Med sosedi
V začetku tedna je bila v gradu Hrastovica (Krastowitz) pri Celovcu prva seja 36-članske koroške Kmetijske zbornice, v kateri ima dva mandata tudi Skupnost južnokoroških kmetov (SJK), ki je pomemben predstavnik kmetov v južnem delu Koroške, predvsem na dvojezičnem območju. Skupnost je dobila na volitvah 2061 glasov, kar je največ doslej. V dvojezičnih občinah Šentjakob v Rožu, Sele, Železna Kapla, Globasnica, Bistrica pri Pliberku in Pliberk je pobrala nad polovico oddanih glasov, uspešna pa je bila tudi v občinah Bilčovs, Borovlje, Galicija, Škocjan, Dobrla vas, Žitara vas in Suha. Tako bosta tudi v prihodnjih petih letih zbornična svetnika Skupnosti južnokoroških kmetov Štefan Domej iz Podjune in Franc Jožef Smrtnik iz Kort pri Železni Kapli. Če bi dobila lista še 112 glasov, bi bila zbornična svetnica tudi tretja na listi SJK Marija Tschertov (Čertov) Mader iz Slovenj Plajberka (Windisch Bleiberg). Slovenji Plajberk je vas z okrog 250 prebivalci kmalu za mejnim prehodom Ljubelj, okrog pet kilometrov stran od glavne ceste Ljubelj–Celovec, blizu Slovencem znanega smučišča Poden ali Bodental. Slovenji Plajberk je vas, v kateri večina vaščanov vsaj razume, če že ne govori slovensko.
Marija Tschertov je po študiju agrarne ekonomije, živinoreje in vinogradništva na Dunaju nekaj časa z možem Hanzijem Maderjem živela na Gradiščanskem, pred leti pa se je z otrokoma Leo in Vincencem vrnila k mami Zali (oče Lovrenc se je smrtno ponesrečil) in prevzela vodenje manjše domače kmetije. Mož je še zaposlen na Gradiščanskem in se k družini vrača konec tedna. Marija je najmlajša od osmih otrok Zale in Lovrenca, od katerih so živi še Pepca, Danica, Rozi, Filip, Slavko in Lovrenc. Marjan se je smrtno ponesrečil na Grossglocknerju, vendar ostaja njegova žena Olga še naprej del družine, ki se vsaj dvakrat ali trikrat letno, ob praznikih in spravilu sena, zbere doma. K živinoreji in paši usmerjena kmetija Mariji ne more zagotoviti preživetja, zato kot strokovnjakinja za agrarno ekonomijo in živinorejo sodeluje z nadzorno službo zelo razširjenega ekološkega kmetovanja na Koroškem. Služba ima velike pristojnosti in njeni predstavniki lahko vsak trenutek potrkajo na vrata ekoloških kmetij.
Njen vstop v politiko je bil nenačrtovan. »Kot mlada kmetica sem se udeležila občnega zbora Skupnosti južnokoroških kmetov, na katerem so izbirali tudi kandidate za volitve v zbornico, med katerimi bi morala biti končno tudi ženska. Prepričevali so me in po temeljitem premisleku sem se odločila za kandidaturo. V njej sem našla politični in predvsem strokovni motiv za dejansko pomoč vsem koroškim kmetom, ne le slovenskim. Politično mešetarjenje me ne zanima. S kmeti se je treba pogovarjati o stvarnih problemih in jim svetovati. Čeprav nisem bila izvoljena, sem bila kot novinka na kandidatni listi nad podporo navdušena, saj je listi za mojo izvolitev zmanjkalo le 112 glasov. Na prihodnjih volitvah jih lahko dobimo še več, predvsem na Zilji, kjer je imela včasih SJK močno podporo, in s pravim delovanjem in jasnimi cilji tudi v drugih delih Koroške,« je prepričana Marija Tschertov Mader.