Franc Jerič

Do uspeha s sodelovanjem

Novi župan občine Mengeš Franc Jerič je prepričan, da je osnova za učinkovito vodenje občine dober dialog z vsemi občani, zato namerava biti kar največ prisoten tudi na terenu.

Mengeš – »Občutek, da sem zares župan, še kar ni prišel za mano,« priznava 48-letni Franc Jerič, čeprav zdaj, odkar je bil v drugem krogu izvoljen za župana, že z nekoliko drugačnimi očmi gleda na dogajanje po občini in hitreje opazi stvari, ki bi se jih dalo izboljšati. V otroštvu je živel v Šinkovem Turnu, v sedmem razredu pa se je skupaj s starši preselil v Mengeš, kjer skupaj z ženo Majo ter sinovoma, 21-letnim Gregom in komaj 7-mesečnim Nejcem, živi tudi zdaj. Že od nekdaj je zelo aktiven v številnih društvih in prav to mu pomaga, da zna z ljudmi vzpostaviti pravi stik, ki ga bo zdaj močno potreboval tudi kot župan. Prepričan je, da se da ljudem veliko pomagati že s številnimi malenkostmi in da so za nekatere posameznike tudi na videz majhne težave lahko veliki problemi, zato namerava biti kar največ v stiku z občani samega Mengša pa tudi drugih krajev občine - Loke, Dobena in Topol, saj se da veliko težav rešiti le s poznavanjem stanja na terenu. Kot poklicni župan je pred občinskim svetom prisegel v sredo, jutri pa bo, če mu bo vreme naklonjeno, pripravil piknik, s katerim bo v širšem krogu proslavil svojo zmago na volitvah.

Po poklicu ste sicer avtomehanik, a Mengšani so vas doslej poznali predvsem kot dolgoletnega najemnika kulturnega doma. Kako vam bodo te izkušnje pomagale pri vodenju občine?

Enajst let sem bil najemnik mengeškega kulturnega doma, ki je v tem času postal tudi zunaj občinskih meja znan po svoji gledališki dejavnosti, a največjo pozornost sem vseskozi namenjal temu, da so v domu svoje prostore našla domača društva. V vseh teh letih ni bilo nobenih težav, z vsemi sem imel pozitivne stike, izkušnje, ki mi bodo pomagale tudi pri vodenju občine, pa so povezane z organizacijo, usklajevanjem in delom z ljudmi. Vedno sem namreč povsod zagovarjal sodelovanje, prav to pa zdaj pričakujem tudi v občinski upravi, kjer stvari podobno delujejo.

 

Se v občinski upravi obetajo kakšne spremembe?

Že kot najemnik kulturnega doma sem imel z občinsko upravo veliko stikov, prav tako vseh osem let, ko sem bil občinski svetnik, tako da zame tu ni novih obrazov. Ker pa bo moj prvi delavni dan v vlogi župana šele v petek, do kakšnega uradnega sestanka z delavci uprave doslej še ni prišlo. Z vsemi se bom najprej temeljito pogovoril, z njihove strani pričakujem tudi nekatere nove, nekoliko bolj pozitivne prijeme, in prepričan sem, da bomo uspešno sodelovali. Za zdaj še ne načrtujem zamenjav.

 

Kako se boste kot župan lotili dela?

Dobro se zavedam svojih nalog in obljub, ki sem jih dal, zato se bom dela lotil takoj, ko bo mogoče. Najprej je treba narediti primopredajo, pregledati dokumentacijo in tekoče zadeve ter se seznaniti s stanjem v občini. Za vse bo verjetno potrebnih nekaj mesecev, a takoj se bom dela lotil tudi s strokovnjaki posameznih področij. Že prvi dan bom sklical sestanek z vodji referatov, da bom čim prej seznanjen z vsemi aktivnostmi.

 

Katere investicije boste skušali izpeljati že v prihodnjem letu?

Prioritete so obvoznica, urejena preskrba z vodo in šolska telovadnica in še nekaj drugih projektov. Za vse gotovo ne bo denarja že v prihodnjem proračunu, si bomo pa prizadevali že prihodnje leto izpeljati nekaj projektov, s katerimi bomo lahko kandidirali na razpisih za evropska sredstva. Največ realiziranih projektov je pričakovati v letu 2009.

 

Imate mlado družino. Kako boste usklajevali čas z njimi in delo na občini?

