Zaposleni pri delu

Zaposlitveni center za invalide

V Šentplavžu je trenutno zaposlenih pet invalidov. Radi bi sodelovali s še več podjetji.

Decembra lani je na Plavžu na Jesenicah svoja vrata odprl zaposlitveni center z imenom Šentplavž. V njem je trenutno zaposlenih pet invalidov, ki so na ta način dobili zaposlitev, dobivajo plačo, so upravičeni do povračila stroškov za prevoz, malico in regres. Ker je večina od njih prej prejemala zgolj socialno pomoč, je to zanje velik preskok in pomeni veliko izboljšanje njihovega položaja. Tovrstni zaposlitveni centri so novost pri nas, je povedala v. d. direktorice Šentplavža Maja Arnež Kraljič. Nov zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov je namreč določil, da so delodajalci z več kot dvajset zaposlenimi dolžni zaposlovati invalide v okviru določene kvote, sicer morajo plačevati državi 70 odstotkov minimalne plače za vsakega invalida, ki bi ga v okviru kvote morali zaposliti. Lahko pa delodajalci sklenejo pogodbo z zaposlitvenim centrom in tam zaposlenim invalidom priskrbijo delo oziroma v centru kupijo določene izdelke. Šentplavž ima trenutno pogodbo z dvema podjetjema, za eno etiketirajo in pakirajo izdelke, za drugo pa sestavljajo izdelke iz plastike. Obenem pa zaposleni v centru izdelujejo izdelke iz gline, ki jih lahko podjetja naročijo za poslovna darila in s tem izpolnijo stroške kvote. Po besedah Maje Arnež Kraljič bi v prihodnje radi sodelovali s še več podjetji, v centru pa bi lahko zaposlili do petnajst invalidov. Gre za zaščitena delovna mesta, zaposleni pa zaradi invalidnosti dosegajo 30 do 70 odstotkov pričakovanih delovnih rezultatov. Da bi širšo javnost bolje seznanili s svojo dejavnostjo, v torek, 10. aprila, pripravljajo dan odprtih vrat, in sicer med 9. in 15. uro. Sicer pa na Jesenicah deluje še en podoben zaposlitveni center, in sicer Jelša.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 27. junij 2020 / 11:03

Andrejkica, moja deklica

Jakob je kuhal s pomočjo tetine kuharske knjige. Najraje so jedli krompir in meso. Suhih klobas je bilo na podstrešju zraven dimnika zelo veliko. Stric je imel navado, da je eno ves čas nosil v žep...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Podvojili komunalni prispevek

Škofjeloški občinski svetniki so v prvem branju ob številnih vprašanjih in pomislekih potrdili merila za odmerjanje komunalnega prispevka.

Škofja Loka / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Zadnji pri novorojenčkih, prvi pri vrtcih

Škofja Loka - Med vprašanji in pobudami svetnikov, ki jih vsakokrat uvrstijo na začetek zasedanja občinskega sveta, je Anton Peršin (SDS) predlagal, naj v Škofji Loki prvi...

Zanimivosti / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Slike na ledu

Učenci osnovne šole iz Preddvora so s slikami na ledu sodelovali na istoimenski prireditvi na avstrijskem jezeru Weissensee.

Zanimivosti / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Bogatejša ponudba v Jalnovi hiši

Rodine - Pred kratkim so v Jalnovi hiši na Rodinah ponudbo obogatili z muzejsko vitrino, v kateri so na ogled kopije predmetov iz dva tisoč let stare rimskodobne kmetije, ki so j...

Gospodarstvo / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

V IBI-ju zamenjali direktorja

Novi nadzorniki kranjskega IBI-ja niso želeli sodelovati z dosedanjim direktorjem Matjažem Božičem.