Župan delovno na Norveškem
Tudi v norveških starih mestnih jedrih se srečujejo z različnimi interesi prebivalcev, obiskovalcev, trgovcev, muzealcev, organizatorjev prireditev, mladih, voznikov, pešcev. Izmenjava izkušenj in povezanost v projektu Sejem bil je živ.
Prejšnji teden so bili v norveški regiji Hedmark na delovnem obisku predstavniki petih gorenjskih občin, Razvojne agencije Gorenjske BSC in povabljeni gostje, ki sodelujejo v projektu Sejem bil je živ. Iz kranjske občine so na pot odšli župan Damijan Perne, lokalna vodja projekta Sejem bil je živ Tanja Varl, direktorica Zavoda za turizem Kranj Natalija Polenec, gostinec Gregor Šivic in ravnateljica Gorenjskega muzeja Barbara Ravnik Toman.
Mestna središča predstavljajo pomembno kulturno dediščino in razvojno priložnost in so tudi prostor, kjer se prepleta veliko različnih dejavnosti, odnosov in konfliktov. V mestnih jedrih se srečujejo interesi prebivalcev, obiskovalcev, trgovcev, muzealcev, organizatorjev prireditev, mladih, voznikov, pešcev ... Ker v Sloveniji za reševanje tovrstnih problemov - pospeševanje razvoja mest in njihovo prenovo - ni celovite medresorsko usklajene politike, se je pet gorenjskih občin (Mestna občina Kranj, Škofja Loka, Radovljica, Tržič in Jesenice) skupaj z Združenjem zgodovinskih mest Slovenije in nosilcem Razvojno agencijo Gorenjske BSC odločilo načrtno pristopiti k usmerjanju razvoja mestnih jeder. Partnerji so septembra 2005 oddali prijavo regijskega projekta Sejem bil je živ v sofinanciranje na razpis norveškega finančnega mehanizma. Pri tem so se povezali z Gorenjski zelo primerljivo norveško regijo Hedmark. Po letu dni preverjanja in finančne presoje je Urad za finančni mehanizem projekt septembra 2006 uradno odobril.
Vrednost projekta Sejem bil je živ je 1.424.990 evrov, od katerih 85 odstotkov predstavljajo donacijska sredstva. Projekt bo potekal 22 mesecev in zajema dva sklopa aktivnosti: zagon procesa celotne prenove v petih mestih na Gorenjskem in pet naložb. V Kranju bodo obnovili Kranjsko hišo, ki bo po prenovi postala prostor srečevanj, prireditev in dogodkov. »Na delovnem obisku je šlo za prenos znanj in izmenjavo izkušenj naših norveških kolegov, arhitektov, razvojnikov, saj podobne procese in mestna partnerstva vodijo tudi v svojih občinah. Izčrpno poročilo o izsledkih obiska bomo še pripravili, je pa dejstvo, da se tudi na Norveškem srečujejo z zelo podobnimi primeri kot pri nas; ne glede na to, da je življenje na Norveškem precej drugačno, predvsem zaradi drugačne miselnosti ljudi. Predstavniki gorenjskih občin se strinjamo, da je izmenjava izkušenj ter skupno reševanje zapletenih situacij edina možna uspešna pot,« je povedal župan Damijan Perne.