredo v juliju in avgustu bodo na dvorišču gradu Khislstein potekali Glasbeni večeri pod grajsko lipo, butični glasbeni dogodki, ki bodo tudi letos gostili odlične glasbenike. Sezono...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Bohinjski predor

Letos mineva 105 let od odprtja bohinjskega predora, veličastnega gradbenega projekta, ki je v Bohinj prinesel "nov veter", veter razvoja in napredka.

Žiri / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

S kipom začeli praznovati jubilej

Z odkritjem kipa Josipa Vidmarja, žirovskega župnika, ki je pred stotimi leti začel gradnjo cerkve sv. Martina, so se začela praznovanja ob jubileju cerkve.

GG Plus / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Okus po češnji

Kot noč je črna ali pa je živo rdeča, kakršna je lahko barva lica ... češnje, sladke in okusne, ki so prve znanilke poletja. So primorske, tudi gorenjske, pomembno, da so le domače ...

Zanimivosti / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Ekipa Garnizije Ljubljana najboljša

Kranj - V organizaciji Poveljstva za podporo iz Kranja, ki predstavlja Garnizijo Ljubljana, je od 30. maja do 2. junija v Športnem parku v Kranju potekal 18. mednarodni vojaški n...

Jesenice / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Lepa, nova neprofitna stanovanja

Občina Jesenice je v sodelovanju s Stanovanjskim skladom RS oddala v neprofitni najem osemnajst novih stanovanj na Prešernovi cesti.