Super nova plošča Supernove
Njihova glasba v osnovi ni ravno super nova, so pa nedvomno skupina z unikatnim imenom na slovenskem trgu. Pop je izvor, pop je influenca.
Orto bar je pred časom doživel promocijski koncert blejske pop rock zasedbe Supernova. Po tretji studijski plošči Pop influenca njihova glasba končno dobiva želeno formo in izraz. Odgovarja pevec Aleš aka Kjavi.
Kako se je vaša glasba spreminjala skozi čas glasbenega delovanja?
»Prva plošča “Vzemi me” je bila čisti pop, problem pa je bil v tem, da nismo imeli vpliva, kot smo si ga želeli imeti. Takratna založba nam je govorila, kako bi morali delati. Pri drugi plošči smo zamenjali dva člana in je bila taka, kot smo sami želeli - rokerska. Sedaj pri novi plošči pa smo spet zamenjali dva člana. V primerjavi s prejšnjimi je nova plošča še najbolj pop od vseh, kar ustreza mojemu “George Michael” vokalu.«
Naslov vaše tretje plošče po vrsti je Pop influenca. Ste v osnovi ljubitelji Princa in Eltona Johna?
»Težko reči, da ravno teh dveh, ki si jih naštel. V komadu “Rime” je opazen stil U2 ter Coldplay. Na koncu smo prišli do zaključka, da je vse neki vpliv nečesa. Iz te ugotovitve izhaja tudi sam naslov “Pop influenca”. Plošča je nastajala dve leti, osnutki zanjo pa eno leto. Posneta je bilo relativno hitro in to v treh mesecih. Snemali smo pri Boštjanu Grabnarju iz Kranja in zaradi njegovega pomanjkanja časa še pri producentu Damjanu Pančurju z Bleda, s katerim smo se tudi zelo ujeli.«
V zadnjem času se je Bled kar se tiče rocka kar malo razživel. Vidnejši bend, ki je nekako vzporedno z vami udaril s prvencem, so Lady's first. Bi mogoče našli kakšno skupno točko z njimi glede na to, da ste someščani?
»Smo kolegi, med katerimi občasno prihaja do izmenjave mnenj. Nismo si konkurenca, smo pa snemali najnovejši spot “Življenje” z istimi režiserji kot oni svoj “911”. Spoštujemo to, kar delajo ter jim privoščimo uspeh, saj jim je iz anonimnosti uspelo opozoriti nase.«
Pesem Življenje prikazuje dobro in slabo stran. Kaj se vam zdi dobra stran ustvarjanja glasbe v Sloveniji in kaj slaba?
»Kar se produkcije tiče, je relativno, kaj je dobro in kaj slabo. Glede na to, da je v Sloveniji v glasbi res malo denarja, se mi zdi glasba dovolj na nivoju. Zdi se mi, da se da za dosti manjši budžet, kot stanejo snemanja v tujini, posneti še vedno zelo dobro stvar. Istočasno vedno ne pomeni, da je nekdo, ki je slabše plačan, dejansko toliko manj vreden od nekoga, ki je bolje. Razlike med plačilom in dejansko vrednostjo so majhne. Najslabša stvar glasbe je korupcija, določene založbe imajo zakupljen prostor na radijskih in televizijskih postajah in če nisi pri koritu, je prodor iz anonimnosti še težji kot sicer. Govorimo lahko torej le o odstotku možnosti kljub kvaliteti benda. Ampak mislim, da je v tujini podobna zgodba.«