Večji izbor pripravkov
V Sloveniji naj bi po spremembi zakona priznavali registracijo fitofarmacevtskih sredstev tudi iz drugih članic Evropske unije.
Kranj - Vlada je na nedavni seji potrdila spremembe zakona o fitofarmacevtskih sredstvih, s katerimi naj bi zagotovili širši izbor tovrstnih sredstev na slovenskem trgu, omogočili nakup manj nevarnih sredstev tudi uporabnikom brez dokazila o opravljenem dodatnem izobraževanju, imenovali uradni laboratorij za analiziranje vzorcev, odvzetih v inšpekcijskem nadzoru, poenostavili nekatere upravne postopke in določili kazni v evrih.
Ker se je v zadnjih letih v Evropski uniji zmanjšalo število dovoljenih aktivnih snovi, je tudi v Sloveniji število registriranih fitofarmacevtskih sredstev upadlo s 430 pred letom 2001 na okoli 260 v letu 2006. Posledice občutijo pridelovalci, ki za zdravstveno varstvo vrtnin, okrasnih rastlin, koščičarjev, oljk in še nekaterih drugih manj razširjenih gojenih rastlin nimajo na razpolago primernih fitofarmacevtskih sredstev ali jih nimajo dovolj. Po predlaganem zakonu bi problem rešili tako, da bi priznali registracijo fitofarmacevtskih sredstev iz drugih držav, članic Evropske unije. Podoben sistem je pri zdravilih, za katera priznavajo registracijo na celotnem območju Evropske unije.
Veljavni zakon o fitofarmacevtskih sredstvih določa, da smejo trgovci prodajati tovrstna sredstva le kupcem, ki predložijo dokazilo o izobraževanju, na katerem so pridobili znanje o uporabi sredstev in o njihovem vplivu na okolje in zdravje ljudi. Izobraževanje bo še naprej ostalo obvezno za vse tržne pridelovalce hrane, s spremembo zakona pa naj bi omogočili prodajo manj nevarnih sredstev (rastlinskih ekstraktov, odvračal, olja, bakrenih in nekaterih drugih pripravkov) tudi uporabnikom, še zlasti malim kmetom in vrtičkarjem, ki se niso usposabljali s področja fitomedicine. Kriterije za razdelitev pripravkov na bolj in manj nevarne bo predpisalo ministrstvo s podzakonskim aktom.