Oživitev na osnovi pasijona
Skupaj s kolegi iz Radovljice, Tržiča, Kranja in Jesenic je projektna skupina za oživitev starega mestnega jedra Škofje Loke v začetku meseca obiskala Norveško. Tam so se že znali spopasti z zamiranjem utripa v mestnih središčih.
Škofja Loka – S projektom Sejem bil je živ bo pet gorenjskih mest skušalo oživiti stara mestna jedra, s pomočjo norveškega finančnega mehanizma v vrednosti 1,42 milijona evrov pa bodo v vsakem od njih prenovili objekte, v Škofji Loki Sokolski dom.
»Projekt, ki se mora odviti do srede leta 2008, je sestavljen iz dveh delov. Prvi zajema prenovo javnega objekta ali prostora v mestu, drugi pa vzpostavlja lokalno projektno skupino, ki bo prek delavnic, srečanj, pogovorov in drugih dogodkov izoblikovala konkreten akcijski načrt upravljanja, razvoja in trženja starega mestnega jedra,« pravi mag. Slavka Zupan iz regionalne razvojne agencije Gorenjska, BSC Kranj.
Škofjeloško mestno jedro s srednjeveško podobo predstavlja vrhunsko arhitekturno dediščino, ki je tudi spomenik kulturnega pomena. »Naša obveznost in cilj sta, da ohranimo bogato arhitekturno dediščino in jo spojimo z živahnim kulturnim in življenjskim utripom,« pravi Mateja Hafner Dolenc, vodja projektne skupine. V skupini sodelujejo še Marko Pleško, Janez Jocif, Mara Tavčar, Mojca Debeljak, Niki Mesec, Matic Stergar, Barbara Pokorn in Jernej Tavčar.
Že pred odhodom na študijsko pot na Norveško se je skupina sestala ter ugotovila prednosti in slabosti mestnega jedra Škofje Loke. Med prednosti so uvrstili ohranjeno staro mestno jedro, veliko prireditev, pripadnost prebivalcev Škofji Loki, pozitivna energija, bogata izročila, velik interes za nakup stanovanj, (priseljujejo se mlade družine), občina sofinancira obnovo objektov. Med slabostmi pa so dotrajan stavbni fond (hiše v slabem stanju), nujna posodobitev infrastrukture, socialno šibko prebivalstvo in večlastništvo objektov, neurejen promet, pomanjkanje parkirnih mest, nedokončana denacionalizacija, nekateri prazni objekti (Šešir, stari vrtec, Krona, nunski kompleks (5.500 m2)), s tem pa tudi izguba gospodarske moči starega mestnega jedra. V starem mestnem jedru zgolj en gostinski objekt, v mestu tudi ni hotela oziroma primanjkuje prenočišč.
»Skupaj z Norvežani smo ugotovili, da je najbolj pomembna atraktivna ponudba, sicer pa povezano delovanje vseh meščanov, to je stanovalcev, lastnikov hiš, najemnikov ali lastnikov lokalov, organizatorjev prireditev. Razen tega je potrebno zagotoviti tudi primerne prostore. V mislih imam obnovo Sokolskega doma, česar se bomo v Škofji Loki lotili tudi s sredstvi norveškega finančnega mehanizma,« pravi vodja projekta, ki se zaveda, da bo potrebno zagotoviti tudi dodatna prenočišča, oživiti prazne objekte, preko javno zasebnega partnerstva zagotoviti parkirišča in še in še. Pri vseh projektih bo zasebnikom občina stala ob strani in jim pomagala z nasveti.
Cilje projekta Sejem bil je živ so v Škofji Loki zastavili zelo ambiciozno: razvoj kulturnega turizma in s tem povečanje turističnega obiska za 30 odstotkov in posledično gospodarskega razvoja za 10 odstotkov. Cilj bo mogoče doseči zgolj z atraktivno ponudbo, to je s prireditvami v starem mestnem jedru. »Med prioritete smo na Norveškem umestili ciklično uprizarjanje Škofjeloškega pasijona, ki bo kot osrednja krovna povezovalna nit drugim dogodkom oziroma prireditvam, kot je srednjeveška prireditev Venerina pot, koncerti stare glasbe in srednjeveških plesov, glasbeni koncerti na prostem, dnevi evropske kulturne dediščine, mesečni sejem kmetijskih pridelkov in izdelkov ter Sobotne promenade,« pravi Mateja Hafner Dolenc, ki k snovanju skupnih ciljev, idej, pobud, izmenjavi izkušenj in spodbujanju drug drugega vabi se meščane, ki želijo oživiti mestno jedro. Prva priložnost bo že 15. februarja, ko bo v Sokolskem domu posvet norveškim in slovenskih strokovnjakov na temo oživitve petih gorenjskih mest. Kmalu zatem se bo začela obnova doma.