V Lescah najmanj šestnajst okostij
Do srede so v Lescah odkrili že šestnajst okostij žrtev povojnih pobojev. Izkopavanja sedaj sodna medicina opravlja korektno.
Lesce – Na trasi avtocestnega odseka pri Lescah je sodna medicina pri izkopu okostij žrtev povojnih pobojev do srede odkrila 16 okostij, je včeraj pojasnil Jože Dežman, predsednik vladne komisije za urejanje vprašanj prikritih grobišč. »Najbrž pa to ni dokončna številka, saj se izkopno polje odpira naprej,« je dodal Dežman.
V Lescah so zagotovo odkrili okostja žrtev, ubitih leta 1945, vendar njihova identiteta še ni znana, je dejal Dežman. Ker so strokovnjaki sodne medicine poleg posmrtnih ostankov našli tudi žico in izpraznjene naboje, predvidevajo, da naj bi bile žrtve ustreljene in nato pokopane v izkopani jarek. »Na podlagi izkopov in podatkov, ki jih bo zbrala sodna medicina, bo nato pravosodje odločalo, ali se bo in kako se bo ugotavljala njihova identiteta. Na podlagi zakona o kazenskem postopku lahko uporabijo tudi DNK analizo,« je povedal Dežman.
Tako Dežman kot vodja preiskave povojnih pobojev na Generalni policijski upravi Pavel Jamnik ne znata napovedati, kdaj bodo končali izkopavanja. »Pomembno je, da sedaj strokovnjaki sodne medicine delo opravljajo korektno, saj so po začetni nerodnosti spremenili odnos, tako da sedaj izkopavanje poteka po ustaljenih standardih,« je Dežman odgovoril na očitke z začetka tedna, da je delo sodne medicine manj strokovno kot delo arheologov, ki so jim doslej običajno zaupali sanitarne prekope žrtev povojnih pobojev, tako kot na primer v Lovrenški grapi. Tudi arheolog mag. Draško Josipovič, ki je tam vodil arheološka izkopavanja, meni, da bi arheologi delo pri Lescah opravili strokovneje in hitreje. Preiskovalna sodnica v Kranju je sicer izkopavanja v Lescah zaupala sodni medicini, ker je ocenila, da obstaja sum storitve kaznivega dejanja.