Komentar: Mižanje države
Že več tednov slovensko javnost obremenjuje romska družina Strojan. Povod za njihovo preselitev je bil upor sosedov iz Ambrusa, ki so imeli njihovega bivanja in drznosti kratko malo dovolj. Z distance je pogled na vse, ki so se kasneje uprli naselitvi Romov blizu njihovega doma še hujši, vendar je na Gorenjskem o tem lažje razpravljati, saj nam družine (še) niso ponudili za sosede. V zadnjem tednu svoje zobe kaže tudi država, ki pravi, da bodo črno gradnjo Strojanovih, čeprav naj bi živeli na svoji zemlji, porušili.
Črnih gradenj pa je po Sloveniji nič koliko. Ali se bo inšpekcija vtaknila v vsako? Naj spomnimo na odmeven primer izpred nekaj let, ko je bližnji kmet velike gospodarske družbe opozarjal na črno gradnjo novega logističnega centra v Stražišču v Kranju. O vaških stražah ni bilo govora, saj se je večina strinjala, da gre za širši, višji interes družbe.
Časovno nam je mnogo bližja še ena gradnja, ki se je začela brez gradbenega dovoljenja. Spomladi so svetniki občin Škofja Loka in Gorenja vas–Poljane sklenili, da bodo sofinancirali izgradnjo nove šestsedežnice na smučišču Stari vrh. Kmalu zatem se je začelo pridobivanje dokumentov, izdelava projektov, priprava terena. Na zadnji oktobrski dan so postavili stebre. Brez gradbenega dovoljenja. »Naša odgovornost je bila prevelika, da ne bi začeli. Imeli smo dovoljenji za regulacijo potoka in novo smučarsko progo, investiciji pa sta povezani z novo napravo. Zavestno smo delali, čeprav vseh dovoljenj še nismo imeli,« danes pravijo odgovorni v STC Stari vrh in dodajajo, da to ne bo pravilo za naprej. Gradbeno dovoljenje so pridobili sredi prejšnjega meseca.
Danes gradnja uspešno napreduje, sredi meseca bodo sedežnico prvič preizkusili, nato pa naj bi začela tudi obratovati. Zaradi medijsko odmevne gradnje se je zanimanje za smuko na Starem vrhu večje kot ponavadi, saj so v predprodaji prodali več vozovnic. Po začetku obratovanja (svoje mora dodati še mati narava z bolj zimskimi temperaturami) bodo tako upravljavci smučišča kot vsi drugi na dovoljenja pozabili, odločale bodo le še dobre vremenske razmere. Prav bi bilo, da bi tudi v primeru romske družine našli dobro rešitev. Čeprav z zamudo, bi lahko država zamižala vsaj na eno oko. Tako kot v Stražišču in na Starem vrhu gre tudi v primeru romske družine za širši interes. Za strpnost in možnost sobivanja vseh državljanov Zemlje.