Bil je dan človekovih pravic
Deseti december je razglašen za dan človekovih pravic.
Kranj - Na ta dan leta 1948 je bila v Parizu sprejeta splošna deklaracija o človekovih pravicah, ki naj bi predstavljala skupen ideal vseh ljudstev in narodov z namenom, da bi organi družbe in posamezniki razvijali spoštovanje teh pravic in svoboščin ter zagotovili njihovo splošno priznanje in spoštovanje.
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je v svoji poslanici poudaril, da je zavzemanje za človekove pravice ključni element strpnega ravnanja v družbi. Dogajanja v zadnjih tednih v Sloveniji pa po njegovem mnenju kažejo, da je tragična in krvava šola iz polpretekle zgodovine pustila kaj malo spomina v našem skupnem zavedanju. Omenil je primer preselitve romske družine in upor zoper njihovo vrnitev v domače okolje, kar se kaže s cestnimi barikadami in demonstracijami, zoper to pa so le redki dvignili glas in opozarjali na pogubne posledice takšnih ravnanj. Hanžek opozarja tudi na pasiven odnos državnih institucij do nesprejemljivih dogajanj, saj bi morala ravno država aktivneje zaščititi človekove pravice.
Ob dnevu človekovih pravic so na kršene delavske pravice opozorili sindikati, predsednik državnega zbora France Cukjati pa je ob tej priložnosti sprejel sindikalno delegacijo. Da so kršene delavske pravice, ni krivda »luknjičaste« zakonodaje, pač pa pri delodajalcih manjka človeškega odnosa so delavk in delavcev, je ugotovil predsednik Cukjati, ko se je skupaj s sindikalnimi voditelji dotaknil nekaterih konkretnih primerov, denimo kršenja pravic zaposlenih v Mehanu. Prepričan je, da je pri tako občutljivih vprašanjih potreben predvsem dober partnerski dialog med delodajalci, delavci in sindikati.
Mednarodni dan človekovih pravic so zaznamovali tudi v lokalnih okoljih, v Gorenji vasi denimo šolska akcijska skupina Mladi za svet v sodelovanju z Amnesty International.