Pred volitvami je bilo veliko noči prekratkih prav zaradi našega 7-mesečnega Nejca, a kakšnih težav z usklajevanjem ne bo. Delu na občini se bom posvetil z vso vnemo in energijo, zato bo veliko lahko narejenega že v osmih urah dnevno in ne bojim se, da bom v službi preživljal cele dneve. Na občini bom delo začenjal bolj zgodaj, da mi bo dovolj časa čez dan ostalo tudi za družino. Pa ne le za družino, tudi za prijatelje. Še vedno si bom namreč z velikim veseljem ogledal kakšno tekmo smučarskih skokov, šel s kolesom na rekreacijo ali se dobil s prijatelji.

 

Menda ste aktivni v kar osmih občinskih društvih?

Res je, že od nekdaj sem društveni človek. Sem predsednik Kulturnega društva Svoboda Mengeš, kjer sem dolgo deloval tudi v gledališki in folklorni skupini. Odkar sem v Mengšu, sem tudi član tukajšnjega gasilskega društva, delujem tudi v Smučarsko-skakalnem društvu, pa v Moto društvu Mengeš, v Društvu Mihaelov sejem, nogometnem klubu in v TVD Partizan. Na sodelovanje v vseh teh društvih sem zelo ponosen in verjetno so me prav skozi to volivci spoznali kot zanesljivega in odgovornega. Vem, kaj pomeni organizirati koncert ali športno tekmovanje in koliko truda je za to potrebnega, zato menim, da bi morala občina društvom ponuditi še večjo pomoč kot doslej.

 

V svoji predvolilni kampanji ste obljubili tudi več sodelovanja z gorenjskimi župani. Kje vse vidite priložnosti za to?

Vsekakor na področju vodovoda. Prav sanacija krvavškega vodovoda in preskrba s kakovostno pitno vodo je trenutno za Mengeš bistvenega pomena. S cerkljanskim županom Francem Čebuljem sva se enkrat že dobila na to temo. Vsekakor se nameravam sestati tudi z vsemi sosednjimi župani in prepričan sem, da imamo vsi skupaj veliko možnosti za sodelovanje na različnih področjih, tako v kmetijstvu in gospodarstvu kot v turizmu in kulturi.

 

Kakšna bo občina Mengeš po koncu vašega mandata?

Želim si, da bi občina Mengeš postala prijazna, simpatična podeželska občina brez visokih gradenj, z urejenimi ulicami in lepim središčem, skozi katerega bomo s ponosom peljali vsakega obiskovalca. Preveč je razpadajočih stavb, ki jih bo treba obnoviti, predvsem pa bo k uresničevanju te vizije treba pritegniti vse občane, da bodo tudi sami čim več naredili za lepše okolje in urejeno okolico svojih domov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 23. november 2022 / 17:45

Finančna pomoč kmetijam za izpad krme

Država naj bi živinorejskim kmetijam izplačala finančno pomoč, s katero naj bi jim vsaj malo ublažila izpad krme, ki ga je povzročila suša.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 19. maj 2010 / 07:00

Odprli bodo mediacijsko središče

Kranj - Kot so pristojni na kranjski občini povedali že pred časom, bo Kranj dobil prvo mediacijsko središče v Slovenije. Svoja vrata v poslovnih prostorih v prvem nadstropju pos...

Železniki / sreda, 19. maj 2010 / 07:00

V Selcih so obnovili šolo

Petletna obnova podružnične šole v Selcih je stala nekaj več kot milijon evrov. V mansardi so nazadnje pridobili še tri dodatne učilnice in knjižnico.

Kronika / sreda, 19. maj 2010 / 07:00

Vandali nad kip užaloščene kraljice

Nepridipravi so se nad skulpturo spravili v noči s petka na soboto, popravilo bo dolgotrajno.

Gospodarstvo / sreda, 19. maj 2010 / 07:00

Sedem izdelkov z najvišjo oceno

Sedem mlečnih izdelkov z gorenjskih kmetij je v okviru razstave Dobrote slovenskih kmetij prejelo najvišjo možno oceno.

Gospodarstvo / sreda, 19. maj 2010 / 07:00

Zbornica ne podpira predlaganih sprememb

Kranj - V kmetijsko gozdarski zbornici ne podpirajo predlaganih sprememb pokojninskega in invalidskega sistema. Kot ugotavljajo, predlagatelji reforme kmeta izenačujejo s samosto...