Uspešno leto Loškega muzeja

Loški muzej, ki domuje na Škofjeloškem gradu, ima letos zopet večji obisk in številne novosti.

Škofja Loka – »V enajstih mesecih smo presegli načrte pri realizaciji predvidenega programa, saj smo prejeli veliko pozitivnih strokovnih kritik, hkrati pa se je močno povečal obisk,« ob pregledu doseženega v letu 2006 pravi Jana Mlakar, direktorica Loškega muzeja. Obisk se je letos povečal za več kot 30 odstotkov oziroma 11.300 obiskovalcev. Od skupno dobrih 52.000 obiskovalcev je dobri dve tretjini domačih, preostalo pa so tuji turisti, predvsem angleško govoreči, ki jih v preteklosti ni bilo toliko.

Letošnji osrednji muzejski projekt je interdisciplinarna razstava Škofja Loka Čas pasijona, pri kateri so sodelovali vsi strokovni delavci Loškega muzeja. »Razstava v vseh pogledih presega lokalno raven in predstavlja pomemben dogodek v mozaiku slovenske kulture,« pravi Mlakarjeva. Muzej se v zadnjem času uveljavlja tudi v mednarodnem prostoru. Spomladi so na Dunaj posredovali razstavo akademskega slikarja Andreja Jemca, v galeriji Ivana Groharja pa so odprli razstavo znanega ameriškega umetnika Johna D. Antona in češke slikarke Dagmar Janove. V Grajski kapeli so skupaj s sorodnimi institucijami predstavili gostujočo razstavo Jesulus Pragensis, Praški Jezušček in druge voščene figure iz Slovenskega verskega muzeja iz Stične.

V prihodnjem letu bodo v Loškem muzeju primerno zaznamovali 70-letnico domačega muzejskega društva, stoletnico rojstva Franceta Miheliča, posodobiti nameravajo zbirko novejše zgodovine in drugo. »V grajski galeriji bomo pripravili retrospektivo Petra Adamiča, krajinskega slikarja, ki je bil zelo vezan na Škofjo Loko,« je načrte strnila direktorica muzeja. Hkrati bodo nadaljevali urejanje gradu in grajskega vrta, čeprav je slednji še vedno v denacionalizacijskem postopku.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / torek, 22. junij 2010 / 07:00

Nakelski glas

Nakelski glas, 22. junij 2010, št. 1

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:37

Najlepši Slovenec je ...

To bomo izvedeli že konec naslednjega tedna. So se pa finalisti za mistra Slovenije 2015 dva dni družili v gorenjskem Hotelu Špik v Gozdu - Martuljku. Tokrat izbor za najlepšega Slovenca poteka že sed...

GG Plus / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:23

Slikovita Krnica, vrata v gorski svet

Šest kilometrov dolga alpska dolina je vse leto privlačna izletniška točka za številne pohodnike, za planince pa odlično izhodišče za osvajanje bližnjih vrhov.

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:17

Bolj ekonomično in bolj ekološko ogrevanje

Skoraj vso zimo so pet kranjskogorskih hotelov ter prav toliko tamkajšnjih občinskih objektov ogrevali prek sistema daljinskega ogrevanja na lesno biomaso, s čimer so se za več kot dvajset odstotkov z...

Bohinj / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:00

Zlatorog na muhi politike

Zaradi zahtev občinskega sveta po doslednem izvajanju Zakona o gospodarskih javnih službah turiste, ki čakajo na turistično ladjico Zlatorog, ki jo upravlja zasebnik, čakajo zaklenjena vrata na pomolu...

Kronika / ponedeljek, 1. junij 2015 / 14:54

Frentz je priznal krivdo

Nizozemec Johannes Henrik Frentz, ki je v kleti nekdanjega hotela Gora oziroma TGT v Podljubelju gojil konopljo v modernem laboratoriju, se je odločil za priznanje.