Škodo prijavile 2.103 kmetije
Na Gorenjskem so škodo po letošnji suši prijavile 2.103 kmetije. Vseh prijav je bilo malo več kot v suši pred tremi leti.
Kranj – Ko je po poldrugi mesec dolgem sušnem obdobju avgusta začelo deževati in se je poletje nadaljevalo še v lepo jesen, je suša kot glavna poletna kmetijska tema ostala v senci drugih dogodkov pa tudi spravila letine, ki le ni bila tako slaba, kot je kazalo še ob koncu julija. Na Gorenjskem so podatke o suši zbrali in jih poslali v podatkovno bazo, zdaj je na potezi državna komisija za oceno škode in kajpak vlada, ki naj bi odločila o višini pomoči.
Škodo so prijavili 2.103 kmetije iz vseh gorenjskih občin, razen iz jezerske občine, število je le malo višje kot v suši pred tremi leti in predstavlja dobro polovico kmetij, ki so letos oddale zbirno vlogo za pridobitev neposrednih plačil. Po oceni regijske komisije za oceno škodo, ki deluje pod okriljem kranjske izpostave republiške uprave za zaščito in reševanje, je suša prizadela solato, cvetačo, brokoli in kolerabico do 70 odstotkov, silažno koruzo, koruzo za zrnje, proso, peteršilj
ter belo zgodnje in rdeče zelje do 60 odstotkov, pozni krompir in semenske nasade krompirja do 50 odstotkov, por in trajne travnike z dvema košnjama do 45 odstotkov, travnike z najmanj tremi košnjami, pašno kosne travnike, trajne in planinske pašnike, krmno korenje, fižol, grah, čebulo, česen, ohrovt, rdečo peso, solatne kumare, špinačo in blitvo do 40 odstotkov, sladkorno peso, zgodnji krompir, belo pozno in kitajsko zelje, travno deteljne mešanice, krmno peso, podzemno kolerabo ter jabolka prve in druge kakovosti do 35 odstotkov ter hruške prve kakovosti do 30 odstotkov. Pod mejo upravičenosti do državne pomoči so po oceni regijske komisije vsa žita, lucerna, krmni grah, travniški sadovnjaki, endivija in radič. Komisija je oceno o poškodovanosti posameznih kmetijskih kultur na Gorenjskem do sredine oktobra posredovala republiški upravi za zaščito in reševanje oz.državni komisiji, ta pa bo oceno o škodi po suši v državi predvidoma obravnavala prihodnji teden.
Republiška davčna uprava je že julija pozvala občine, da naj ji do 15. novembra pošljejo podatke o škodi, ki so jo letos kmetijstvu in gozdarstvu povzročile suša in druge naravne nesreče. Zakon o dohodnini namreč omogoča davčnim organom, da kmetom zaradi zmanjšanja pridelka kot posledice naravnih nesreč ali drugih izrednih dogodkov zmanjšajo ali odpišejo nekatere davčne obveznosti in prispevke.