Energijo bomo usmerili v preživetje kraja

Župan občine Jezersko Milan Kocjan: če bomo znali najti soglasje, bomo skupaj za svoj kraj lahko naredili veliko dobrega.

Letos ste vse do zadnjega govorili, da na županskih volitvah ne boste kandidirali. Kako, da ste si zadnji hip premislili?

»Premislil sem si po prepričevanju mnogih ljudi, naj dela za dolino ne puščam na sredini. Prepričevali so me zlasti starejši ljudje, prepričani, da za vodenje občine kandidirajo ljudje s premalo izkušnjami.«

 

Občina Jezersko obstaja osem let. Kaj je bilo doseženega v tem času?

»Opaznejši rezultati so vsekakor odkup in obnova stavbe Storžič s prostori občinske uprave in krajevnega urada Jezersko, pa mala čistilna naprava v Češki koči, nakup traktorja in opreme za zimsko vzdrževanje cest, nov TV pretvornik. Obnovili smo prostore knjižnice v podružnični šoli, obdržali zdravstveno postajo in jo v celoti obnovili, obnovljeni so dvorana Korotan in njeni spremljajoči prostori, na šolskem vrtu so nova igrala, novih je tudi več luči javne razsvetljave, v katero vlagamo vsako leto. Manj opazni pa so projekti, v katere občina vlaga znatna sredstva, denimo digitaliziran prostorski plan občine, ki je osnova načrtovanju in razvoju v občini. Občina redno financira dejavnost prostovoljnih gasilcev, prispevala je k nakupu njihovega vozila, prek razpisov namenja denar za delovanje društev na Jezerskem. Redno vzdržujemo občinske in gozdne ceste, vlagamo v socialne dejavnosti, pridobili smo dokumentacijo za naložbe na področju odvajanja odpadnih voda. Trudili smo se pri pospeševanju procesa denacionalizacije, zlasti na področju ohranjanja javnih in skupnih površin. Vključujemo se tudi v regionalne projekte.«

 

Eden skupnih projektov je tudi regijski park na območju Kamniško-Savinjskih Alp. Kako se uresničuje?

»V prostorske dokumente bo zajeto tudi območje regijskega parka, ki ga na območju Kamniško-Savinjskih Alp skupaj načrtuje več občin. Dogovorili so se že za skupno zloženko, ki bo promovirala regijski park. Slednji naj bi varoval naravo na tem območju, hkrati pa naj bi bil v pomoč tu živečim ljudem, da bi se poleg drugih dejavnosti lahko ukvarjali tudi s turizmom na kmetijah. Ta naj bi med drugim temeljil na ponudbi avtohtone domače hrane.«

 

Kaj ste naredili v letu 2006?

»Največja je bila naložba v kulturni dom Korotan, ni pa nam uspela investicija v malo čistilno napravo Anclovo, za kar je bil predviden regijski denar, vendar so nam načrti spodleteli, ker nismo pridobili soglasja lastnikov. Obnovo kulturnega doma smo financirali sami, namenili smo mu 20 milijonov, kajti na razpisu ministrstva za kulturo nismo uspeli, ker so v tem letu financirali le velike projekte. Nekaj več sreče smo imeli pri službi vlade za lokalno samoupravo, ki je občinam namenilo nekaj izrednih finančnih sredstev. 17,8 milijona tolarjev je bilo odobrenih tudi za našo občino. Denarja za sedaj še nismo dobili, ta sredstva pa smo usmerili v prenovo javne razsvetljave (pri Kanonirju, Bajtah, Planšarskem jezeru) in v gradnjo opornih zidov na vhodu v dolino Komatevre. Ta projekt je terjal okoli 30 milijonov tolarjev. Precejšnji denarni zalogaj so tudi prostorski akti …«

 

S kolikšnimi proračunskimi sredstvi letos razpolagate v občini Jezersko?

»Letošnji proračun je bil težak okoli 170 milijonov tolarjev, in sicer prav zaradi prej omenjenih izrednih sredstev države, poleg tega pa smo ga letos nekoliko povečali tudi zaradi prodaje nepremičnin. Drugače bi znašal okoli 140 milijonov.«

 

Katere so vaše prve naloge v novem mandatu?

»Veliko časa in tudi denarja bo terjala ureditev jezerskega katastra, saj na tem področju še od časov Marije Terezije ni bilo veliko narejenega. S tem in z nekaterimi problemi denacionalizacije se bomo najbrž ukvarjali še ves mandat. Sicer pa svojega načina dela kot župan ne bom bistveno spreminjal. Napredek občine vidim v zelo racionalnem gospodarjenju, saj se od sanj na žalost ne da živeti. Od občinskega sveta pričakujem, da bo svojo energijo usmeril v preživetje kraja in ne morda v medsebojno merjenje moči. Če bomo znali najti soglasje, bomo lahko za domači kraj skupaj naredili veliko dobrega. Sicer pa se moramo držati sprejete zakonodaje.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 27. december 2013 / 12:26

Umrl pri delu v gozdu

Škofja Loka – V torek dopoldne je prišlo do delovne nesreče pri delu v gozdu pri naselju Sv. Florijan nad Škofjo Loko. Zaradi težko dostopnega terena je posredovala škofjeloška gorsko-reševalna slu...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 1. junij 2008 / 07:00

Otroške roke tkejo vezi

Kranjski vrtci so v Mestni hiši pripravili razstavo ob zaključku projekta Slovensko ljudsko izročilo.

Splošno / nedelja, 1. junij 2008 / 07:00

Spoštovane občanke in občani!

Predzadnji majski konec tedna smo z nogometaši veterani Športnega društva Kranjska Gora obiskali pobrateno občino Santa Marinella v Italiji.

Splošno / nedelja, 1. junij 2008 / 07:00

Kranjska Gora gostila ministre, pristojne za invalide

V dvorani Vitranc je bilo 22. in 23. maja neformalno srečanje ministrov, pristojnih za invalide, in konferenca z naslovom »Konvencija o pravicah invalidov – črka na papirju in/ali realnost?«, ki...

Kranjska Gora / nedelja, 1. junij 2008 / 07:00

Kratke novice

Nov most pri Mojstrani Most čez Savo Dolinko ob magistralni cesti Jesenice-Kranjska Gora na cestnem odcepu za Mojstrano je od začetka maja spet o...

Splošno / nedelja, 1. junij 2008 / 07:00

Za korist tistih, ki v Dolini živijo

Dr. Janez Mlinar je občinski svetnik na listi Nove Slovenije - krščanske ljudske stranke.