Rekordna gospodarska rast
Slovenska gospodarska rast je v tretjem četrtletju znašala 5,6 odstotka in je najvišja v zadnjih sedmih letih.
Ljubljana - V petek je Statistični urad Republike Slovenije objavil podatke o rasti bruto domačega proizvoda (BDP) v tretjem četrtletju letošnjega leta, ki se je v primerjavi s tretjim četrtletjem 2005 realno povečal za 5,6 odstotka. S tem se nadaljuje visoka gospodarska rast iz prve polovice leta. V tretjem četrtletju 2006 se je v primerjavi z drugim četrtletjem 2006 realno povečal za 1,4 odstotka, v primerjavi s tretjim četrtletjem 2005 pa za 5,9 odstotka. V prvih devetih mesecih letos se je BDP v primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta realno povečal za 5,2 odstotka, pri čemer poudarjajo, da je popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni.
Gospodarska rast v tretjem četrtletju letos je po oceni statističnega urada temeljila samo na domačem povpraševanju, ki se je realno povečalo za 6,5 odstotka, glede na tretje četrtletje 2005. Prispevek salda menjave blaga in storitev s tujino je bil negativen. Visoka rast domačega povpraševanja je v glavnem posledica izjemno visoke rasti bruto investicij v osnovna sredstva, ki so se na letni ravni povečale za 14,5 odstotka, kar je najvišja rast po letu 1999. Investicije v stanovanjsko gradnjo še naprej beležijo visoke stopnje rasti (16,3 odstotka), v tem četrtletju pa so se močno okrepile tudi investicije v nestanovanjsko gradnjo (16,5 odstotka). Poleg tega se hitro povečujejo tudi investicije v stroje in opremo, zlasti v transportno. Končna poraba se je na letni ravni realno povečala za 3,2 odstotka; pri tem so bili izdatki gospodinjstev za končno porabo višji za 3,5 odstotka, izdatki države za 2,6 odstotka, izdatki nepridobitnih institucij, ki opravljajo storitve za gospodinjstva, pa za 2,9 odstotka.
Stopnje rasti izvoza in uvoza so se podobno kot v drugem četrtletju zmanjševale tudi v tretjem četrtletju letos. Izvoz blaga in storitev se je v tretjem četrtletju 2006 v primerjavi s tretjim četrtletjem lanskega leta realno povečal za 5,6 odstotka. Pri tem je na manjšo rast vplivalo tudi realno zmanjšanje izvoza storitev.