Prostovoljci ne pričakujejo vračila
Ob dnevu prostovoljstva so v Državnem svetu podelili priznanja za prostovoljno delo desetim najzaslužnejšim prostovoljkam in prostovoljcem.
Ljubljana - Priznanja vsako leto podeljujeta Državni svet in Zveza društvenih organizacij Slovenije. Podpredsednik Državnega sveta Jože Stanič je ob tej priložnosti poudaril pomen prostovoljstva za dobro skupnosti. Poleg državnih institucij predstavlja pomemben socialni vir, ljudem pa daje tudi priložnost za uresničitev vseh potencialov in možnost za premoščanje družbenih razlik.
Prostovoljci delajo v gasilstvu, društvih upokojencev, v Zvezi prijateljev mladine, pri ribičih, v kulturnih, športnih in še mnogih drugih dejavnostih. Dobitnikom priznanj je spregovoril tudi Janez Kocjančič, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije, ki združuje več kot tretjino društvenih (športnih) organizacij. Omenil je dolgoletno tradicijo prostovoljstva na Slovenskem, ki seže v 19. stoletje. Prostovoljstvo je vrednota, zasnovana na nesebičnosti s pridihom idealizma, prostovoljci dajejo, ne da bi pričakovali povračilo. Take vrednote je treba spodbujati, zato naj država ustvarja možnosti zanje, s svojo regulativo pa naj ne bo preveč toga in naj civilni družbi pušča dovolj avtonomije. Čestitke in zahvale, ki jih je bilo letos deležnih deset prostovoljcev, so največkrat edini honorar za njihovo vnemo. Med dobitniki je tudi Kranjčan Vili Tomat, ki od svoje mladosti zavzeto dela v slovenski gasilski organizaciji. Eden od nagrajenih prostovoljcev pa je tudi inženir Janez Gorišek, konstruktor skakalnice v Planici in dolgoletni zavzet športni delavec. Ob dnevu prostovoljstva pa so podelili tudi priznanja Turistične zveze Slovenije, ki letos praznuje svojo stoletnico. S pesmijo je letošnje nagrajence obdaril zbor Vox Carniolus z Jesenic.