Anton Urh

Gorenjci v parlamentu?

V državnem zboru bo enajst poslancev iz prve, gorenjske volilne enote.

Glede na izide nedeljskih volitev bodo na Gorenjskem poslanske mandate dobili štirje kandidati stranke SD, štirje iz SDS, po eden pa iz Zares, DeSUS in LDS. Kaj so povedali ob svoji (najverjetnejši) uvrstitvi v državni zbor?

Anton Urh (DeSUS) iz Bohinja: »Zelo zadovoljen sem z volilnim rezultatom, bil pa je pričakovan. Mislim, da so volivci z Bleda, Gorij in Bohinja, zlasti slednji, s tem nagradili tudi delo v občini Bohinj. Zadovoljen sem tudi z izidom, ki ga je na volitvah dosegla stranka DeSUS. Nisem sicer njen član, pač pa sem za stranko kandidiral, ker podpiram njeno socialno usmerjenost in druge vrednote. Prepričan sem tudi, da lahko poslanec te stranke veliko naredi in predstavlja povezovalni člen med županom občine in državo.«

Rado Likar (SDS) iz Idrije: »Pričakoval sem, da bo ravno obratno: da bo stranka SDS na volitvah zmagala, nisem pa pričakoval, da se bom jaz uvrstil v državni zbor. Tako pa sem se in sem tega zelo vesel. Kandidiral sem že pred štirimi leti in dosegel soliden rezultat, ampak letošnji je kar za deset odstotkov boljši od tedanjega. Stranko SDS pa v tem mandatu čaka naporno delo, kot kažejo sedanji volilni izidi, v opoziciji.«

Milenko Ziherl (SDS) iz Škofje Loke: »Sem prvi kandidat v Škofji Loki, ki so mu volivke in volivci zaupali že drugi mandat, česar sem zelo vesel in se jim za zaupanje zahvaljujem. Vesel sem tudi, da sem svoj rezultat izboljšal za nekaj glasov. Na Gorenjskem je SDS ubranila svoj rezultat in dobila največje število glasov v osmih volilnih okrajih. Glasove je sicer še treba prešteti, vendar je možno, da bo SDS na državni ravni tokrat v opoziciji. Mislim, da poslanci SDS kljub vsemu lahko kaj naredimo na svojem območju.«

Branko Grims (SDS) je zmagal v šestem volilnem okraju (Kranj): »Zmago v volilnem okraju, kjer sem dosegel 40 odstotkov glasov, še enkrat več kot naslednji kandidat, štejem za velik uspeh, za kar se zahvaljujem volivkam in volivcem, članom lokalnih odborov in vsem, ki so se za zmago SDS trudili v okraju, v gorenjski volilni enoti in v državi. Na Gorenjskem je SDS zmagala, enako še v petih volilnih enotah po Sloveniji, a kot kaže, je rezultat iz Ljubljane in Primorske odtehtal. Sicer pa rezultat še ni dokončen, saj čakamo še glasove po pošti in iz tujine.«

Milan Čadež (SDS) iz Gorenje vasi: Milan Čadež, ki je bil izvoljen na območju Poljanske in Selške doline oziroma v občinah Železniki, Žiri in Gorenja vas-Poljane, nam je ob svoji prvi izvolitvi povedal: »Presenečen sem nad doseženim rezultatom, saj imam najboljši strankarski rezultat na Gorenjskem in četrtega v državi. Volivcem se zahvaljujem za podporo in jim zagotavljam, da prevzemam veliko odgovornost z odgovornostjo.« Pred volitvami je novi poslanec ugotavljal, da bo treba zmanjšati birokratske ovire za kmete, pridelovalce in predelovalce, ki želijo živeti od svojega dela. Čadež ostaja (nepoklicni) župan, pred tremi meseci je diplomiral na višji strojni šoli, zato mu je ostajal čas, ki ga bo v prihodnje namenil razvoju širšega škofjeloškega območja.

Tomaž Tom Mencinger (SD) z Jesenic: »Najprej bi se zahvalil volivkam in volivcem, pa tudi volilni ekipi, ki je res delala kot moštvo. Dobiti več kot 40 odstotkov glasov je velik uspeh in zelo sem vesel, da nam je uspelo,« je dejal Mencinger. Napovedal je tesno sodelovanje s še preostalima gorenjskima županoma, ki sta postala poslanca; skupaj si bodo prizadevali za še hitrejši razvoj Gorenjske. Kot župan Jesenic bo imenoval tretjega podžupana, sam pa bo župansko funkcijo v prihodnje opravljal nepoklicno.

