Neprivlačne plače vojakov

"Slovenska vojska se popolnjuje po načrtih", pravita minister Erjavec in načelnik Gutman: "Letošnji načrt bomo izpolnili januarja 2007."

Kranj – Minister za obrambo Karel Erjavec je na nedavni novinarski konferenci od drugi obletnici vodenja ministrstva predstavil problem zaposlovanja v Slovenski vojski v prihodnje. Do konca leta naj bi bilo v vojski zaposlenih 7.550 vojakov in vojakinj, do srede novembra pa so jih imeli le 7.318. »Januarja bomo popolnili vrste, zaradi težav, ki jih vidimo v prihodnosti, pa pripravljamo nov zakon o Slovenski vojski,« pravi Erjavec.

Čeprav Slovenska vojska v javnosti uživa veliko zaupanje in pozitivno oceno, pa pri zaposlovanju novih kadrov niso uspešni. Letos so zabeležili že 372 odhodov, razlogi pa so zelo različni. Od upokojitve, premestitev na druga ministrstva do prenehanj delovnega razmerja zaradi neverodostojnih dokazil o izobrazbi, kot se je izrazil minister. »V zakonu so predvidene rešitve, ki bodo spodbujale mlade k zaposlovanju v vojski,« razlaga minister Erjavec in našteje dva ukrepa: štipendijski sklad in višje plače. Zdi se, da je največji problem zaposlovanja v Slovenski vojski danes prav višina plače. O tem smo želeli pogovoriti z vojaki Slovenske vojske, vendar na naša vprašanja kljub zagotovljeni anonimnosti niso želeli odgovarjati. Zato pa smo višino plač našli na spletni strani www.slovenskavojska.si.

Po tamkajšnjih podatkih, ki jih objavlja oddelek za pridobivanje kadrov pri ministrstvu za obrambo, vojak s peto stopnje izobrazbe zasluži 128 tisoč tolarjev neto, s četrto stopnjo izobrazbe pa še devet tisoč manj. K temu znesku je treba prišteti dodatek za delovno dobo in za stalnost, ki ga prejmejo vsi, ki so v vojski vsaj pet let. Pripravnik, to je vsak zaposleni, ki nima še osem mesecev delovne dobe, prejme komaj 90 tisočakov oziroma 83 tisoč tolarjev neto. Na spletni strani najdemo tudi višino plače poklicnega vojaka za delo v misijah na tujem, ki je približno štirikrat večja kot plača v domovini in je odvisna od vrste in območja dela.

Načelnik generalštaba Slovenske vojske, general podpolkovnik Albin Gutman trdi, da vojsko popolnjujejo v skladu z načrti: »Vsak mesec pridobimo od 50 do 60 novih vojakov, tako da jih bomo letos sprejeli okoli 400.« Matematika tega računa sicer ne zdrži, še posebej če vemo, da so letos do sredine novembra zaposlili 300 novincev, odhodov pa je bilo več. Zakaj odhajajo, si nam vojaki, kot rečeno zgoraj, niso upali povedati. Kar 69 zaposlenih je sicer moralo oditi zaradi ponarejenih spričeval, vendar to v primerjavi s številom odhodov (372) ni veliko. Morda tudi zato, kot smo slišali na TVS, ker na primer piloti Adrie Airways prejmejo 2,5-krat višjo plačo kot piloti Slovenske vojske.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 24. december 2009 / 07:00

Mir v nas in okrog nas

V prazničnemu času si skoraj ne drznem pomisliti, da bi vam pamet solila z vzgojnimi nasveti.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 5. december 2006 / 06:00

Ujeti svet Tinkare Kovač

Tradicionalni koncert in predstavitev nove plošče

Prosti čas / torek, 5. december 2006 / 06:00

Spoznajmo Slovenijo

Vsako jesen organizirajo tradicionalni VIP turistični rally. Tokrat je potekal po nenavadnih poteh v čudovite predele Zasavja in Savinjske doline. Cosmobejba pa je posebna bejba, ki predstavlja del vs...

Prosti čas / torek, 5. december 2006 / 06:00

Nissanovo sodelovanje z Yahoo! Music

Nissan in Yahoo! Inc. sta začela s programom Nissan Live Sets on Yahoo! Music, s pomočjo katerega je na spletu možno ustvariti mesto za predvajanje glasbe v živo in dvakrat mesečno mog...

Prosti čas / torek, 5. december 2006 / 06:00

Prihajajo avtomobilski zmaji

Kitajski avtomobilski proizvajalci vse bolj glasno trkajo na vrata trgov na stari celini.

Prosti čas / torek, 5. december 2006 / 06:00

Dizelski by-pass

Test: Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi Evolution