Ponosni na Lubnik in Blegoš
Planinsko društvo Škofja Loka letos praznuje stoletnico ustanovitve Slovenskega planinskega društva za Škofjeloški sodni okraj.
Škofja Loka – Praznovanja ob stoletnici škofjeloških planincev so se v sredo začela s slavnostno sejo društva, na kateri so večkrat poudarili tudi svoj ponos (to sta dom na Lubniku in koča na Blegošu), obnove zgodovine planinstva na Slovenskem in društva pa se je v nagovoru dotaknil predsednik Jože Stanonik, ki društvo vodi že 20 let. Največ članov so v Planinskem društvu Škofja Loka beležili leta 1981 (1608), v prejšnjem desetletju pa je članstvo začelo upadati. Leta 2004 so že šteli manj kot tisoč članov, sedaj pa se je številka zopet približala 1100.
Ob stoletnici ustanovitve škofjeloškega planinskega društva je župan Igor Draksler spomnil na začetke: »Pred stoletjem je bilo fantom veliko do gora in domovine. Upam, da je tudi danes tako, saj vsi, ki poznamo Loško planinsko pot in Loško hribovje, poznamo tudi ljubezen do svojega kraja in domovine.« Župan je poudaril tudi, da je Lubnik z domom takoj za Loškim gradom drugi simbol Škofje Loke. Franc Ekar, predsednik Planinske zveze Slovenije, je poudaril, da iz Škofje Loke prihajajo svetovno znani športni plezalci in alpinisti, mladi so uveljavljeni v državnem merilu: »Ustvarjate temelje, ki bodo koristili tudi zanamcem. Le malce ljubezni do gora morajo čutiti.«
Loški planinci so zelo ponosni na Loško planinsko pot, ki so jo markirali leta 1973 ob tisočletnici Škofje Loke in bo po njej kmalu šel pettisoči planinec, ki je opravil celotno pot. Radi se pohvalijo, da imajo lastne prostore (nad avtobusno postajo), da na leto organizirajo do 50 planinskih izletov in z letos rekordnim pohodom s Pasje ravni v Dražgoše. Letošnjega pohoda Po poteh Cankarjevega bataljona se je udeležilo kar 539 pohodnikov.