Verjamem, da bo večina članov ostala z nami
"Članarina bo po novem nižja, vendar je bomo območne zbornice dobile večji delež. Zato bomo lahko tudi ponudili več in bolje," pravi Jadranka Švarc, direktorica Območne zbornice za Gorenjsko.
Kranj – Območna zbornica za Gorenjsko, ki deluje v sklopu Gospodarske zbornice Slovenije, je tretja po številu članov v državi. Do spremembe statuta, ki med drugim uvaja prostovoljno članstvo, so imeli 5600 članov, med njimi je bilo 4831 članov aktivnih oziroma so plačevali članarino. Območne zbornice zastopajo in usklajujejo interese regionalnega gospodarstva, organizirajo izobraževanje na več področjih in svetovanje o aktualnih temah z delovne ali davčne zakonodaje, kakovosti, inovativnosti, potrjujejo zunanjetrgovinske listine (lani okoli šest tisoč) in podobno. Območno zbornico z le tremi zaposlenimi vodi Jadranka Švarc, ki se je v soboto udeležila kolegija širšega vodstva GZS, kjer so se o vsebini dela panožnih združenj, območnih zbornic in strokovnih služb ter članarini pogovarjali pod novim vodstvom mag. Sama Hribarja Miliča.
»Območne zbornice že leto dni vztrajamo pri določitvi vsebin dela in enotni metodologiji za izračun članarine. Ne želimo namreč, da bi podjetja dobila več različnih računov, od panožne in območne zbornice ter še strokovnih služb za skupne naloge. Vztrajali smo, da podjetja za uspešno poslovanje potrebujejo močno, a racionalno organizirano zbornico z vsemi tremi skupinami, in uspeli,« pravi Jadranka Švarc. Dokončna verzija bo izdelana v dveh dneh, 13. decembra pa jo bo moral potrditi še upravni odbor, ki se ga bo udeležil tudi novi predsednik. Z novim zakonom in statutom GZS članstvo ni več obvezno. Nekaj članov je že odšlo, vendar številnejših odhodov ne pričakujejo, predvsem zaradi nove vsebine dela, novega vodstva in za 43 odstotkov nižjega članskega prispevka.
»Verjamem, da bodo velika in srednje velika podjetja ostala, saj potrebujejo zastopnika interesov v pripravljanju zakonodaje z vlado kot tudi na socialnem področju. Gospodarstvo je lahko močno le, če je povezano. Hkrati pa drži, da mala podjetja velikokrat niso koristila naših storitev in bodo morda zato bolj izstopala, vendar v to ne verjamem,« razloge za obstoj zbornice vidi direktorica. Pri plačilu vsebin dela zbornice so se na sobotnem kolegiju odločili, da bodo del storitev opravljali za osnovno članarino, del pa za dodatno plačilo. Za osnovno članarino bo zbornica tudi v prihodnosti opravljala enake naloge kot do sedaj (zastopanje interesov, razvoj, konkurenčnost, osnovno informiranje, svetovanje in drugo). »Delovanje sekcij in drugih oblik združevanja bo odslej tržna dejavnost zbornice, poleg tega pa tudi borza znanja, pospeševanje inovacijske dejavnosti, infotočka, dostop do finančnih virov, organiziranje specializiranih seminarjev, delavnic, organizacija dogodkov in podobno,« pravi Jadranka Švarc.
Novembrske ustanovitve trgovinske zbornice ne jemljejo kot sovražnika, ampak partnerja, s katerim bodo sodelovali v dobro gospodarstva. »Drugih zbornic še ni, trgovci so dosegli prag za reprezentativnost po kapitalu, po številu članov še ne,« je povedala direktorica območne zbornice za Gorenjsko, ki jo je zaradi uvedbe prostovoljnega članstva do sedaj zapustilo 440 podjetij. Po novem bodo člani določali tudi vsebino dela in odločali o delitvi finančnih sredstev. »Naša prioriteta ni, da bi postali samostojna pravna oseba, čeprav imamo skoraj leto dni časa za ta korak. Ne verjamem, da se bomo za to odločili, saj bi bilo to zelo drago, možno pa je, da bo nastala konfederacija območnih zbornic. O tem bodo odločali novi organi upravljanja, ki bodo začeli delati prihodnjo pomlad,« še pravi direktorica Jadranka Švarc.