Opozicija priganja k boljšemu delu
Predstavljamo svetnike občine Jezersko.
Jurij Markič, 49-letni gradbeni tehnik, je bil že tretji mandat izvoljen v sedemčlanski občinski svet na Jezerskem. Od vseh izvoljenih je dobil največ glasov.
V občinski svet ste bili izvoljeni še na vsakih volitvah doslej. Kakšne so vaše dosedanje izkušnje v njem?
»Res sem svetnik že tretji mandat, še prej pa sem bil dejaven v organih krajevne skupnosti Jezersko, preden je ta leta 1998 postala občina. V preteklosti so bila leta, ko se je na Jezerskem še kaj dogajalo, zlasti v turizmu, žal pa sedaj ni več tako dobro. Ljudje odhajamo na delo v dolino, na Jezersko hodimo bolj ali manj spat. Odkar je Jezersko občina, so se postavili temelji za razvoj kraja, veliko je bilo narejenega na področju šolstva, zdravstva, komunalne infrastrukture, kolikor je v močeh občine, pa se bomo trudili, da se bo kaj premaknilo tudi na področju turizma in bo Jezersko spet bolj podobno drugim turističnim krajem.«
Na volitvah ste od vseh izvoljenih dobili največje število glasov volivcev. Čemu to pripisujete?
»Ne vem, najbrž me Jezerjani poznajo po moji dosedanji dejavnosti. Dejaven sem v jezerskih društvih, najbolj pri lovcih in v športnem društvu, pa tudi dolgoletno delo za nazaj je morda dalo tolikšno število glasov.«
Ste kdaj razmišljali tudi, da bi kandidirali za župana?
»Pustimo času čas, za to je sedaj vsaj še tri leta prezgodaj.«
Kako kaže, da boste delovali v novem občinskem svetu?
»Štirje svetniki smo bili izvoljeni na listi S srcem za Jezersko, s katere je tudi župan, trije pa z Jezerske liste. Pričakujem, da večjih težav pri sprejemanju odločitev ne bo, saj nam je vsem skupno prizadevanje v korist občine Jezersko, trije predstavniki z druge liste pa so mladi izobraženi ljudje. Pri srečevanju različnih ljudi sicer pride do izražanja različnih pogledov, toda s tem ni nič narobe. Opozicija mora biti, da priganja k boljšemu delu.«
Kakšen je vaš pogled na razvoj občine Jezersko?
»V prihodnje bo potrebna iniciativa na področju turizma, pri čemer ni bistveno, ali bodo vlaganja vanj zasebna ali bo šlo za kombinacijo zasebnega in družbenega kapitala. Občina mora za razvoj na tem področju poskrbeti tako, da zagotovi pogoje, prostorski pogoji so že med njimi. Na Jezerskem naj bi se poleg turizma razvijalo tudi kmetijstvo, možnosti pa zaradi veliko gozdnega bogastva vidim tudi v lesno-predelovalni industriji. Te panoge imajo možnost, druge pa se glede na oddaljenost od večjih krajev najbrž ne bi prijele. Kar zadeva razvoj turizma, bi kazalo animirati domačine, da tu prepoznajo svoj interes in se s tovrstno ponudbo povežejo. Pri svojem poklicnem delu se pogosto vozim v Kranjsko Goro, kjer so iz turizma res veliko naredili. Z njimi se Jezersko sicer ne more povsem primerjati, saj imajo močno tradicijo smučarskega turizma. Pri nas pa bi lahko dali poudarek drugačni ponudbi. Za letni turizem imamo ugodne pogoje, za zimskega pa bi morali poskrbeti za več zimsko športnih površin. S tem, ko bi pritegnili več turistov, bi tudi domačinom zagotovili kruh v tej panogi, s tem pa bi v domačem kraju lahko zadržali mlade.«