Pečar naj bo, služba zagotovljena
Močno iskani tesarji, pečarji, zidarji, slikopleskarji. Novost: na Srednji poklicni in strokovni šoli v Kranju štiriletni program za gradbenega tehnika.
Kranj - »Sem v tretjem letniku Srednje poklicne in strokovne šole v Kranju, smer pečar - keramik. Našel sem se v tem poklicu in približno že vem, kje bom delal po zaključku šolanja prihodnje leto,« je povedal dijak, Šenčurjan Klemen Logar. Njegov sošolec, Tržičan Sašo Vasilić je dodal: »Slišal sem, da se lahko dobro živi od poklica pečarja, če si le dober. Razmišljam tudi o tem, da bi nadaljeval šolanje za poklic gradbenega tehnika, a le ob pogoju, da se bom lahko šolal v Kranju in se ne bo treba voziti v Ljubljano.« Razred pečarjev - keramikov sem obiskala na torkovo dopoldne, ko so dijaki »postavljali na noge« pečarsko delavnico na novi lokaciji šole, na Cesti Staneta Žagarja v Kranju. Semkaj se je Srednja poklicna in strokovna šola Kranj v celoti preselila iz centra mesta Kranja v začetku letošnjega šolskega leta. »Vpisanih imamo 215 dijakov; iz leta v leto malenkostno narašča število dijakov v poklicnih programih. Če smo imeli pred tremi leti samo razred slikopleskarjev, nam je v tem času uspelo pripeljati skupine pečarjev - keramikov, zidarjev in tesarjev. Slikopleskarje smo ohranili. Tako imamo sedaj približno polovico vpisanih dijakov s področja gradbenih poklicev, polovica je bodočih frizerjev,« je povedala Barbara Oman, svetovalna delavka na Srednji poklicni in strokovni šoli Kranj.
»V Kranju so ukinili šolske programe za šivilje, čevljarje, črkoslikarje, gumarje, kovinarje ... in tega, kar smo izgubili, zlepa ne bomo dobili nazaj. Če se dekle želi danes izšolati za šiviljo, bo morala za to na primer v Mursko Soboto,« je povedal Jože Verbič, učitelj prakse. Gre za kompleksen problem, saj nekateri poklici izumirajo, nekateri pa so postali nezanimivi za mladino na račun bolj splošnih programov. »Gradbeništvo z vsemi svojimi poklici je deficitarno področje in bi moralo biti, tudi zaradi visoke zaposljivosti, zanimivo za mladino,« je povedala Omanova. Na Srednji poklicni in strokovni šoli v Kranju bodo v prihodnjem šolskem letu uvedli tudi štiriletni program za gradbenega tehnika, če bo le dovolj zanimanja. »V prihodnje pa bo treba delati še več na povezavah s potencialnimi delodajalci, obrtniki, za kar računamo na pomoč pri obrtni in gospodarski zbornici ter sorodnih institucijah,« je zaključila Omanova.