Tudi brezposelni računalniško pismeni
V letu dni so na gorenjski enoti zavoda za zaposlovanje v programu izboljšanja računalniške pismenosti usposobili 1178 brezposelnih.
Kranj - Gre za program, ki ga je do treh četrtin financirala Phare, 17,2 odstotka je prispevalo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, 8,6 odstotka pa ministrstvo za visoko šolstvo. Projekt, ki je trajal leto dni, je v vsej Sloveniji zajel 17 tisoč brezposelnih, njegova vrednost pa je 7,5 milijona evrov. Cilj projekta je izboljšati računalniško pismenost brezposelnih in nadgraditi to znanje z namenom, da se bolj prilagodijo potrebam trga dela in se poveča tudi njihova zaposljivost, je povedala direktorica območne službe zavoda za zaposlovanje v Kranju Lučka Žižek.
K računalniškemu opismenjevanju so povabili 1600 ljudi, odzvalo se jih je 1178. Na Gorenjskem so projekt izpeljali s pomočjo računalniških podjetij Ipis in Perftech, Ljudske univerze Jesenice in Šolskega centra Ljubljana, brezposelnim pa so v okviru osnovnega usposabljanja približali osnove računalništva in informatike, Windows, Word, internet, e-pošto, v zahtevnejšem naprednem usposabljanju pa je program vseboval tudi Excel in Power point. Udeleženci slednjega so opravljali tudi izpit, s katerim so pridobili evropsko spričevalo ECDL.
Tega sta pridobili tudi udeleženki Urška in Žaklina, prva z univerzitetno diplomo iz psihologije, ki službo išče pol leta, in druga univerzitetna diplomirana organizatorka, ki je brezposelna dve leti. Obe upata, da jima bosta pridobljeno znanje in evropsko spričevalo odprli kakšna vrata k zaposlitvi. Večje možnosti v življenju pa se morda s pridobljenim računalniškim znanjem odpirajo tudi uporabnikom Šenta, združenja za duševno zdravje. Kot je povedala Petra Barbolić iz dnevnega centra Šent'k v Kranju, je kar 80 odstotkov njihovih uporabnikov po Sloveniji računalniško nepismenih. Pri večini so usposabljanje začeli dobesedno s prižiganjem računalnika. Šent je kot podizvajalec šolskega centra iz Ljubljane na območju Kranja izobrazili 26 ljudi. Petra Barbolić navaja težave, ki so jih imeli pri tem z motivacijo in vztrajanju v programu, vendar je usposabljanje prineslo tudi veliko dobrega. Poleg tega, da je ljudem s težavami v duševnem zdravju obogatilo znanje, jim je okrepilo tudi pogosto omajano samozavest in izboljšalo samopodobo.