Plačilo kave s sto evri
Uvajanje evra in umik tolarja iz obtoka potekata po načrtu in brez večjih zapletov. Gostincem in trgovcem še največ težav povzročajo bankovci višjih vrednosti.
Kranj - V bankah so tolarska stanja že preračunali v evrska, bančni avtomati in elektronske banke delujejo, tudi uporaba bančnih kartic in POS terminalov poteka nemoteno. V sredo, ko je bil prvi delovni dan po uvedbi evra, so v bankah začeli plačilni promet v evrih, obisk je bil večji kot običajno in ponekod so bile tudi čakalne vrste. Znova je »oživelo« tudi trgovanje na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev. Tržni inšpektorji so na terenu preverjali spoštovanje zakona o uvedbi evra, predvsem to, ali gostinci, trgovci, obrtniki in drugi v primeru plačila v tolarjih vračajo preostanek v evrih, ali sprejemajo evrske bankovce višjih vrednosti in kako so označene cene izdelkov in storitev. Trgovci in gostinci so ob tem potarnali, da nekateri plačujejo majhne zneske z bankovci za pet ali deset tisoč tolarjev ali za dvesto in petsto evrov, kar poslabšuje njihovo oskrbljenost z evrskim drobižem. V trgovinski zbornici so zato pozvali potrošnike, naj majhne nakupe poravnavajo z bankovci manjše vrednosti in ne z bankovci za dvesto ali celo petsto evrov.
V največji slovenski banki, v Novi Ljubljanski banki je bila sreda, prvi delovni dan v novem letu, dan rekordov. Od šeste ure zjutraj, ko je začel delovati NLB Klik, je hkrati »vstopalo« v spletno banko tudi po 1.300 uporabnikov, običajna obremenitev je 110 hkratnih dostopov, doslej zabeleženi rekord je tisoč obiskov. V sredo so do 13. ure zabeležili 35 tisoč obiskov, kar 95 odstotkov strank je želelo preveriti stanje, kar v običajnih dnevih sicer ni navada. Večji je bil tudi obisk poslovalnic, že do opoldneva jih je obiskalo 25 tisoč strank, ki so opravile več kot 27 tisoč plačilnih transakcij; veliko pa je bilo tudi preverjanj stanja na računu in zamenjave gotovine. Na bankomatih so v prvih dneh od uvedbe evra beležili 110 tisoč dvigov in 100 tisoč vpogledov v stanje, povprečni dvig pa je bil »težak« 45 evrov.
Iz Deželne banke Slovenije (DBS) so sporočili, da stranke lahko v vseh njihovih enotah darujejo tolarski ali evrski drobiž za dobrodelne namene. »Z uvedbo evra bodo prednosti in slabosti slovenske zunanje trgovine bolj vidne, bolj izpostavljene,« je ob uvedbi evra v Sloveniji dejal Hans Holzhacker, ekonomist Bank Austria Creditanstalt Dunaj za območje vzhodne Evrope, in izrazil upanje, da bodo vidne predvsem njene prednosti.