Zlatko Kavčič (desno) v pogovoru s stoletnim Vinkom Triplatom (Foto: Kaja Pogačar)

Vinko Triplat dopolnil sto let

Včeraj je Vinko Triplat iz Lesc dopolnil sto let, v petek so mu v kraju pripravili praznovanje. "Živel sem skromno, kadil nisem, pijači se nisem vdajal," je razkril recept za dolgo življenje.

Lesce – V pogovoru s predsednikom krajevne skupnosti Zlatkom Kavčičem je razkril marsikatero zanimivost iz svojega življenja in razvoja Lesc. Kot je dejal, je bila v njegovih otroških letih šola v Lescah zelo skromna – z enim razredom, z dvema vrstama klopi in z enim učiteljem, ki je dopoldne poučeval prvi in drugi razred, popoldne pa tretjega in četrtega. Iz časa prve svetovne vojne se še dobro spominja očetovih besed, češ - vsaka vojna je grda. Izučil se je za mizarja in delal po dvanajst ur na dan. Svojo ženo je spoznal na Studenčicah, tam so trije fantje znali igrati na orglice in tam se je v nedeljo tudi plesalo. »Ko se je začela druga svetovna vojna, mi je bila situacija takoj jasna. Slovenski narod je bil obsojen na smrt, če okupatorju tega ne bi preprečila Osvobodilna fronta,« je trdno prepričan. Vinko je odšel v partizane in konec vojne dočakal v Bosni, odkoder se je vrnil avgusta 1945. Po vojni je bil v Lescah prvi predsednik krajevnega ljudskega odbora (krajevne skupnosti). Kaj so delali? Za začetek so toliko popravili šolo, da se je lahko začel pouk. Okoli pokopališča, ki je bilo »sredi travnika«, so postavili leseno ograjo… »Lesce so se od takrat do danes tako razvile, da noben ne sme godrnjati,« je pripomnil Vinko, ki se tudi pri stotih letih dobro počuti. Veliko se sprehaja, pred kratkim je bil tudi na proslavi v Dražgošah, še vedno ima zelo dober spomin. Z »ambulantami« ima bolj malo opravka, pri dvaindevetdesetih letih je bil prvič za enajst dni v bolnišnici.

Vinku so ob stoletnici poleg predsednika krajevne skupnosti Zlatka Kavčiča voščili še radovljiški župan Janko S. Stušek ter predstavniki leških organizacij - društva upokojencev, Rdečega križa, ZZB NOV ... Franc Ankerst mu je prebral pesem, ki jo je napisal posebej za to priložnost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 3. julij 2018 / 09:09

Julija na krvodajalske akcije

Škofja Loka – Začele so se poletne krvodajalske akcije, ki jih organizira Območno združenje Rdečega križa Škofja Loka. Včeraj in danes, 2. in 3. julija, so lahko kri darovali krvodajalci v Železnik...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Antične izkopanine v Mošnjah

Mošnje – Po treh mesecih bodo v Mošnjah na trasi bodoče gorenjske avtoceste na odseku med Vrbo in Peračico v torek zaključili z arheološkimi izkopavanji. Kot je povedala...

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Kako so na Jesenicah včasih živeli

V knjižici je zbranih šestnajst pripovedi Jeseničanov o tem, kakšne so bile Jesenice nekoč.

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Petje je znamenje veselega srca

Trije šolski pevski zbori, v katerih prepeva kar tretjina učencev, in učiteljski pevski zbor Mavrica so krepko ogreli srca in dlani obiskovalcev.

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Zaposlitveni center za invalide

V Šentplavžu je trenutno zaposlenih pet invalidov. Radi bi sodelovali s še več podjetji.

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Šansoni in zimzelene melodije

Lojze Krajnčan je zasnoval koncert, na katerem se prepletajo zimzelene melodije in sodobni šansoni slovenskih ustvarjalcev.