Samo Bevk (SD) iz Idrije: »Petkrat zapored sem kandidiral na državnozborskih volitvah, na letošnjih pa sem dosegel najboljši rezultat, skoraj 34 odstotkov glasov volivk in volivcev. Vsem naj se najprej zahvalim za izkazano podporo. Sicer pa je stranka SD trdo delala za volilni rezultat, kakršnega je dosegla na volitvah. Tistim, ki so nam zaupali, zagotavljamo, da bomo šli odgovorno v spremembe.«

Darja Lavtižar Bebler (SD), Kranj: »Stranka SD se je na Gorenjskem očitno zelo dobro odrezala, saj smo dobili štiri poslanske mandate (menda pa je v igri celo peti). V Kranju sem pričakovala zmago SD, saj je Kranj pod oblastjo SDS izgubil veliko število delovnih mest. Osebno sem vesela, da mi je uspelo z najvišjim številom glasov (37 odstotkov) zmagati v Kranju, ki izvorno ni moj volilni okraj. To pomeni, da sem bila dovolj prepoznavna. Vesela sem in zahvaljujem se vsem, ki so glasovali za SD in zame.«

Aleksander Ravnikar (SD), Kranj: »Čeprav bodo dokončni uradni rezultati volitev znani šele čez kak teden, o rezultatu stranke SD lahko rečem, da je bil pričakovan. Tudi za Gorenjsko je izid naše stranke izjemen uspeh, takšnega še ni bilo in odraža zaupanje volivk in volivcev. Sam sem v okraju, kjer sem nekoč že kandidiral in takrat nisem uspel, v ponovno kandidaturo šel zaradi želje po spremembah.«

Damijan Perne (Zares) iz Kranja: »Rezultata sem vesel, tudi zato, ker bo prišlo do spremembe v kompletni politiki. Upam, da bo zdajšnja zasedba naredila vse tisto, za kar smo se zavzemali v predvolilnem času.« Perne je poklicni župan, ker pa bo tudi poklicni poslanec, je povedal: »Težko v tem trenutku povem kaj dokončnega. Župan ostajam še naprej, razmišljam pa o tem, da bi v prihodnje to funkcijo opravljal nepoklicno, poklicno udejstvovanje pa bi prepustil enemu od podžupanov.«

Borut Sajovic (LDS) iz Tržiča: »Zahvaljujem se volivkam in volivcem za izkazano zaupanje. Za Tržič je velik dosežek, da smo dobili na lokalni ravni štirikrat več glasov v primerjavi z rezultati LDS v celotni državi. To je potrditev, da je bila moja dosedanja drža v državnem zboru pravilna. Kot poslanec bom še naprej pomagal napredku v Sloveniji in občini.«

                 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / nedelja, 22. junij 2008 / 07:00

Krona za Jureta Robiča

V nedeljo se je iz Amerike vrnil ultramaratonski kolesar Jure Robič, ki se je z novo zmago na dirki čez Ameriko vpisal v zgodovino. Kot edinemu doslej mu je na RAAM-u uspelo zmagati štirikrat.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 16. maj 2022 / 23:21

Posebna punca (1)

Posebna punca je naslov knjige Jerneje Renko. Šestnajst let je v šoli poučevala slovenščino in retoriko, potem pa jo je rojstvo najmlajše hčere popeljalo v svet posebnih izzivov. Knjigo je...

Kultura / ponedeljek, 16. maj 2022 / 23:13

Človek v praznini vesolja

Praznina, ki je na ogled v Mali galeriji Likovnega društva Kranj, ni praznina. Je naslov razstave najnovejšega cikla slik magistra slikarstva in grafike ter zaslužnega profesorja Darka Slavca, prejemn...

GG Plus / ponedeljek, 16. maj 2022 / 22:54

Izzivi na meji mogočega

Janez Poklukar, dr. med., spec. internist, je pred štirinajstimi meseci nastopil funkcijo ministra za zdravje. Mandat se mu izteka. Obdobje ministrovanja je bilo usmerjeno v obvladovanje epidemije cov...

Zanimivosti / ponedeljek, 16. maj 2022 / 18:51

Na Bledu prvo gnezdo štorkelj

Sredi aprila so domačini Bleda opazili par štorkelj, ki sta gnezdo zgradili na jelki v ulici Za Pecovco.

Bled / ponedeljek, 16. maj 2022 / 18:45

Blejsko jezero prekriva cvetni prah

Bled – Na gladini Blejskega jezera je videti rumenkastorjavo plast, in kot je pojasnila biologinja Nina Štupnikar, višja svetovalka na Agenciji RS za okolje, gre za cvetni prah, ki je značilen za t...